Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как бе елиминирана офертата за Ф-16?

Критериите за избор на новите изтребители са били променяни в движение

23 коментара
Парламентарното разследване на закупуването на нов тип изтребители стигна до един от най-чувствителните въпроси в проекта – декласирането на офертата на Португалия и САЩ за изтребители втора ръка Ф-16.  
 
Председателят на анкетната комисия Емил Христов (ГЕРБ) съобщи в четвъртък, че депутатите ще искат да изслушат представители на Военновъздушните сили, които са отговорни за промяната на критериите, довели до отпадането на офертата.
 
Тя бе декласирана, тъй като не отговаря на заложените финансови изисквания, въпреки че в края на първото правителство на ГЕРБ бе определена за най-изгодна и вероятно щеше да се стигне до сделка, ако Бойко Борисов не бе подал оставка.
 
В сряда депутатите изслушаха анализ на различните методики за избор на новия тип изтребител от експерта проф. Венелин Георгиев. Той обясни , че между 2010 и 2016 година е имало четири различни методики, като първата е била основно информационна. 
 
Според оценката на проф. Георгиев с всеки следващ вариант през 2012, 2013 и 2016 година тя се е подобрявала и последната вече се е доближавала до добрите практики. 
 
Смяна на критериите
 
В хода на процедурата обаче критериите са били променяни и това е довело до декласирането на офертата за Ф-16, тъй като изискваната схема за плащането е станала задължителен критерий. През 2012 година схемата е само основополагащ критерий, докато през 2016 година той става задължителен. 
 
"Ако схемата за плащане е основополагащ критерий, нейният теглови коефициент е 0.1, дори алтернативата да не предлага такава схема за плащане, тя ще получи крайна оценка и ще участва в сравняването. Ако схемата за плащане се промени като задължително условие, и някоя от страните, участващи в конкурса, не предлага такава схема за плащане, то нейната оферта ще бъде отхвърлена и няма да бъде подложена на следващ анализ и оценка. Документите показват, че такъв проблем възниква с офертата за F-16", обясни Георгиев. 
 
Според обяснението на МО предложението за Ф-16 бе елиминирано,тъй като България е искала да плаща разсрочено, докато според офертата на САЩ и Португалия по-голямата сума е трябвало да бъде платена накуп.
 
"За мен е нелогично, когато се обявява процедурата, критериите за оценка да бъдат едни, а в хода да се променят, но това е факт", коментира още Георгиев.
 
Той обясни, че ако сред задължителните изисквания не фигурира схемата за плащане, предложението за Ф-16 се оценява като най-добро, но с промяната това предложение отпада и офертата за шведските "Грипен" излиза като най-добра. 
 
Комисията ще разследва какво е наложило промяната
 
Председателят на комисията Емил Христов каза от своя страна, че комисията ще проучи какви са били аргументите за промяна на изискванията и критериите. 
 
По време на второто правителство на ГЕРБ, в което военен министър бе Николай Ненчев, проектът се движеше почти изцяло от Военновъздушните сили, които в част от този период се командваха и от сегашния президент Румен Радев. 
 
"Искаме да се срещнем с проектния ръководител, по чието време са променени задължителните изисквания, коефициентите и основополагащите критерии", каза председателят на комисията Емил Христов. 
 
По думите му проектният ръководител по това време, 2016 г., е полковник от Щаба на ВВС, но не уточни името му. 
 
Как се стигна до тук? 
 
Буквално в последните си дни назначеното от държавния глава служебно правителство одобри класирането на експертната работна група, поставила на първо място предложението на шведския консорциум СААБ за нови изтребители "Грипен", следвано от това на Италия за "Юрофайтър"-и втора ръка, а офертата за Ф-16 бе декласирана. 
 
Бъдещето на проекта, който е замразен докато тече проверката на парламента, става все по неясно. 
 
Премиерът Бойко Борисов за последно каза, че ще се искат предложения и за нови изтребители от други производители, като така на практика проектът се връща в началната му фаза. 
 
Парламентарната комисия се очаква да излезе с доклад, който също ще има значение при решението дали работата по проектът да бъде рестартиран и така отложен за пореден път за бъдещето. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #23
  2. trezwomislesht
    #22
  3. trezwomislesht
    #21
  4. Филка Русофилка
    #20
  5. Филка Русофилка
    #19
  6. Коментарът е изтрит в 14:05 на 11 септември 2017 от автора.
    #18
  7. Емил Станоев
    #17

    Стига сте писали за тези стари тенекий ?!? България Не може ли да има нови самолети ?

  8. Bлaдo
    #16

    ей, коминтернОФски несретник, ама ако двата ни милиарда за самолети отидат в рУсия за ремонт на старите ни руски дръндулети, няма цивриш и да питаш за болните и за майките, дето имали нужда от "подпомагане", а??? ;-)) ... ...гиди червен пoдгъзвaщ cъcиреk...

  9. trezwomislesht
    #15
  10. trezwomislesht
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.