Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изострянето на конфликта около Крим може да забави икономическото възстановяване на Русия

6 коментара
Изострянето на конфликта около Крим може да забави икономическото възстановяване на Русия

След като президентът на Русия Владимир Путин обвини Украйна в подготовка на терористични нападения на полуострова в Черно море през август, шансовете западните страни да отменят икономическите санкции срещу Русия намаляват, сочи допитване на Блумбърг сред икономисти. От анкетираните 21 експерти 52 % са на мнение, че Евросъюзът ще започне процедура за вдигане на санкциите през идните 12 месеца (в сравнение с 69 % от предишното изследване). Само 10 % прогнозират, че САЩ ще започнат отмяна на санкциите (в сравнение с 19% преди месец).

"Засилването на напрежението в Украйна ще подкопава доверието на инвеститорите, ще бъде фактор за продължаването на санкциите на ЕС и САЩ и за по-нататъшното отсъствие на чуждестранни капитали, тъй като Путин няма да бъде съсредоточен върху икономическите реформи", коментира Кристофър Шилс, старши анализатор на Informa Global Markets. "Това ще отслаби рублата и ще принуди централната банка да вземе по-предпазни мерки и да втвърди тона".

Санкциите, които бяха наложени, след като Русия анексира Крим през 2014 година, се прибавиха към затрудненията, предизвикани от срива на цените на петрола, водейки до изтичане на капитали и рязко понижение на курса на рублата. Сега, когато цената на петрола достигна почти 50 долара за барел, правителство е изправено пред най-големия бюджетен дефицит от 2010 година и през идната година прогнозира икономически растеж под 1 %.

Централната банка остави миналия месец без промяна водещата лихва на равнище 10,5 %, след като я понижи през юни, когато бе сложен край на близо една година на запазване на статуквото.

Рублата поскъпна с 13 % спрямо долара през тази година, заемайки второ място в рейтинга на Блумбърг на валутите на нововъзникващите пазарни икономика след бразилския реал. При все това растежът ѝ трябва още да заличи и загубите от 20% от миналата година.

Напрежението между Русия и Украйна се засили през този месец, когато Путин обвини украинското правителство, че е подготвило нападенията, при които в Крим бяха убити двама военнослужащи. Украйна заяви, че такъв инцидент изобщо не е имало, а в същото време и двете страни подсилиха частите си по границата край полуострова.

Германският канцлер Ангела Меркел каза, че не е възможно санкциите да бъдат облекчени сега, тъй като Русия не е показала напредък по спазването на примирието, сключено през 2015 година, чиято цел бе да бъде прекратен огънят между проруските сепаратисти и украинските войски в най-източните райони на страната.

Ескалацията на конфликта в Крим ще повлияе на доверието на инвеститорите, посочват 76 % от анкетираните икономисти. Тя ще засили изтичането на капитали, е мнението на 62 % от анкетираните наблюдатели.

"При удължаване на срока на санкциите на ЕС до началото на 2017 година и имайки предвид враждебно настроените изказвания на германския канцлер Ангела Меркел, гледайки към хоризонта на идната година, шансът санкциите да бъдат отменени, е малък", посочва Андреас Швабе (Andreas Schwabe), икономист от Raiffeisen Bank International AG във Виена. "Нещо повече, за да се стигне до каквото и да е облекчаване на санкциите, въведени от Запада срещу Русия, Москва трябва да покаже известна гъвкавост, каквато в момента ние не виждаме.

Смекчаването на санкциите ще има положително въздействие върху руската икономиката, а положителният ефект ще зависи от целите на каквито и да било действия на ЕС или САЩ, коментира Сергей Наркевич, анализатор от московската Promsvyazbank.

"Ако това стане в резултат на отслабване на военното напрежение и общото подобряване на отношенията между Русия и западните страни, то ефектът ще бъде значителен", каза той. "Ако обаче това е некоординирана акция само на една европейска страна, то влиянието му ще бъде много по-слабо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Jack Daniels
    #5

    Хайде стига бе ! Сериозно! Рашка и икономическо развитие!? Все едно бял чернокож.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Роснедра заявили об исчерпании фонда месторождений нефти в РФ

  5. анита хегерланд
    #2

    "На 5 февруари 1954 г. Президиумът на Върховния съвет на РСФСР излиза с постановление за предаване на Кримската област на Украинската ССР с Протокол № 41. На 19 февруари 1954 г. Върховният съвет на СССР издава Указ за предаване на Кримската област. ПРИ ПРЕДАВАНЕТО НА ОБЛАСТТА НЕ Е ВЗЕТО ПОД ВНИМАНИЕ ЖЕЛАНИЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО НА КРИМ, ТЪЙ КАТО РЕФЕРЕНДУМИ НЕ СЕ ПРОВЕЖДАТ В СССР." Ако Русия осъди санкциите, които са й наложени от ЕС и САЩ в международните институции, позовавайки се на исторически документи, Германия ще се окаже в много особена ситуация. Този подарък може да се оспори, заради влошените отношения между двете страни и съдебните спорове между тях.

  6. Калико Джо
    #1

    Общо взето прогнозите са за ново намаление на цените на петрола, т.к. все още има много по-голям капацитет за производство, отколкото за потребление. И със и без санкции, Русия е само суровинен производител, така че е зависим от цените на природните ресурси като всяка развиваща се страна от Африка или Латинска Америка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.