Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историята на почти разрушения Тютюнев склад

1 коментар
Архивните кадри са от документалния филм "Истории от Тютюневия град"

След почти едновековно съществуване една от емблематичните сгради на Пловдив вече е почти в руини, след като багери нахапаха Тютюневия склад и единствено живата верига на граждани предотврати пълното му разрушаване. Събарянето на културния паметник бе спряно, прокуратурата започна проверка как се е стигнало до това, министърът на културата Вежди Рашидов обяви, че сградата трябва да бъде възстановена в оригиналния си вид, а собственикът ѝ – фирмата "Одрин 8", тъне в мълчание по казуса.

Намиращата се на ул. "Одрин" 8 в Пловдив постройка е една от най-красивите и внушителни в т.нар. Тютюнево градче, разказва БНТ "Историята на Тютюневия склад". Сградата е строена в началото на 20-те години на миналия век и според местните жители именно тя е вдъхновила Димитър Димов да напише своя епичен роман "Тютюн".

Годината е 1923 - между две Световни войни. България е третата страна в Европа, известна като значителен износител на висококачествени тютюневи изделия. Изнася тютюн и цигари за Англия, Чехия, САЩ, а близо 40 процента от общото количество на произвеждания тютюн се съсредоточава за манипулация в Пловдив.

В града има над 30 тютюневи къщи, които разполагат със собствени складове за манипулация и съхранение на тютюн. Това са 4-5 етажни масивни постройки, изградени в централната част на града.

Карето между улиците "Иван Вазов", "Христо Ботев" и "Авксентий Велешки", както и районът между Централна и Сточна гара е истинско тютюнево градче. Тютюневите складове привличат с архитектурата и украсата си, дело на българските архитекти Камен Петков, Димитър Попов и други.

Тук е първата тютюноработилница "Златен лев" на съдружниците Магърдич Томасян и Кеворк Гарабедян, тук е цигарената фабрика на тютюневия магнат Анастас Коцоуглу, който държи тютюневия пазар в България, Гърция и Турция, складът на Каишеви, на Марко Белчев и синове, тютюневата фабрика "Левски" на фамилията Обрейкови, фабриката на Карло Вакаро...

Някога, вървейки по централните улици на Пловдив, мирисът на тютюн, натрапчиво дразнеше ноздрите ни, казва в своя документален филм "Истории от Тютюневия град" българската писателка и изкуствовед Пенка Калинкова.

Сградите са респектирали с внушителните си размери на фона на едноетажните къщи в града, а районът е бил притегателен център на стотици работници, които търсят препитание.

На ул. "Одрин" 8 е и внушителният склад на "Ориент табако" на фамилията Чапрашикови. Солидната 4-етажна постройка има дървена конструкция. С четириъгълни кули в двата си края по улица "Одрин", дъгообразни прозорци и щукатурка на фасадата, тя приличаше на крепост или замък, описва я Пенка Калинкова.

Пловдивчани казват, че именно тази сграда е "Никотиана" от романа "Тютюн" на писателя Димитър Димов. Тук са снимани и знакови сцени от филма "Тютюн" от 1961 година, по сценарий и режисура на Никола Корабов.

След национализацията сградата става част от Тютюневия комбинат "Родопи", после от Пловдив БТ (Булгартабак Пловдив). В голямото помещение на първия етаж правят Аптека №22. Тогава е възложено на местния художник Вълчан Петров да изрисува стените и колоните с теми от фармацията и медицината. Безценните стенописи са безвъзвратно разрушени при събарянето на сградата.

В опит за опазване на културните ценности на Пловдив, през 1985 г. сградата на ул."Одрин" 8 е декларирана като културна ценност. Четири са тютюневите складове със статут архитектурно – строително деклариране за недвижими културни ценности, казват от фондация "Пловдив 2019".

Вече 20 години обаче се чака тези сгради да минат заключителна оценка във връзка с регистрирането им като културни ценности, по реда на закона за културното наследство, притеснени са от фондацията. Оценката трябва да се извърши от Националния институт за недвижимото културно наследство във взаимодействие със специализирани институции и компетентни лица.

От десет години насам обаче сградата започва да се руши, а собствеността ѝ се прехвърля на различни частни фирми. Предишният собственик е бизнесменът Красимир Гергов, който през 2009 г. я продава на акционерното дружество "Пи Джей Трейд". По непотвърдена информация плановете за мястото е да се изгради мултифункционална постройка с офиси, жилищна част и 4-звезден хотел.

Кой е отговорен за събарянето на стария тютюнев склад и дали той ще се възстанови, тепърва ще става ясно.

Министърът на културата Вежди Рашидов призова сградата да се възстанови в оригиналния ѝ вид, защото попада в защитена територия, според Закона за културното наследство. От фондация "Пловдив 2019" организираха кампания за набиране на средства за спасяването на сградите в Тютюневия град.

В същото време почти разрушеният склад на ул. "Одрин" 8 е част от проекта "Истории на Тютюневия град", който е в апликационната книга на Пловдив в кандидатстването му за "Европейска столица на културата 2019".


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dimitar Georgiev_fb
    #1

    Ето колекцията ми от стари Български цигари ,като по-голяма част от тях са произведени точно в тези складове. https://www.facebook.com/dimitar.georgiev.3150/media_set?set=a.581656478582137.1073741830.100002133707861&type=3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.