Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът изхарчил на "ръчно управление" над 4 млрд. лв. за две години

Връщат се ударните разходи в края на годината по модела на тройната коалиция, твърдят икономисти

2 коментара
Кабинетът изхарчил на "ръчно управление" над 4 млрд. лв. за две години

Правителствата на ГЕРБ през последните две години възстановяват практиката на ударни харчове в края на годината по модела на тройната коалиция, което е негативен сигнал за фискалната политика.

Това е един от основните изводи в анализ на Института за пазарна икономика, публикуван в сряда.

"Практиката на ударни публични разходи в края на годината е силно изразена до 2008 г., макар че и през следващите години е налице, но в по-малки размери. Възстановяването ѝ през последните години е негативен сигнал за надеждността и предвидимостта на провежданата фискална политика, тъй като ясно илюстрира, че тя се управлява ръчно, т.е. дискреционно, вместо да почива на закона за бюджета и добрите практики", посочва Калоян Стайков от ИПИ.

Експертите от института смятат, че практиката на ударни разходи преди Нова година е свързана както със съмнения за неефективност, популизъм или лобизъм, така и със затрудняване работата на частния сектор, който работи с държавни ведомства.

Заради проблема БСП поиска Сметната палата да направи одит на извънредните разходи в периода май 2017 г. - януари 2018 г. Депутатите от ГЕРБ подкрепиха предложението за одит, но с корекцията той да бъде направен за периода 1 януари 2017 г. - 31 януари 2018 г., за да се обхване и управлението на служебното правителство.

Според изчисленията на ИПИ през 2016 г. и 2017 г. с решения на правителството са отпуснати допълнителни разходи в размер на над 2.2 млрд. лв. годишно, което прави над 4 млрд. лв. за двете години. По този начин кабинетът на практика прави значителни размествания по гласувания от депутатите бюджет в парламента.

"Т. нар. дискреция или "ръчно управление” на бюджета от страна на изпълнителната власт се изразява в забавяне на разплащания и изкуствено увеличаване на бюджетните разходи в края на годината, прехвърляне на средства, предвидени за капиталови разходи, към други пера като заплати и текуща издръжка, изпълнение на дейности без първоначално осигурено финансиране в бюджета и др.", уточняват от ИПИ. Оттам считат дори отпускането на първоначално предвидени средства с постановление на правителството за дискреционен разход, тъй като над половината от тях са отпуснати през последните два месеца на годината, което ги прави непредвидими. Т.е. нито е ясно кога ще бъдат отпуснати средства за тях, нито дали изобщо ще бъдат направени през тази или през някоя от следващите години, посочват икономистите.

Над 7% от годишните разходи по консолидираната фискална програма (без вноската в бюджета на Европейския съюз) се отпускат с постановление на правителството. През ноември делът на дисцкреционните разходи се увеличава до между 6.5-9.5%, а през декември скача дори до 23-26%, са сметнали експертите на ИПИ. С други думи около една четвърт от консолидираните разходи през декември 2016 и 2017 г. са отпуснати дискреционно, тоест без гласуване в парламента и без обществено обсъждане за необходимостта, целесъобразността и ефективността на тези разходи.

Близо три четвърти от допълнително отпуснатите средства са за министерства, а около 13-17% са за общини. По този начин правителството има влияние върху над една четвърт от размера на програмните бюджети на министерствата, което представлява сериозно дискреционно влияние върху управлението на публичните финанси. Същото важи и за общинските бюджети. При тях допълнителните разходи достигат 11-14% от бюджетния трансфер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Че с какво сегашната двойна коалиция е толкова различна от някогашната тройна?!

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Допуска ли конституцията това? Да! Има ли такова -обичайно право, създадено доста преди Борисов? Да, има! Избран ли е Бoрисов на избори, или, има ли мандат от избирателя за подобни неща? Да, има! Харесва ли ми? Не, както повечето неща в демокrацията, така и това НЕ ми харесва! Но пrедпочитам Борисов, защото ТОЙ е човек на ЕНП и Ханс Зайдел! Защото се ръкува през ден с Меркел и целува през ден с Юнкер! Защото алтернативата на ЕС е евразийския съюз! Затова да търпим бе!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.