Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как Путин си направи грешно сметката в битката за Украйна

125 коментара

За Москва "цветните революции" бяха нещо зловещо, което застрашава сферата ѝ на влияние.

 

През последното десетилетие няма събитие, което да е стреснало Кремъл повече от Оранжевата революция в Украйна през 2004 г. Сега изглежда, че най-тежкият момент за Владимир Путин е на път да се превърне в повтарящ се кошмар след като демонстранти отново запълниха площад "Независимост" с искане страната им да се приближи към ЕС и да се отдалечи от Русия.

 

Демонстрациите в Украйна са както унижение, така и заплаха за Путин. Руският президент може и да хвали силните културни и исторически връзки между Украйна и Русия, но открива, че десетки хиляди украинци биха предпочели да се борят с мразовитите температури и размахваните палки, отколкото да бъдат въвлечени още по-навътре в руската сфера на влияние.

 

Нещо повече, ако едно народно въстание може отново да заплаши да свали корумпираното и на моменти деспотично държавно управление на Украйна, потенциалният урок за Русия е ясен. Все пак няма и две години откакто демонстранти изпълниха улиците на Москва, за да протестират срещу връщането на Путин на президентския пост и да нарекат партията му "Единна Русия" "партия на крадци и мошеници".

 

Бунтът в Украйна в подкрепа на ЕС също така застрашава визията на Путин за мястото на Русия в света. Главната му външнополитическа цел е изграждането на сфера на влияние на

Русия, която да обхваща по-голямата част от бившия Съветски съюз. Украйна със своите 45 милиона жители, обширна територия, икономически ресурси и отколешни връзки с Русия е предназначена да е перлата в короната. Тя е много по-ценна от Молдова или Беларус. Ако украинците се насочат на запад, а не на изток, външната политика на Путин се разпада.

 

Руското правителство обаче може да се сърди само на себе си за начина, по който се развиха събитията. То наложи грубо противоборство с ЕС за съдбата на съседа си, забравяйки очевидния урок от първоначалната Оранжева революция - че ако се опитваш да решиш бъдещето на Украйна през главата на жителите ѝ, те могат да излязат на улицата толкова масово, че да променят политическия курс на страната си.

 

В опит да убедят Украйна да се ориентира към Москва, а не към Брюксел, руснаците подходиха към правителството на Янукович с пачка в едната ръка и палка в другата. През лятото бяха наложени търговски ограничения на украински стоки, за да се внуши, че страната може да плати тежка цена ако обърне гръб на Русия.

 

В същото време руснаците се позоваха на финансовите интереси на Украйна, и по-важното, тези на украинския елит.

 

Две срещи в последно време между Путин и президента Виктор Янукович изглежда са били решаващи да убедят украинския лидер, че интересите му, както и тези на семейството му и близките му сътрудници, са да застане на страната на Москва.

 

В Украйна досегът до властта често е път към забогатяване. Синът на президента Александър, който е завършил стоматология, сега е много богат бизнесмен със солидни връзки.

 

Моментът, в който украинският лидер обяви, че няма да подписва споразумение за асоцииране с ЕС, трябва да е бил почувстван като сладка победа в Москва. Триумфът обаче бе краткотраен.

 

Дори ако бруталната полиция на Янукович успее да затвори устата на опозицията чрез насилие, украинското правителство ще бъде тежко ранено, а идеята за Евразийски съюз ще пострада.

 

Путин може да си е направил грешно сметката, защото е повярвал в собствената си пропаганда за Оранжевата революция.

 

Според него това далеч не е било народно въстание, а събитие, подготвено от западни разузнавателни служби, които са използвали като маша финансирани от САЩ и ЕС неправителствени организации.

 

За Путин т.нар. "цветни революции" са двойно зловещи. Първо, те заплашват да изтеглят държави извън естествената руска сфера на влияние и да ги прикачат в орбитата на Запада. Второ, те може да се използват като образец за подобни въстания в самата Русия.

 

Факт е, че когато избухнаха протести срещу съмнителни изборни резултати в Русия през зимата на 2011-2012 г., реакцията на Кремъл бе да вземе крути мерки срещу западни неправителствени организации, които според него подстрекавали вълненията.

 

Правителството на Путин изглежда се затруднява да приеме мисълта, че едно народно въстание наистина може да е народно, а не да е продукт на задкулисна манипулация. (Това в известен смисъл е странно, предвид собствената история на Русия, макар и може би не чак толкова странно, ако погледнем ролята, която игра заговорниченето при вземането на властта от болшевиките през октомври 1917 г.)

