Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изложба съживява "българските чехи" в София

Експозицията може да се види на "Московска" 5 от 16 май до 2 юни

0 коментара
Изложба съживява "българските чехи" в София

Изложбата "Българските чехи" се открива в изложбената зала на Държавна агенция "Архиви" (София, ул. "Московска" 5) във вторник.

Експозицията съдържа богат снимков и текстови материал на български и чешки език с информация за живота и делото на чешките интелектуалци, хора на изкуството, градинари и специалисти от различни области, дошли от Австро-Унгарската империя в България след Освобождението и подпомогнали институционалното изграждане, културното и духовно развитие на нацията в края на 19 и началото на 20 век.

Двадесет и шестте табла с историята на Константин Иречек, Иван Мърквичка, Карел и Херман Шкорпил, братята Георги и Богдан Прошек, Антонин Колар, Антони Новак, Иван Буреш, Вацлав и Лудвиг Стрибърни и други оставили трайна диря в българската история може да бъде видяна до 2 юни.

Изложбата е израз на благодарност към тези невероятни хора и на желанието да се припомни какво са направили те за България. Малцина от младите българи днес знаят например, че в Централните католически гробища в София почиват братята Прошек, изградили едни от най-забележителните архитектурни паметници в столицата - Орлов и Лъвов мост, Бирената фабрика и бирарията "Дълбок зимник". Между Бирената фабрика, която се намираше срещу БНТ, а днес е модерна бизнес сграда, и бирарията "Дълбок зимник" е имало подземен тунел, по който са се търкаляли буретата с бира, използвайки наклона на улицата. "Братята Прошек толкова са обикнали България, че Иржи си сменя името на Георги, а Теодор на Богдан", разказва кураторът на изложбата Иво Хаджимишев.

Експозицията се фокусира върху най-известните представители на "българските чехи" от времето на Австро-Унгарската империя, но има и хиляди други мъже и жени, чиито имена не са достигнали до нас – хора, които с обич и всеотдайност са предали опита си на българския народ.

Две години след Освобождението в България е обнародван Закон за заселване на ненаселените земи, а по-късно лично княз Фердинанд е поканил чешки имигранти от Банат да се заселят в района на Мизия, за да учат местните хора на модерно земеделие.

Имигрантите основават през 1900 г. селцето Войводово в Северозападна България, на 16 км южно от Оряхово. Новото село се радва на стопански разцвет, независимо от участието на България във войните, и се разраства бързо. През 30-те години на ХХ век то наброява 800 жители, 600 от които са чехи, а през 1926 г. в него е открито чешко училище.

Безспорен факт е, че няма област от обществения живот, в която да не са записани имена на чехи, които със своите знания и умения спомагат за българския просперитет.

В България идват предприемчиви, активни и напредничави чешки специалисти в различни отрасли на производството. Те са занаятчии, полиграфи, пивовари, строители.

С България свързват съдбата си и видни чешки интелектуалци, специално поканени от правителството на младата държава – високообразовани учители, инженери, архитекти, историци, художници, музиканти. Всички те, работили дълги години с упоритост и всеотдайност, всеки в своята област, полагат основите на големите културни и стопански институти на съвременна България, когато самата тя няма достатъчно подготвени кадри.

"Българските чехи" оставят богато наследство от научни изследвания и открития, картини и музикални произведения, които и до днес са част от високите образци на духовното ни наследство.

Славянството сближава и прави резултатите от българо-чешката взаимност още по-големи. Част от тях приемат страната, в която идват, живеят и творят, като своя втора родина и завинаги остават у нас. И в знак на признателност получават българско поданство, отличени са с високи ордени и медали, стават почетни членове на дружества.

Много български селища, улици, площади и училища носят техните имена. Днес старите български чехи сякаш са живи, актуални, съвременни – срещаме ги в литературните произведения, виждаме ги в рекламите, минаваме покрай сътвореното от тях или за тях, посочват организаторите на изложбата.

Те припомнят като отдушник на съвременното изнервено ежедневие думите на големия д-р Константин Иречек: "Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните... И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо..."

Документалната фотоизложба "Българските Чехи" идва в София, след като пожъна голям успех в Народната библиотека в Прага, където беше изложена от 19 януари до 25 февруари 2017 г., съобщават от агенция "Архиви".


Оригиналите на включените в експозицията документи и портрети се съхраняват в архивохранилищата на Централния държавен архив и държавните архиви в София, Пловдив, Сливен, Шумен, Варна и Благоевград, както и в Научния архив на БАН и Националната художествена галерия.

"Българските чехи" е проект на Българската телеграфна агенция (БТА) и Държавна агенция "Архиви" и се реализира с подкрепата на Пощенска банка.

След София експозицията ще продължи своя път и в други градове на България и Чехия.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.