Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как да прилапаш парче от държавната граница и да ти се размине

Шест години след незаконната продажба наказани няма, държавата е пас, а двама от подсъдимите са общински съветници от ДПС и ГЕРБ

4 коментара
Тримата обвиняеми - Пламен Ганев, Ердинч Хаджиев и Костадин Костадинов (от ляво на дясно)
  • Тримата обвиняеми - Пламен Ганев, Ердинч Хаджиев и Костадин Костадинов (от ляво на дясно)
  • През 2006 г. държавата започва строителството на брегоукрепителното съоръжение "Дамбата" между Балчик и Албена
  • Строителството на брегоукрепителното съоръжение и отвоюването на земята продължава две години, като са вложени около 8 млн. лв.
  • Отвоюваната от морето територия
  • Дни преди парламентарните избори през 2009 г. тогавашните министри на регионалното развитие Асен Гагаузов и на икономиката Петър Димитров режат лентата на съоръжението, без да знаят, че Ердинч Хаджиев вече го е продал
  • На това място новите собственици на съоръжението са планирали да вдигнат хотели и ваканционни комплекси
  • Обвиняемият Пламен Ганев, който днес е безработен и носи папките на съпругата си
  • За разлика от изпадналия в немилост Ганев, Костадин Костадинов продължава да е шеф на службата по кадастър в Добрич и общински съветник от ГЕРБ
  • Областният лидер на ДПС в Добрич Ердинч Хаджиев (в дъното)в съдебната зала, заедно с Костадин Костадинов

Да продадеш държавната граница за компенсаторки. Държавата да води десетки дела, за да си я върне. Да плати на купувачите четворно повече от това, което са дали. Шест години по-късно не само, че няма нито един осъден за това безобразие, а част от отговорните за него продължават да заемат същите постове и да се разпореждат, но този път с общинска собственост. Излишно е да казваме, че този сюжет се разиграва в България не на филм, а в действителност.

Мястото е северното Черноморие, времето - няколко седмици преди парламентарните избори през 2009 г. Тогавашният областен управител Ердинч Хаджиев и Пламен Ганев, директор на дирекция "Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост" в областната управа, продават близо 75 дка отвоювана от морето плажна ивица между Балчик и Албена. Първоначално срещу двамата не са повдигнати обвинения. Това става по-късно, след обединяването на няколко дела срещу тях - за още десетки продажби по "занижени цени" на имоти край морето и в района на Добрич и Тервел, сред които земи около най-стария нос край Шабла, както и за "подаряването" на 300 дка държавни гори на дружеството "Русалка тур", притежавано от фамилия Баневи.

Цялата тази щедрост се изсипва за роднини и приятели в периода от май 2008 до юли 2009 г. Третият подсъдим - началникът на службата по "Геодезия, картография и кадастър" в Добрич Костадин Костадинов - първоначално е свидетел по делото. Привлечен е като обвиняем по-късно, с което се оформя "престъпното сдружение", а делото идва за разглеждане в Специализирания наказателен съд в София, създаден именно за престъпленията по високите етажи на властта.

Докато вървят обединяванията на различни дела и многобройните назначени експертизи мегаделото е било на косъм от изтичане на абсолютната петгодишна давност за извършените престъпления. Спасено е в последния възможен момент. Нанесената щета на държавата от тримата обвиняеми е оценена на близо 50 млн. лв.

Ето какво пише в обвинителния акт:

"В създаденото сдружение тримата са имали стриктно определени роли.

Пламен Ганев е измислил престъпните схеми за заобикаляне на закона по разпореждане със земи държавна собственост. Подготвял е нужните документи, носил ги е до службата по "Геодезия, картография и кадастър" в Добрич и е съгласувал крайните актове.

Ердинч Хаджиев е подписвал актовете за извършване на незаконните разпореждания със земи държавна собственост.

Костадин Костадинов е бил отговорен за срочното подаване на скиците и отразяването на извършените незаконни разпореждания с кадастралната карта...

Тримата са преследвали набавяне на имотна облага, която са постигнали чрез прехвърляне на земи на свои близки."

