Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италия постави под съмнение бъдещето на "Южен поток"

12 коментара
Федерика Гуиди

Италианският министър на индустрията постави под съмнение бъдещето на руския газопровод "Южен поток", заявявайки, че той вече не е национален приоритет. Газопроводът, целящ да заобиколи Украйна и да наводни с газ Източна и Централна Европа, изглежда несигурен поради наложените от Запада санкции срещу Русия заради намесата ѝ в Украйна, предаде Ройтерс.

"Това е полезна инфраструктура, но може би вече не е в списъка на приоритетите", заяви в сряда италианският министър на индустрията Федерика Гуиди на пресконференция в Рим, давайки знак за обрат в позицията на страната си, която по-рано имаше ключова роля за придвижването на проекта.

"Макар че от една страна, той ("Южен поток"-бел-ред.) помага за диферсификацията на транзита (на газ), от друга страна има проблем с доставчика", каза Гуиди.

Европейският съюз от години търси начини да ограничи вноса на руски газ и анексирането на Крим от Москва през март, в съчетание с руската подкрепа за сепаратистите в Източна Украйна, засили тази решимост.

Италия, чиято държавна енергийна компания "Ени" бе заделила 600 млн. евро за финансиране на проекта, е една от страните, която трябва да получава газ от "Южен поток". Фирмата "Сайпем", която е подразделение на "Ени", пък получи изгодна сделка за инсталиране на тръбите по подводното трасе на газопровода, планиран да мине по дъното на Черно море.

Свиването на икономиката и търсенето на газ и енергийни ресурси в Италия вече превръща "Южен поток" в не толкова привлекателен за страната, включително и заради това, че тя ще е крайната точка за доставките на азербайджански газ в Европа от 2020 година.

Преди две седмици "Ени" прогнозира, че ще напусне контролирания от "Газпром" проект, ако от компанията бъдат поискани повече финансови средства от първоначално очакваните. Изпълнителният директор на "Ени" Клаудио Дескалци заяви, че ангажиментът към "Южен поток" остава, ако инвестицията на компанията не надхвърли 600 млн. евро, но никога няма да се съгласи да инвестира 2.4 млрд. евро.

Дескалци призна, че партньорите в офшорната част на проекта – "Ени", "Газпром", "Винтерсхал" и ЕДФ, срещат трудности да осигурят финансиране за подводната част на проекта, която вече надхвърля 10 млрд евро.

Проектът в България е замразен заради откритата от ЕК наказателна процедура срещу страната. Новото правителство на Бойко Борисов изчаква решението на Брюксел, за да реши дали да продължи работата по "Южен поток".

В същото време Унгария заяви и в сряда, че възнамерява да започне изграждането на газопровода на своя територия през следващата година, независимо от съпротивата на Брюксел и Вашингтон, които смятат, че проектът ще затегне руската енергийна хватка в Европа.

Източници от руското министерство на индустрията казват, че "Газпром" също губи търпение заради политическите маневри на Брюксел и след подписването на два големи договора за доставка на газ в Китай пренасочи своите дългосрочни планове към Азия, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлант
    #12

    7, аз съм ясен- рестарт на 4-5 блокове. ВЕИ са почти изплатени (сметката се прави лесно)- сваля се фиксираната изкупна цена и си кютат с колкото им остане- ние не сме развъдник за милионери. Всичко може, ако има ДЪРЖАВА и то НОРМАЛНА, която се грижи за хората си.

  2. boby1945
    #11

    Интереса клати феса, както обикновено.....

  3. nik
    #10

    Проблемът е посочен в публикацията. Руснаците искат не 600 милиона, а 2,4 милиарда участие на италианците. Което ги е отказало на този етап.А руснаците са вдигнали мизата /поне така излиза, иначе кой ще натиска за такава инвестиция/, защото почват да чувстват недостиг на финансов ресурс.А чувстват такъв, защото приходите от петрол спаднаха с близо 1/4. Преди година и повече нямаха проблем, например да финансират изцяло Белене. Което и бяха предложили. Или ние да я финансираме с техен заем./Ако не

  4. Milenca
    #9

    За големите европейски компании 600 млн са големи суми. Миналата година декември БЕХ хвърли 100 млн евро за някакви проучвания. Колко ли милиарда лв вече са отишли за гьола на АЕЦ Белене, петропровода Б.-А., и Ю.П.? Дали някой ще ни каже истината? 4.5 млрд?

  5. ivancho ivanov
    #8

    Южен поток е още едно руско въже около врата на България. Това е всеизвсстно и само предатели могат да съдействат за минаването му през страната. КТБ се размириса след като ЕС спря проекта, защото хиените, които се бяха наредили неочаквано увиснаха! Това е също всеизвестно! Което не е известно са имената на крадците облагодетелствани от "баш бандита" Васил Цветанов криещ се в Сърбия. Путиновата пета колона у нас в момента е дискредитирана, но той отлично знае, че у нас ду..ета дал Господ, а политика се прави со пари. БСП, ДПС, Атака на оръжие! Заедно със скритите двуличници! Ще клатят лодката - свети червено!

  6. brambar
    #7
  7. Евроатлант
    #6

    Някой вече спомена, че демократите са най-големите комунисти и обратно. Всъщност, олигархията няма цвят и лице. Тя винаги е подмолна, за нея е все едно от кого краде и на кого продава интересите на страната. Ето че с още един мръснишки проект се приключва. Ще ги видим какви мангизи ще разиграват за Козлодуй 7-8 реактор СЪЩИТЕ ОНИЯ, дето ги разиграваха за Белене. Пожелавам им СЪЩИЯ успех в начинанието- при условие че се иска съвсем малко за рестарт на 3 и 4 (изправни!) блокове, а ние сме бедна страна.

  8. Kiril Kovatchev
    #5

    И на децата вече стана ясно че южен паток няма да има. Само поцелуйковците путинолюбци още вярват и повтарят: ще има, ще има. Но така е когато човек не мисли със собствената си глава а повтаря опорните точки спуснати му дистанциoнно.

  9. Евроатлант
    #4

    Бате ви Евроатлант е сред първите в този форум , който от 10 години ви известява, че големите (първановски) руски проекти в БГ.. това са МИТОВЕ, ПРИЗРАЦИ, ФАНТОМИ. Той е сред хората, които най-дейно са работили срещу тяхната реализация и е вбесявал до лудост служителките на Ю.Поток в офиса им до Ж.П. гара Варна. Затова бе крайно изненадан, когато видя тръбите и горите, маркирани за сеч и се възмути до дъно на продажността политическа. Излиза, че все пак има Господ и ни пази! Ако пък ни запази и от хамериканската шистова гнус-още по-добре! Тук е нужна единствено чистота, грижи за природата и малко повече скромност в желанието за грабеж.

  10. Пешо
    #3

    1 ти не беше ли съшият, дето славославеше Патока на любимите ти руснаци и как същите тези руснаци щяха да те пазят като се печеш на плажа?! Е то всеки има право на мимикрия, пардон на развитие, например комунистите са най-големите демократи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.