Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът търси червената линия, която да не прекрачва за АЕЦ "Белене"

Анализът на БАН се оказа секретен, но Петкова се надява все пак резултатите му да се обявят

7 коментара
Кабинетът търси червената линия, която да не прекрачва за АЕЦ "Белене"

Към търпение за обявяване на резултатите от анализа на БАН за нуждата от АЕЦ "Белене" призова в петък министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която посочи, че в момента се търси червената линия, която правителството не трябва да прекрачва при евентуални преговори за реализация на прекратения през март 2012 г. ядрен проект.

Анализът за нуждата от нова ядрена мощност бе поръчан на БАН, но бе върнат за доработка. Според неофициална информация докладът установява недостиг на енергийни мощности у нас след 2035 г., но също така и несигурност на финансирането и невъзможност АЕЦ "Белене" да изплати инвестицията си.

"Това е един сериозен доклад. Не бива да повтаряме стари грешки. През 2003-2004 г. имаше прогноза, която казваше, че през 2010 г. ще има режим на тока. Нали не искаме да се стига до подобни ситуации. Аз поне и БЕХ не желаем подобни прогнози. Докладът на БАН ще бъде готов всеки един момент. Това ще стане скоро - тези дни", заяви Петкова.

Тя повтори, че в анализа има различни сценарии, но посочи, че в договора за изработката му, за която "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) плати над 2 млн. лв., има клаузи за конфиденциалност, които важат и за двете страни. Петкова обаче смята, че тъй като въпросът е изключително важен, БАН с разрешението на БЕХ ще оповести публично резултатите от доклада за АЕЦ "Белене".

"Ние няма какво да крием. Това, което трябва да направим, е по най-добрия начин да оползотворим това, което притежаваме - площадка за 1.5 млрд. лв., оборудване за 1.176 млрд. лв., всички разрешителни за този проект и нотификация от ЕК", посочи Петкова.

"За нас е важно да видим коя е червената линия, която не може да прекрачим при преговори за реализация или не, трябва да знаем кои са най-оптималните варианти, ако има такива.  Очевидно има такива и този доклад ще даде информация за това, че са разработени всички възможни сценарии и различните модели на финансиране, при различно акционерно участие на една такава проектна компания, която ние имаме намерение да бъде създадена и съответно да бъдат направени опити тя да бъде приватизирана или да бъде намерен стратегически инвеститор, който да се включи, ако се реализира този проект", каза още тя.

Относно създаването на проектна компания за активите и пасивите на проекта АЕЦ "Белене", която евентуално да бъде предложена за продан на кандидат инвеститор, Петкова каза, че чисто счетоводните анализи са вече готови.

"Но нека да станат факт резултатите на БАН, да ги обсъдим с всички заинтересовани страни. По най-бързия начин имаме готовност тази компания да бъде създадена, тъй като ние сме анализирали всички активи и пасиви. Просто ще бъде въпрос на седмица-две отделянето на активите и обособяването на тази проектна компания", каза Петкова.

Тя отново повтори, че не изключва нито един вариант за реализацията на АЕЦ "Белене" дори и руско финансиране. Последно обявената от руската компания проектант и изпълнител на ядрения строеж "Росатом" обявиха, че ако правителството размрази проекта, са готови да предложат варианти за довършването му.

Представителят на "Росатом" Вадим Титов каза преди около седмица, че компанията му прилага различни модели на партньорство в различните държави, където работи. Той спомена като възможен вариант кредитирането на проекта по примера на унгарската АЕЦ "Пакш 2", за която Брюксел разреши предоставянето на руски пари за новата ядрена мощност.

"За нас е важно да се намери най-доброто решение за България. С общи усилия, с експертизата на всички представители на различните политически сили, на различни браншови организации, за нас е важно да намерим най-доброто решение на България. Нека да видим какво ще покажат анализите и различните финансови модели и ще вървим в посоката, която е най-добра за България", декларира Теменужка Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #7

    Зарязваме всякакви проекти за АЕЦ Белене и забравяме за нея-това е червената линия! За този скраб, наречен ,,реактори", който ни пробутаха - бития бит, благодарение на БСП и на ГЕПИ Да не се набутваме повече!

  2. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #6
  3. olja501013
    #5

    Имаше прогноза че през 2010 ще има режим на тока!!!??? Кой ли е правил тази прогноза?

  4. Milenca
    #4

    вероятно строежа на АЕЦ Белене с руснаци ще е в знак на признателност за спасяването на българските евреи от руските джелати от ІІІ Украински фронт. И после някои искат да се гордеем, че сме българи

  5. Знайко
    #3

    "Червената линия" е въобще да се споменава "гьола", погълнал няколко милиарда народни пари.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    Експертите след много модели, са стигнали до извода, че това е несъстоятелен проект! Трябва да си луд да го направиш, дори и да си много алчен за комисионна или да те притиска мафията.

  7. kompetenten
    #1

    Какво имат предвид под "финансиране, дори и руско"? Едно е някой да се появи като инвеститор, да излиза на свободния пазар и да си носи рисковете, съвсем друго е да отпусне кредит, чието връщане е гарантирано от държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.