Днес главните действащи лица са на свобода. Ердинч Хаджиев е лидер на ДПС за област Добрич и общински съветник в Тервел. Костадин Костадинов продължава да ръководи местната служба по "Геодезия, картография и кадастър" и е общински съветник от ГЕРБ в Добрич. Единственият изпаднал в немилост е безработният Пламен Ганев, който по негови думи "гледа трите си невръстни деца и носи папките на жена си", която е архитект.

Според прогнозите на адвокатите им има шанс делото срещу тях да приключи до края на годината. До сега няма нито едно отложено заседание. Тримата подсъдими не боледуват, за разлика от обвиняеми по други дела. Разчитат на чистото си съдебно минало, обществените постове, както и на факта, че са сътрудничили на разследването.

Един от тях твърди, че не е знаел, че продава границата, друг се разкайва за стореното с думите "всеки допуска грешка и има право на втори шанс в живота", третият просто мълчи по съвет на адвокатите си. Някои от тях обаче нагло добавят "държавата си върна границата, така че щета няма". И имат право, защото държавата не е заявила официално претенция за претърпените вреди – нещо, на което със сигурност ще заложи защитата им.

Тримата обвиняеми разчитат на "смекчаващите" вината обстоятелства, за да им се размине с решетките. Както признаха от прокуратурата пред Mediapool, "битката е да има поне осъдителни присъди". За деянието им Наказателният кодекс предвижда затвор от 3 до 10 години плюс глоба от 3000 до 5000 лв. и забрана да заемат държавна или обществена длъжност.

"Да си подредим къщичката"

Случаят с продажбата на държавната граница между Албена и Балчик можеше и да не бъде засечен, ако през 2009 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не беше решило "да си подреди къщичката" по думите на тогавашния министър и настоящ президент Росен Плевнелиев.

МРРБ иска индификатор по кадастралната карта за брегозащитното съоръжение "Дамбата" от Агенцията по кадастъра, която е на нейно подчинение. Не може да получи, защото част от площта вече е продадена и то с помощта на местния шеф на същата агенция. Така случайно тръгва разплитането на случая за отвоюваните 150 декара от морето по европейски проект срещу 8 млн. лв.

"От доказателствата по делото е безспорно, че брегоукрепителното съоръжение дамба Албена - Балчик е изключителна държавна собственост, тъй като по местонахождение и характер е отвоювана територия от Черно море, крайбрежна плажна ивица. Отделно от това строителството на дамбата е осъществено върху континенталния шелф, който съгласно Закона за водите е публична държавна собственост, в този смисъл е налице отвоюване на площ от морето и промяна на сухоземната граница на страната в тази ѝ част ... Налице е безпрецедентно несъобразяване с императивни разпоредби в Конституцията и законите от страна на областния управител. Нарушението на закона е толкова съществено и непоправимо, че опорочава всички действия на административния орган до степен на тяхната нищожност.“ Това пише в мотивите си Административният съд в Добрич при произнасяне на нищожността на сделките с подписа на Ердинч Хаджиев и връщането на границата обратно на държавата.

Апетитни имоти за избрани с необявени търгове

Сделките с осемте апетитни имота на брега на морето стават на 15 май 2009 г. - два месеца преди парламентарните избори. По това време държавата се управлява от тройната коалиция на БСП, ДПС и НДСВ.

Най-общо схемата е следната - мозъкът на операцията е Ердинч Хаджиев, който измисля схемите и слага финалния подпис под документите. Пламен Ганев е верният му помощник, който с помощта на съпругата си Нежле Амди движат документите. Костадин Костадинов се разпорежда на подчинените си да направят скиците на харесаните имоти. Това поне става ясно от разпитите на свидетелите.

За да бъде всичко законно, имотите се продават на търгове. Пропускът е, че те не са обявени никъде. По закон задължително трябва да се пуснат обяви в един местен и един централен всекидневник, но това не е направено, според събраните доказателства по делото.

Пак за да се спази законът, на всеки един от осемте търга се явяват по двама кандидати. Единият от тях обаче е фирма на подставено лице и в документите му винаги има пропуск - невнесен депозит за участие в търга. Подставеното лице е роднина, приятел, или служител във фирмата на истинския купувач. Участва, защото е помолен или така му е било наредено, става ясно от дадените показания на свидетели по делото.

