Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кадровиците на Темида искат реформата да тръгне с промяна в конституцията

9 коментара
Кадровиците на Темида искат реформата да тръгне с промяна в конституцията

Висшият съдебен съвет (ВСС) се противопостави на планирането му реформиране със закон, настоявайки това да стане чрез промяна в конституцията, изискваща много по-тежка парламентарна процедура, която едва ли би се случила в сегашното осемпартийно Народно събрание.

Членовете на настоящия кадрови орган на съдебната власт, чието оцеляване е непосредствено заплашено от подготвяната промяна в съдебния закон, заявиха в понеделник, че разделянето на ВСС на прокурорска и съдебна квота трябва да стане само с ремонт на конституцията.

Управляващото мнозинство е твърде крехко и няма необходимите 160 депутати за промяна на основния закон. Според ВСС обаче, ако разделянето на съвета стане само чрез Закона за съдебната власт, може да възникнат спорове за легитимността на решенията му и те да се поставят под съмнение. Това можело да доведе до дестабилизация на съдебната система.

Позицията на ВСС игнорира "дребната" подробност, че съдебната власт и сега в много тежка криза, поради което правителството се реши на сериозни реформи, насърчени категорично от ЕС.

"Ние споделяме стратегическите цели на реформата, но имаме основни възражения. Като цяло подкрепяме намерението за разделяне на съвета на две колегии, но нашето становище е, че за целта е необходима промяна в конституцията", каза председателят на правната комисия във ВСС Юлиана Колева (бивш депутат от ГЕРБ).

ВСС настояват, че ако разделянето се случи само с промени в съдебния закон, трябват гаранции, че двете камари ще имат един подход в кадровата и дисциплинарната дейност.

Освен това ВСС е против промяна в статута на кадровия орган от постоянно действащ в заседаващ на сесии. Според институцията това е връщане назад в реформата. Колева коментира, че неефективността на този подход се е доказала във времето. Тя напомни, че членовете на ВСС имат твърде много работа, за да си позволят да бъдат заедно с това и действащи магистрати.

"Само за една година са извършени 1600 атестации, проведени са 35 конкурса. Как един магистрат, който цяла седмица гледа дела, ще може пълноценно да се подготви и да вземе решение?", пита Юлиана Колева

ВСС не хареса и предложението за създаване на централизирано звено "Интегритет", което да проверява моралните качества на кандидатите да влязат в системата. "Има опасност то да се превърне в репресивен орган, ако няма балансиран състав", обясни Колева.

По време на дискусията представителят на следствието във ВСС Румен Георгиев предрече провал на съдебната реформа. Той примирено обяви очакването си този ВСС да бъде сменен.

"Винаги ще има магистрати, които сами ще се поставят в услуга на силните на деня", каза Георгиев. Той направи пред колегите си равносметка на работата на този състав на съвета: "Имаше протести, клеха ни имами, лепиха се некролози на живи хора, но тези две години не бяха пропуснато време за реформи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #9
  2. bobyhranov
    #8
  3. boby1945
    #7

    Няма как да им се отвори парашута на днешните политикани да се намесят в Съдебната власт... По Конституция тя е независима от сию минутните политикани ... За промяна и то частична се искат 161 депутата да гласуват едно и също нещо три пъти през не знам колко си седмици.... Едва ли ще стане ... Гиньо Ганев е много печен юрист, както се оказа.....

  4. boby1945
    #6
  5. Stanimir Petrov
    #5

    При доказване на корупционно престъпление на съдия, наказанието да е от 25г. нагоре вкл. доживотна присъда. А за висш съдия задължително доживот. Съдия, който се продава на мафията извършва държавна измяна. Ти, който си призван да пазиш държавата и законността и комуто е гласувано доверие от народа за това, но вместо това се продаваш, рушиш защитните и механизми. Това е все едно да си на пост на врата на крепост и вместо да я държиш здраво залостена и да я отбраняваш, ти я отключващ и отваряш широко пред врага. Това трябва да залегне в Наказателния кодекс. Всичко друго са изтъркани, опротивели и безсмислени баналности.

  6. поп Грую
    #4

    ВСС "...това можело да доведе доведе до дестабилизация на съдебната система ...".Четете между редовете !Жаляват се защото това ще доведе до дестабилизация на рушветите и стабилното им корупционно обогатяване.

  7. ivancho ivanov
    #3

    Ако погледнете председателят на Конст. съд на България, Димитър Токушев защитаващ Нар. съд 1944 -45 год. като законен независимо, от факта, че наложен от окупационната съветска армия, ще разберете една от основните причини. Не е възможно да се толерират останките от системата на НРБ! Как да се промени в момента, при това бързо е проблем! Първо всеки съдия или прокурор със сянка от съмнение трябва да бъде отстранен, временно до доказване на невинност! Как е възможно да има съдия като Ченалова \"със

  8. Alex
    #2

    Гледай ги ти корумпираните червени хитрушковци!? Първо да променим конституцията? Намери ли са "най-бързия и лесен" начин? Не искате ли санкция и от ООН? Ей, наглеци гадни! Не ви ли стана ясно, че преминахте всички граници и предизвиквате погнуса у хората? Очевидно сте решили да се запъвате докато ви изгоним с тояги! Времето ви изтича!!!

  9. Майтапчия
    #1

    И тази рИформа като останалите: като тръгне 25 години ще върви!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.