Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как се разви опитът за преврат

11 коментара
Как се разви опитът за преврат
  • Ердоган говори пред журналисти в Мармарис.
  • Експлозии в Анкара

Опитът за военен преврат в Турция започна в късния следобед на петък (15 юли), когато танкове блокираха двата моста над Босфора в Истанбул. Множество войници излязоха по улиците, а военни самолети бяха заснети да прелитат ниско над Анкара.

Малко след 23 часа вечерта групировката на военните, наричаща себе си “Съвет за мир в родината“, обяви от превзетата държавна телевизия, че е поела властта и блъфира, че държавното ръководство е арестувано.

По-късно се разбра, че единствените задържани са висши военни, които са отказали да се включат в преврата или не са били уведомени за него, защото са сметнати за ненадеждни.

Групировката обяви, че в страната се въвежда полицейски час и военно положение. Обявената цел на преврата бе да се “възстанови конституционния ред в Турция, демокрацията, човешките права и свободи“.

В декларацията се допълваше, че демократичният светски ред в страната е бил подкопан от сегашното правителство и трябва да се приеме нова конституция.

По същото време от друга телевизия президентът Реджеп Тайип Ердоган, който бе заварен от събитията на почивка в югозападна Турция, призова хората да защитят демокрация и да излязат на улиците. Хиляди откликнаха на призива му и започнаха боеве с превратаджиите главно по улиците на Истанбул и Анкара.

Ердоган излетя за Истанбул, обяснявайки, че Мармарис е бил бомбардиран от метежниците. Турският парламент в Анкара също бе бомбардиран от хеликоптер под контрола на превратаджиите. Депутатите се бяха скрили в бомбоубежища.

Друг хеликоптер бе свален от силите на режима. Между полунощ и 3 часа страната се люлееше на ръба на гражданската война.

Тогава пушилката започна да се раздига и се разбра, че по-големите части от армията, полицията и специалните служби са останали лоялни на Ердоган. Зачестиха съобщенията в турските и международните медии, че военният преврат клони към провал. По улиците на Анкара и Истанбул все още се водеха боеве. От едната страна застанаха лоялните полицейски части, военните и цивилните привърженици на Ердоган, а от друга военните и жандармерийските части, подкрепили преврата.

Спецслужбите, останали под контрола на властите, се включиха активно, издирвайки водачите на преврата.

Около 3 часа сутринта премиерът Бинали Йълдъръм съобщи, че няколко водачи на преврата са задържани. “Демокрацията победи. Отговорните за станалото ще бъдат наказани. Народът ни даде властта и само той може да ни я отнеме“, каза той.

Държавният преврат в Турция е предотвратен, каза говорителят на турското разузнаване Нух Йълмаз. Той обяви, че превратът е бил организиран от командването на Военно-въздушните сили съвместно с жандармерията.

Задържани още през нощта бяха началникът на жандармерията в Бурса Юрдакула Акуша, както и десетина войници, опитали се да проникнат в президентския дворец в Анкара. Полицията арестувва четиримата войници и един офицер, превзели турската държавна телевизия ТРТ.

След освобождаването на телевизията и тя възобнови излъчването си. Малко по-късно блокираното от танкове летище "Ататюрк" в Истанбул бе "освободено" от хиляди граждани.

Това даде възможност на президентът Реджеп Ердоган триумфално да кацне в Истанбул, приветстван от хиляди свои привърженици. Още от "Ататюрк" той обяви, че “предателите ще бъдат наказани тежко“.

Ердоган даде началото на чистката в армията, която прерасна в чистка в съдебната система. Властите обвиниха хората на Фетхуллах Гюлен, че стоят зад военния преврат.

Двете основни опозиционни партии в Турция – Народно-републиканската и Партията на националистическото действие - се обявиха против преврата и в защита на законно избраната власт.

Сподвижници на Фетхулах Гюлен от САЩ отхвърлиха обвиненията, че той стои зад преврата. По това време в социалните мрежи се говореше усилено, че превратът може и да е постановка с цел управляващите с цел да затвърдят властта си.

До 21 часа в събота властите все още не бяха успели да разчистят всички огнища на съпротива. Жертвите към този момент са над 265 души, от които 161 цивилни и 104 войници. Ранените близо 1500, а арестуваните военни са близо 3000. Сред тях са петима генерали и 29 полковници.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #11
  2. Boriana Boneva
    #10

    макар материалът така да е построен че мнението "в социалните мрежи все по-усилено започна да се говори, че превратът е постановка с цел управляващите с цел да затвърдят властта си." някак идва естествено, това изглежда несъстоятелно. както несъстоятелно е твърдението че Фертулах Гювен е организатор. По една случайност през тази нощ в 2.00 включих телевизията и проследих развоя. Тезата че Ердоган си го е организирал дойде след като включиха кореспондент от Москва. В същото време ето какво каза Бавров:

  3. marij
    #9

    "Арабска пролет" в Турция. Защо Местан мълчи и не коментира или чака инструкции от турския посланик в България...

  4. Pilgrim
    #8

    "Демокрацията победи" казал премиера!Сега Ердоган може да се преименува на Ататюрк Втори. Демокрацията е лукс,но по-важни са интересите на държавата в лицето на управляващите, а не съм чувал в някоя мюсюлманска страна да има демокрация в европейският смисъл на думата.И на тези хора палавниците и мушмороците в Брюксел и Берлин обещават безвизов режим за ЕС. Май вече им се размина,но гетата в Европа растат в геометрична прогресия и е крайно време да се спре празнословието,т.н. либерализъм и политическа коректност,което си е пълно лицемерие.

  5. Турски сериал

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #6
  7. Милостипросим
    #5

    Фетхуллах Гюлен http://www.segabg.com/article.php?id=813922

  8. Милостипросим
    #4

    Но пък може Обама да говори така за заблуждаване. Събщенията дотук -- официални или не -- не дават яснота какво е родило преврата и още по-малко -- какво се задава.

  9. Милостипросим
    #3

    Картинката изобщо не е толкова ясна. Обама се е изказал в подкрепа на Ердоган. Руските СМИ пробутват, че жителите на Истанбел посрещат танковете с ликуване. Не е ясно, дали поредният военен преврат е в линията на кемалистката традиция или е нещо съвсем различно.

  10. Realist
    #2

    Преврат срещу Ердоган, от страна на военните означава единствено връщане на страната към заветите на Ататюрк - светска държава, озаптяване на религията и демокрация по европейски образец, макар и строго контролирана от армията. Можем само да приветстваме такова развитие на събитията в съседна Турция! Дано успеят с минимнални жертви и без гражданска война! Поздрави, момчета!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.