Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изграден е новият стоманен купол над избухналия реактор в АЕЦ Чернобил

5 коментара
Изграден е новият стоманен купол над избухналия реактор в АЕЦ Чернобил

В Украйна утре официално ще бъде открит защитен купол над избухналия реактор на Чернобилската АЕЦ - колосален проект, средства за който в размер на два милиарда евро бяха осигурени от международната общност. Очаква се той да гарантира сигурността на обекта в близките 100 години, съобщава агенция Франс прес.

Сводестият предпазен похлупак представлява метален скелет с тегло 25 000 тона (36 000 тона с облицовката), 108 метра висок и с дължина 162 метра.

"Това е все едно да бъде покрит "Стад дьо Франс" (националния стадион на Франция край Париж) или Статуята на свободата", посочва в комюнике Новарка - консорциум между френските групи Буиг и Венси, конструирал и построил съоръжението.

Предвидено да издържи поне 100 години и непропускливо за радиоактивни вещества, то ще защитава работещите на обекта, а ще брани и сегашния саркофаг от разрушителните стихии.
Освен това куполът има специални конструкции, които ще улеснят бъдещите операции за разглобяване на реактор номер 4.

На 26 април 1986 г. в 01.23 ч. този реактор експлодира при тест за сигурност. Десет дни наред ядреното гориво постепенно изгаря, изхвърляйки в атмосферата радиоактивни вещества, които според някои оценки заразяват към три четвърти от Европа, а най-вече Русия, Украйна и Беларус - тогава съветски републики.

За 206 дни близо 90 000 души успяха да изградят в твърде трудни условия "саркофаг" от 400 000 куб. метра бетон с около 7300 тона метална арматура, за да изолират повредения реактор, разказва за АФП Анна Королевска, зам.-директор на Чернобилския музей в Киев.

"Постигнаха го с нечовешки усилия хиляди обикновени хора", казва тя. "Какви защитни средства са имали? Просто обикновени дрехи на строителни работници", напомня тя.

За четири години на мястото на злополуката са изпратени около 600 000 съветски граждани - т. нар. ликвидатори, за да потушат пожара, да построят бетонен похлупак, изолиращ избухналия реактор, и да почистят околните територии.

За броя на човешките жертви от катастрофата се спори и до днес. Научният комитет на ООН за въздействие на лъченията UNSCEAR официално признава само за трийсетина оператори и пожарникари, убити от концентрирано лъчение точно след експлозията, но според някои оценки са загинали хиляди хора, посочва Франс прес.

Старият саркофаг може да се срути

Първоначално е било предвидено саркофагът да изтрае 20-30 години, но всъщност е издържал доста по-малко. През 1999 г. конструкцията е била укрепена за пръв път и отново подсилвана през 2001, 2005 и 2006 г.

"Това е потенциално опасно съоръжение, което може да застраши околната среда и населението", заяви за АФП Сергий Паскевич от Института по проблеми на сигурността в ядрените централи към украинската Академия на науките.

Той уточни, че редица фактори от околната среда, например земетресение, може да ускорят разрушаването на конструкцията.

Новият купол обаче се очаква да издържа на земни трусове със сила до шеста степен по дванайсетстепенната скала на Меркали.

Ако старият саркофаг се сгромоляса, тонове високорадиоактивна магма може да останат под открито небе и с оглед на този риск международната общност се ангажира да осигури средства за изграждане на нов похлупак.

Създаден бе фонд, управляван от Европейската банка за възстановяване и развитие, и през 2012 г. строежът започна. Според ЕБВР за построяване на сводестата конструкция са изразходвани 1,5 милиарда евро, но цялото защитно съоръжение е струвало 2,1 милиарда.

След като бъде сложен на мястото, куполът ще влезе в експлоатация едва в края на 2017 г., щом бъде монтирана необходимата техника. "После ще започнат работите за отстраняване на старата нестабилна конструкция", отбелязва Сергий Божко, оглавяващ украинската Държавна инспекция за ядрено регулиране (отговаряща за ядрената сигурност). Той добавя, че още не е одобрен точен график.

"Надявам се, че страните дарители ще ни подпомагат и занапред, по-специално за да превърнем стария саркофаг в екологично безопасна система", казва Божко.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 18:51 на 13 януари 2020 от автора.
    #5
  2. анита хегерланд
    #4

    И как това ще спре радиацията?!

  3. Jack Daniels
    #3

    Другият път когато Р. Овч. каже, че имал инвеститор за Белене припомнете си горната статия.

  4. Vidco91
    #2

    "Най-евтината" енергия се нуждае от малко субсидии - този път само 2 000 000 000 евро. Е, за Фукушимама мало повече, само 180 000 000 000 евро, но ще го преживеем. Важното е да сме оптимисти за светлото бъдеще на евтината атомна енергия.

  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.