Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборната кампания преминала в обиди и общи приказки

10 коментара
Надежда Сталянова и Владислав Миланов, сн. БГНЕС

Политическото предизборно говорене премина в две крайности - от обиди към опонента до безкрайно общо говорене, заяви Владислав Миланов - преподавател по съвременен български език и езикова култура в Софийския университет "Св. Климент Охридски", който представи в петък изследване на преподаватели и студенти за речта на политиците в предизборната кампания.

Според Миланов кризата в политическото говорене се е задълбочила и тази предизборна кампания го е показала много ясно и категорично.

“По същество нямаше предизборно говорене, нямаше убеждаване и противопоставяне на мнения... Всички политици трябва да си дадат сметка, че участваха в предизборна кампания, в която езикът на агресията, езикът на некоректния тон бяха водещи - задаваха моделите на речево поведение“, посочи Миланов.

“Езиковите стратегии и речевото поведение на българските политици в предизборната кампания надхвърлиха сериозно границите на доброто общуване, наблюдавахме истинско незачитане на словото, истинско неумение да се изслушва събеседника, което доведе до усещането, че всички политици говорят в един тон - тонът на агресията и на обидата“, заяви той.

Преподавателят съобщи, че анкета сред студенти от четири специалности в Софийския университет е показала, че 88 процента категорично не са одобрили речевото представяне на политиците.

Преподавателят по български език Надежда Сталянова заяви, че политическото говорене в предизборната кампания е разделено в три типа. Първият тип е "езикът на експерта", при който политиците говорят неутрално, наукообразно, като речта им е наситена с абстрактна лексика. “От всички политици чувахме: "България трябва да постигне финансова стабилност...", "Трябва да генерираме потенциал...", посочи Сталянова и допълни, че този тип говорене не достигна до избирателите.

На другия полюс е "езикът на интригата", който беше актуален за цялата предизборна кампания. “Този политически език включваше нападки и обиди към опонентите и провокации с реплики“, посочи тя. “Третият тип политическо говорене беше "езикът на улицата", при който се използваха ниските стилови употреби, разговорността, битовата и разговорната лексика в политическата реч, обясни езиковедът.

Политиците говорят на диалект и отклоняват въпроси

“Езикът ни е толкова богат, че стига човек да поиска може да изрази всяка една емоция, ето това отказват да разберат политиците, те смесват езиковите регистри и отказват да се съобразят със ситуациите и събеседниците, с които говорят“, коментира Миланов.

Той отчете също, че сред политиците има тенденция да се отнасят неформално към журналистите и техните въпроси с цел да кажат единствено това, което предварително са решили, без да дадат ясен и целенасочен отговор. "Това вече е устойчив модел, чрез който политиците уютно се крият зад клишето и намират лесен начин да кажат това, което предварително са намислили да кажат", обясни той.

За речта на държавния глава Росен Плевнелиев Миланов коментира, че президентът често говори бавно и в това отношение често информацията зад изказа му се загубва. "Някои наши студенти определят, че все едно разказва приказки на малки деца. Това някак успива, не грабва вниманието", поясни той.

Езиковедът посочи също, че по времето на парламентарен контрол често политиците говорят в бърз и нервен телеграфен стил, показващ отегченост от информацията, която представят.

“Освен това политиците често говорят на диалект, произнасяйки думи като "дипутати" и "спициални", а 38% от тях не могат да произнесат правилно "министър-председателят", каза още Миланов.

“Често се шегуваме, че вече не е нужно да ходим на теренни проучвания, за да наблюдаваме диалекта, защото парламентът ни предоставя достатъчно материал. Диалектът е богатство на езика ни, но има употреби, които публичното пространство не допуска“, заяви той.

В редица законопроекти лингвистите са открили пунктуационни и правописни грешки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Точно така № 5. Не си говорят помежду си от новата тройна коалиция, но кокала ще го гризат заедно. Струва ми се,че е кошмарен сън да ни управлява националсоциализъм, премесен с турско етническа гарнитура. И това го поддържа президента - пак за доброто на България. То защото всички й мислят доброто стигнахме до това дередже. Но няма да признаят изборите за опорочени - сакън, как може да се обиждат кристалночистите комунета, че са действали в разрез с изборния закон.Та те са прави, когато съгрешат дори.

  2. Анонимен
    #9

    Що ли Едвин не им спретен един курс по грамотност? Така за две-три години може и да се научат. Може и да не може. С безподобното глаголене на Цв какво ще прави обаче? Ето предложение: да напише уникален труд "Лингвистични особености на милиционерската реч".

  3. Анонимен
    #8

    И сега има хора които викат "дръжте крадеца". ББ не е светец, но сравнете "обвиненията" и "доказателствата" срещу него и същото за заместникът му Станишев, за когото изнесените афери от Сугарев с милионите на българските данъкоплатци е нищо. Нито ББ, нито Станишев, заслужават да водят тази страна, но глупавите българи "не могат" да намерят свестните хора между тях. Все нещо им пречи, както космите от старата приказка.

  4. Анонимен
    #7

    Сегашните "избори" бяха явни, че ще бъдат направени така както станаха още преди шест месеца, когато СтаниШЕФ обяви, че иска местото на Борисов, и че само ГЕРБ го спира. За съжаление никой не му повярва. Че Борисов не е съвсем добър е явно за всеки. Но вместо основният въпрос, кой е най-добър да го замести, всички лапнаха въдицата и се юрнаха да разправят, колко много ББ е лош и да наливат в кофата на единственият възможен кандидат СтаниШЕФ, без нито една бележка дали той е подходящ въобще. Той

  5. Анонимен
    #6

    За кого ли не злослови бившият, включително по време на позитивната предизборна кампания на ГЕРБ. Ето някои имена: Даниел Вълчев, Пламен Орешарски, Миглена Кунева, Христо Бисеров, Ахмед Доган, Иван Костов, прокурори, ДАНС... За малко да препусна Сергей Станишев. Коя от тези, назовани поименно, ярки личности, драги филолози, оскверни българската реч, включително и политическата? И как според вас се отговаря изтънчено на махленска реч, която ни тласка към по-мъдрото – да премълчаване, или да се опитваме да спираме развалената грамофонна плача на инструктираните от единствения инструктор папагали?

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  8. Анонимен
    #3

    Ми как иначе да мине.Нивото на културата на ГЕРБ не е особено високо.И кат префърчи искра и ония само това чакат.А после ГЕРБ писка. А по правило тарикат не писка!Или за ГЕРБ ТОВА НЕ ВАЖИ?

  9. Анонимен
    #2

    Защо не кажете от коя партия идваха обидите?Защото е видно,че са от БСП

  10. Анонимен
    #1

    Докато Цвъкито редеше едни безумни словесни постройки ката ден трябваше да се изкажат. Има още да се "вдивяваме" от общото видиотяване при общоизбирателното право. Назад, назад и все по назад до герберопитек.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.