 

Този ограничен и конспиративен поглед върху първоначалните цветни революции може да е направил Москва уязвима за друга неприятна изненада по улиците на Украйна, където обикновените хора решават да разтрогнат сделки, сключени през главите им от лидери, които за тях са корумпирани и нелегитимни.

 

Като руски националист Путин обича да изтъква, че Русия е уникална "цивилизация", различна от европейската. В резултат на това борбата за Украйна за него не е само заради богатства или власт - тя е цивилизационна.

 

Схващането, че украинската средна класа, поне в столицата и в по-развитата западна част на страната, се чувства по-привлечена към цивилизациите на Варшава, Берлин и Лондон, вместо към тази на Москва, е оскърбително за руските националисти в и извън Кремъл.

 

Всъщност обаче перспективата за приближаване на Украйна към останалата част от Европа, при което да стане по-богата и по-добре управлявана, в крайна сметка би било в интерес на Русия. То би могло да послужи за образец за бъдещото развитие на самата Русия. Точно по тази причина обаче събитията в Украйна силно застрашават личните интереси и идеология на Путин и хората около него.

 

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

125 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #125

    Абе 119! Я сметни като си толкова отворен колко милиони човека са погубили агресиите на САЩ?! Ами по времето на Маккартизма в САЩ знаеш ли колко са затрити в тогавашния лов на вещици и инакомислещи?!

  2. Анонимен
    #124

    Абе май малко не съм съгласен с "Файненшъл таймс". Бъдещето ще покаже. Като следя събитията в ЕС и все по-засилващите се центробежни сили, няма да се учудя, ако съвсем скоро се разпадне. Точно от това се боят "богопомазаните" еврочиновници и точно затова отвличат вниманието от същинските проблеми на съюза.

  3. Анонимен
    #123

    Edward Lucas @edwardlucas Follow Wow! Hearing Yanukovich in Sochi today signed strategic agrt w Russia includes $5BN up front, gas price $200 agrt to join customs union 9:47 PM - 6 Dec 2013 И ся кво стана? А?

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #122
  5. Анонимен
    #121

    туй в Украйна нито е народна, нито е революция, нито пък западна Украйна е по развита от източна, а точно обратното, не случайно статията която е пълна с лъжи и усуквания няма автор

  6. RSB
    #120

    115,не желаеш или наистина не разбираш.Производителят иска да печели;купувачът,както съм го написал не е идиот и иска качествения продукт.Значи двете краини точки искат и могат.Защо не става?Това не е космическа програма с хоризонт десетилетия:зеленчук-за месеци; животни за половин година.И на пазара./Да ме извинят специалистите,че профанизирам,но тук говоря за най-дребния производител.За старта му/.Производител,търговец,клиент искат да се случи.Те са частници-всеки частник иска да печели.Кои и защо НЕ желаят и не допускат това да се случва?Ха отговори си сам,че ако аз го напиша пак ще ме изтрият.

  7. RSB
    #119

    mediapool.bg, това което ще ви напиша не желая да го пускате,моля ви да го прочетете.Комунизмът(според различни източници)е убил 100-200 млн човеци!В Русията на Путин учителите му са убили 20-25 млн човеци.В България Станишевите отци са убили 200-300 хиляди човеци.Искате да си меря думите когато за такива пиша.Ами то такава дума за тях няма измислена.То е извън разума.Знаите,че ако тези които от виртуалните думички пазите доидат на власт, така както те си я представаят-вие,журналистите първи ще нахраните свинете в `Беляне`.Дано сте ме разбрали какво ви казвам.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #118
  9. Анонимен
    #117

    Единствените ползи за България от ЕС са следните: 1. забрана тютюно пушене на закрито. 2. отмяна смъртно наказание (да живей бандитизма) 3. отмяна на визите (да живей емиграцията) 4. Еврофондове (да живей свързаните с проектите фирми и неконтролируемото им забогатяване) За други ползи не се сещам, а вие?

  10. Анонимен
    #116

    Трябваше референдум в Украйна, но нямаше референдум и у нас.... Мисля че младите украинци се стягат за емиграция, затова натискат за ЕС безвизов режим.... Нека съпоставят как са в момента и как ще бъдат после, нека си сверят часовниците с БГ и RO и после да заявят открито, ДА, искаме или НЕ изскаме ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.