Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как две събития изплашиха статуквото

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Две събития, които съвсем случайно съвпаднаха във времето, силно изнервиха защитниците на статуквото в съдебната система. Което е добър симптом.

Мнозинството в българския Висш съдебен съвет (ВСС) отдавна е доказало, че няма разумен довод, който не би отхвърлило, професионален принцип, който не би загърбило, морална норма, която не би прекрачило, за да изпълни онова, което са решили явните и скритите му кукловоди.

Оказа се обаче, че дори и това мнозинство може да се стресне и притесни. Именно това наблюдаваме през последните дни, след като съдиите от най-голямото българско съдилище - Софийския районен съд (една десета от всички съдии в страната, които гледат една трета от всички дела на районно равнище) - излязоха пред Висшия съдебен съвет, за да протестират срещу системния тормоз, на който са подложени заради неговите напълно съзнателни действия и бездействия.

Контраатаката

Първоначалната реакция на Съвета бе доста смирена - протестиращите бяха приети на среща, на която дори бе демонстрирана воля за диалог. После обаче смирението се изпари, а мнозинството във ВСС се окопити и премина в яростна контраатака. Поводът за нея бе намерен в намерението за създаване на нова партия, обявено по-късно в деня на протеста от бившия министър на правосъдието Христо Иванов.

Най-видните представители от отбора на главния прокурор тръгнаха по телевизионните студиа, за да обясняват, че "няма нищо случайно" и "пъзелът се е наредил": протестът бил политически инспириран, а хората били извадени насила на улицата - нещо като "подгряваща група" на новата партия. Тя пък не била нищо повече от "определена група от олигарси", която "иска да овладее съдебната система", а целта на самия Иванов не било "добруването, а подчиняването на правосъдието".

Разбира се, те много добре знаят, че лъжат, а реакцията им напълно се вписва в характерния за тях безскрупулно нечистоплътен стил на поведение. И все пак тя е нещо повече от рутинно преиначаване на фактите, замазване на собствената отговорност и компрометиране на опонента. Защото и двете събития - съдийският протест и новата партия - много ги плашат. А още повече ги плаши съвпадението между двете, макар добре да знаят, че то е напълно случайно.

Когато чашата прелее

Всъщност, ако има нещо неслучайно в цялата история, заслугата е основно на същия този "отбор" във ВСС и на неговия началник - главния прокурор. Именно той в последните седмици даде сигнал за поредната масирана атака срещу софийските съдилища, които не са склонни да се подчиняват безропотно на волята му. Схемата на тази атака е проста.

Съзнателно държиш съдиите при нечовешка натовареност, което прави физически невъзможно стриктното спазване на предписаните от закона срокове. А после ги скъсваш от постоянни проверки и им търсиш отговорност за нещо, което самият ти си причинил.

Така ги държиш постоянно в шах, страх и зависимост. За отбелязване е, че по-рано, при старото ръководство на Софийския градски съд, който е най-големият и натоварен окръжен съд в страната, ВСС системно си затваряше очите за далеч по-сериозни нарушения и откровени престъпления.

Напоследък обаче попрекалиха, след като се оказа, че прокуратурата си е позволила да проверява съда, а като повод за поредните проверки дори бяха използвани лъжливи данни. И се получи обратният на желания ефект - чашата преля и се стигна до съдийския протест. Той показа, че има все по-разрастваща се общност от съдии, които вече не се поддават на сплашване и няма как да бъдат подчинени. Които вече няма да мълчат, а ще се борят за своята независимост.

По всичко изглежда, че по ефекта на доминото този процес ще се разраства, а това очевидно е силно "плашещо". Защото в средата на следващата година предстои за първи път съдиите да изберат пряко (а не чрез манипулативно назначени делегати) своите представители в новия ВСС. Така в него може да се окаже невъзможно или поне много по-трудно да се прокарват зависимости чрез послушно, услужливо и безскрупулно мнозинство като днешното.

Другата "опасност"

Същевременно предстоят и парламентарни избори. А от гражданския към политическия терен се е отправил нов играч, който е много "опасен" по две причини. Едната е, че ще бъде заета почти празната засега ниша на безкомпромисните, последователни и отлично подготвени привърженици на истинската съдебна реформа и борба срещу корупцията (а не на мимикрията). Втората причина е, че този нов играч е свободен от политико-икономическите зависимости, в които почти всички останали са оплетени в една или друга степен.

В едно защитниците на статуквото са прави. Макар и съвпадението във времето между двете събития - съдийския протест и новата партия - да е случайно, те са свързани в естествен резонанс, при който едното усилва ефекта от другото и обратно.

Затова са толкова "страшни". Затова провокациите и атаките тепърва ще се засилват. А днешната притесненост и изнервеност ще преминава в истерия. Което е добър симптом - има надежда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Ако една новосъздадена партия остане свободна от зависимости, тя остава без средства. Ако е зависима, започва да пречи на реформите, промените и честната игра. Това е порочен кръг, от който никой не иска да излезе. Защото професията "политик" означава посредник между бизнеса и обществото, между мутрите и обществото, между гражданите и институциите.

  2. Георги Бочев_deactivated_1495125538
    #4

    Няма ли кой да предизвика нов референдум с правилните въпроси за съдебната реформа, така че след успешен референдум да ги изметем тези корумпирани личности от съдебната система.

  3. BLM
    #3

    Точно фактът, че съдийския протест и обявяването на новата партия от Христо Иванов не са свързани, плаши прокуратурата стил Вишински и кукловодите й. Има повече от едно огнище на протест и противодействие. Дали след комунистическите зими (Луканов, Виденов) и бойковото безвремие няма да дойде и българската пролет?!

  4. nabl
    #2

    Когато на всички стане ясно, че съдията стои по-високо в съдебната йерархия от прокурора, ще можем да кажем, че съдебната система е наред.А когато се установи, че прокурора е наравно с адвоката, т.е. както на адвоката му се плаща да защитава обвиняемият, така и на прокурорът му се плаща да защитава интересите на държавата и колкото адвокатът е независим от този, който го е наел, толкова и прокурорут трябва да бъде независим от държавата, ще можем да кажем, че правораздаването ни е наред.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #1

    КОЙ е статуквато? и КОЙ протестър в съдебната система?
    Ако това са “добрите” съдии, аз вече съм от “другите”
    Автор: Борислав Зюмбюлев
    Всички статии на автора
    09.12.2016 19:54
    Оставката на Методи Лалов е твърде закъсняла - през 2010 г. се срещнах с него в съда като жертва на обир от 2000 г.!Тогава той глоби обраните, а не крадеца Аз не съм разбойник и моите контакти с правосъдието са много редки. Преди няколко години попаднах в съдебната зала на въпросното лице Методи Лалов. Защо?
    През юли 2000

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.