Ивет Лалова се класира за полуфинала на 200 м

Радослава Мавродиева не успя да влезе във финала на гюле

Ивет Лалова-Колио се класира за полуфинала на 200 м на световното първенство по лека атлетика в Лондон.

Българката бяга в трета серия в неудобния осми коридор. Със силен финален спринт тя успя да навакса изоставането на виража и завърши втора в серията с време 23.08 секунди.

Първа финишира американката Дежа Стивънс с време 22.90 секунди.

Първите три от всяка серия се класират за полуфинала.

Това ще бъде втори полуфинал за Ивет Лалова на световното първенство в Лондон, след като в неделя бяга 100 м.

"Единственият проблем днес беше студът, тъй като не сме свикнали и не е прятно да се бяга спринт в такова студено време", каза Лалова след бягането. Във вторник термометрите показваха 15 градуса. Лалова се надява в четвъртък, когато са полуфиналите времето да се затопли, каквато е и прогнозата на синоптиците.

"Преминах напред, надявам се да имам късмет в полуфинала. Не виждам някой да бяга някакви фрапиращи резултати, но това е заради времето. Но днес е въпрос и на оцеляване", коментира още Лалова.

Заради студеното време времената на победителките в сериите не са впечатляващи, още повече че всички гонят класиране за следващата фаза, а не резултат.

Първа серия беше спечелена от световната шампионка Дафне Схипърс от Холандия, която победи с лекота и влезе с най-добро време на полуфиналите 22.63 секнди.

С втори резултат се нареди победителката от четвърта серия Шона Милър-Уибо от Бахамите – 22.69 секунди.

Вицесветовната шампионка на 100 м Мари-Жозе Та Лу от Кот д'Ивоар финишира първа в шеста серия с 22.70 секунди.

Дина Аштър-Смит от Великобритания спечели пета серия с 22.73 секунди.

Кимбърли Дънкън от САЩ е първа във втора серия с 22.74 секунди, а последната седма серия беше спечелена от германката Ребека Хаас с 22.99 секунди.

Изненадата в последната серия бе отсъствието на старта на шампионката на 100 метра от САЩ Тори Боуи. Тя се оказа поредната жертва на стомашния вирус, който върлува в някои от хотелите на атлетите.

На това световно първенство има един ден почивка между сериите и полуфинала на 200 м. Ивет Лалова коментира, че програмата ѝ харесва. "Перфектният вариант би бил, ако този почивен ден не е между серии и полуфинал, а между полуфинал и финал. Това са двете най-тежки бягания. Дори мога да кажа, че полуфиналът за повечето спринтьорки е по-тежкото бягане. Но с удоволствие бих си починала утре и ще дойда с нови сили в четвъртък за полуфинала", каза Лалова.

Нейната цел е да бъде отново сред осемте най-бързи жени на 200 м, точно както беше преди две години на шампионата в Пекин, където остана седма във финала.

Полуфиналите са на 10 август от 23:05 часа българско време.

Другата българка тази вечер Радослава Мавродиева не успя да преодолее квалификацията на гюле. Тя записа посредствен резултат от 16.99 м и остана на 21 позиция от общо 30 състезателки.

За сравнение преди четири години в Москва Мавродиева записа 17.34 м и остана на 19-та позиция в общото класиране.

Победителите в петия ден на първенството

В изключително напрегната битка Сам Кендрикс спечели световната титла в овчарския скок. Преминалият през сезона границата от 6 метра американец, което го правеше предварителен фаворит, победи в Лондон с 5.95 м, преодолени от трети опит.

Полякът Пьотр Лисек остана втори с 5.89 метра. Толкова скочи и французинът Рено Лавийени, но  остана с бронза, заради един фаул на същата височина. Така най-голямата звезда в дисциплината продължава да е без спечелена световна титла.

За Франция обаче вечерта се оказа щастлива заради златния  медал на Пиер Амброас-Бос на 800 метра. Това беше и най-голямата изненада досега на първенството. 25-годишният французин диктуваше темпото на пистата като истински "бос". Той  атакува в последните 200 метра и издържа докрай битката за златното отличие, финиширайки за 1:44.67 минути. Втори остана друг европеец - двукратният европейски шампион Адам Кшчот. 27-годишният поляк направи обичайното си бягане с изоставане в първата обиколка и силна втора за да грабне среброто с 1:44.95 минути. Трети остана кениецът Кипйегон Бет - 1:45.21 мин.

Кения запази доминацията си (всички титли от 1987 година насам) на 3000 метра стийпълчейз чрез Консеслус Кипруто. Той изпревари американеца Еван Джагър, който за първи път от 20 години заплаши да отнеме златото на представителите на африканската страна. Кениецът пое водачеството 300 метра преди края и финишира с резултат 8:14.12 минути. В последните метри американецът бе изпреварен и от мароканеца Софиан ел Бакали. Световният шампион от последните четири първенства, кениецът Езикиел Кембой завърши едва 11-ти.

Световната рекордьорка Барбора Шпотакова взе злато в хвърлянето на копие. 36-годишната чехкиня, която има и две олимпийски титли, постигна 66.76 метра и повтори световната си титла още от първенството в Осака през 2007-ма. Втора и трета останаха две китайки - Лингвей Ли с 66.25 метра и Хуихуи Лю с 65.26 м. Олимпийската шампионка от Рио Сара Колак (Хърватия) остана четвърта с 64.95 м.

Твърдият фаворит, южноафриканецът Уейд ван Нийкерк спечели титлата на 400 метра. Световният рекордьор в дисциплината даде време от 43.98 секунди без на практика никаква конкуренция за титлата. Втори завърши Стивън Гардинър от Бахамите с 44.41 секунди, а бронзът остана за Абделах Харун от Катар – 44.48 секунди.

Големият конкурент на южноафриканеца – Маквала получи забрана да участва, заради вирусното си заболяване.Спринтьорът беше поставен под карантина за 48 часа. Според законите на Великобритания той няма право да влиза в контакт с други хора и не беше допуснат до стадиона.

В сряда Ван Нийкерк ще бяга в полуфиналите на 200 метра, където ще се опита да спечели втора световна титла и по този начин да повтори историческото постижение на Майкъл Джонсън. Американецът завоюва титлите на 200 м и 400 м на световното първенство в Гьотеборг през 1995 г.