За необявените никъде търгове бъдещите кандидат купувачи - научили случайно, докато отморяват в басейна на хотел в курорта "Св.Св. Константин и Елена". Така поне твърди Стойчо Сантев, един от участниците. Той чул двама мъже да говорят за продажбата на имотите. Знаел мястото и веднага казал на зет си – Живко Диков, собственик на "Балчик Плаза". Нещо повече, делегирал правата си на служител от компанията на зет си, включително и попълването на офертата и разписването от негово име за фирмата му ЕТ "Стима - СВ Стойчо Сантев". Депозит не е внесен и търгът за близо 10 дка на брега на морето се печели от фирмата на зет му "Балчик плаза" с цена от 352 хил. лв.

На Ивелин Иванов не се е наложило да подслушва чужди разговори. Той се познава от 20 години с Пламен Ганев. Двамата са учили заедно като студенти, кумува му и на сватбата. По думите на Иванов специално за търга, заедно с Милчо Маринов и Елена Найденова, основават фирмата "Ей Пи Инвест 09". Компанията печели два терена от по 10 дка за общо 705 хил. лв. С днешна дата обаче съдружник на Ивелин Иванов е Билгин Юнус, показва справка в Търговския регистър. Юнус също е замесен, но по други сделки. Неговата съпруга е сестра на областния управител Ердинч Хаджиев, става ясно от материалите по делото.

Така са продадени общо 8 имота на брега на морето – между гората и брегозащитното съоръжение. Останалите купувачи също не са случайни. Два имота от по 10 дка за 706 хил. лв. купува един от големите в строителния бранш - Григор Иванов чрез фирмата си "Сезони". Той признава пред съда, че е имал намерение да ги застрои след време. Още два по-малки парцела купува фирмата "Зари СС" на Стоян Вълчев, а един "Ренкон", чийто управител Камен Георгиев чул за търговете от "англоговорящи лица" в лоби бара на хотел "Мистрал" в Балчик.

Вместо левове - компенсаторки

Осемте имота, разиграни на търговете, са с обща площ от 74 559 кв.м, а постигнатата цена за всичките е 3 284 780 лв. – толкова поне е трябвало да влязат в държавния бюджет. Въпреки "фиктивните търгове" и "занижените цени" дори и те не са платени.

Причината - в тръжната документация не било изрично посочено как трябва да се платят закупените имоти. Това не е било задължително по закон. Така след провеждането на нагласените търгове Пламен Ганев и Ердинч Хаджиев дават възможност парцелите да се платят с компенсаторни инструменти. Поради тази причина в държавния бюджет влизат само 821 195 лв., е посочено в обвинителния акт. Тоест четири пъти по-малко, а един квадратен метър е излязъл на купувачите по 11 лв. при цени между 60 и 100 евро/кв.м по това време по данни на агенции за имоти.

"В нашата администрация нямаше практика на такива търгове да се плаща по такъв начин – това е изненада... За мен това е фрапиращ случай", казва пред съда свидетелят Драгой Драгнев, който по това време е бил главен секретар на областната администрация в Добрич.

Отговорник за плащанията с компенсаторните инструменти е била съпругата на Пламен Ганев – Нежле Амди-Ганева. Тя е осребрявала хартийките, а в някои случаи е попълвала и документите за участие в търговете. Посредническите услуги са ставали чрез фирмата ѝ за имоти "Нели брокерс – 74", става ясно от показания на свидетели. Първоначално по делото не е имало доказателства за извършено плащане дори на тези 821 195 лв. Причината - липсвал е т.нар. образец 3 от Централния депозитар. Впоследствие обаче тези документи са представени.

Въпреки че Нежле Амди-Ганева първо обеща да даде показания по делото пред съда, за да защити съпруга си, впоследствие се отказа заради "потискащата обстановка“ в съдебната зала. Промяната на мнението ѝ дойде, след дадената от съда почивка и след като разбра за присъствието на журналист. "Жените често си променят мнението, разходете се и може да решите да говорите“, подкани я на шега председателят на съдебния състав Георги Ушев. Нежле Амди-Ганева има право по закон да откаже, защото е в родствени връзки с единия от обвиняемите.

Да не разлаем кучетата

Въпреки че в областната администрация е имало служители, които са знаели какви ги вършат Хаджиев и Ганев, всички удобно са мълчали, очевидно страхувайки се да не загубят работните си места, а може би не са вярвали в българските правораздавателни органи.

"Най-голямото сътресение, което получих във връзка с моята работа, когато установих, че търгът, който трябваше да се проведе 1 месец преди края на мандата на Ердинч Хаджиев, не е обявен никъде съгласно закона... Ердинч Хаджиев ми каза: "Предупреждавам те, че идва края на мандата и не искам да излиза лошо име на мен и на администрацията. За това от сега нататък, всяка твоя стъпка, която ще предприемеш, следва да я знам“. Това ми го каза на четири очи в кабинета“, казва пред съда свидетелят Драгой Драгнев, който по това време е бил главен секретар на областната администрация в Добрич, а днес вече работи като инспектор в Главния инспекторат на Министерския съвет. Това е службата, която проверява дали се вършат безобразия от държавните чиновници.

Държавата абдикира

Държавата също вече е абдикирала от този случай. Първоначално Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) поиска да бъде конституирано като граждански ищец в процеса за да предяви иск от близо 1.8 млн. лева за причинени имуществени вреди. Това се случи през октомври 2014 г. Съдът обаче отказа с мотив да не се бави делото и указа на МРРБ да заведе иск по реда на Гражданско-процесуалния кодекс. Половин година по-късно МРРБ не е завело такъв иск и няма яснота и дали ще го стори.

"Към настоящия момент се преценява възможността за подаване на граждански иск по общия ред, с оглед основателността на иска и размера на дължимите държавни такси за образуването на делото.“ Това се казва в отговора на МРРБ до Mediapool по Закона за достъп до информация.

Пари – хартийки – пари прим

И ако държавата се чуди дали има смисъл да си събира парите, петте фирми водят дела срещу нея да им възстанови не компенсаторните записи, а платените суми.

"Сега водим дела срещу държавата, защото все още не сме си върнали парите от тази сделка“, каза Григор Иванов, собственик на "Сезони“ пред Mediapool.

"Държавата си върна имотите и сега чакам на нас да ни върнат парите“, заявява и Ивелин Иванов, един от собствениците на "Ей Пи инвест 09", който е кум на обвиняемия Пламен Ганев.

Ако успеят да осъдят държавата, собствениците на фирмите няма да получат компенсаторни записи, а истински левове. Т.е. четири пъти повече пари от сумата, която реално са платили преди шест години. А разликата от близо 2.5 млн. лв. остава на сметката на всички български данъкоплатци.

*Утре четете как беше подарена 300 дка държавна гора на Николай Банев

**Тази статия е разработена с подкрепата на Програма достъп до информация и Фондация "Америка за България”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #4

    тези неща са монго сериозни! В Турция закон забранява на 60 км от границите земя да се купува от чужденци. Не става въпрос само за криминално престъпление, а за подготвяне почвата за сепаратизъм. Япония си купи китайски остров, па си го обяви след това за"японска територия" с всичките прилежащи подводни богатства!

  2. strobo
    #3

    Така е котенца, капитализъм "Парица е Царица" и "Интереса клати феса!" Добре си беше при бат ТОДОР, за такава далавера вишеспоменатите щяха да се преселят в място злачно, място покойно....

  3. Nikola Nikolov
    #2

    Машалла!Ашкоолсун ! Аферим!!! Ако и тези престъпни мръсници не ги тикнат в кауша, тогава, дори и за възрастните обитатели на това блато, наречено "държава", остава един изход - терминал 2.....и тук да се настаняват копоите на комуноидите - и от дпс, и от бсп, и от атака, та даже и тези на путлер.....

  4. анита хегерланд
    #1

    Битието ли определя съзнанието, или съзнанието определя битието не е съществено. Важното е, че не се "чувстваме" държава, а неорганизиран сбор от личности. На химна плачат само спортистите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.