Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как светът на идеите да срещне материалната реалност

0 коментара
Как светът на идеите да срещне материалната реалност

Да превърнат добрите идеи в реалност са си поставили за цел участниците в третото издание на платформата за идеи TED, които се събират на 14 и 15 януари в Рейнбоу плаза. Концепцията на конференцията TEDxBG, провеждаща се под шапката на американската организация с идеална цел TED, е, че хрумванията, родени от запалено въображение, могат да имат изключителен ефект, когато попаднат на подходящо съзнание, да го вдъхновят, променят действията му и целия живот.

И въпреки че родният вариант на конференцията не може да се похвали с лектори от величината на Бил Гейтс, Ал Гор, Джейн Гудал, Боно и др., гостували на оригиналните сбирки през последните 25 години, то има амбицията да представи на публиката наистина интересни учени, дизайнери и културни иноватори, които да споделят идеите си със света.

Първият TEDxBG с участието на Симеон Дянков, Мартичка Божилова, дизайнерите Андриан Димитров и Яна Симеонова и др. проведе в началото на 2010 г. и предизвика сериозен интерес, който не затихна и през 2011 г., когато билетите свършиха за дни.

Организаторите на българския вариант на TEDx  Теди Зарева, Алек Андреев и Ники Бачийски разкриха детайли за конференцията през 2012 г.

Как говорилнята да стане реалност

Тази година се опитваме да променим малко формата и да разширим самата цел на събитието т.е. единият ден, който си е стандартен – с лекции, да бъде посветен на идеите, които се генерират, на запознанствата и т.н., казват организаторите. Желанието им е втория ден тези неща да дадат плод, да има физическа манифестация на тази енергия и в неделята да направим някаква дейност – доброволческа или хората да започнат да реализират някакви идеи от предния ден, да помогнат на някои лектори...

Не сме го измислили съвсем, но идеята е да свържем двата елемента – идеите да ги занесем в света на действията, допълват те. Защото тези конференции стават много популярни и дори в България вече има страшно много. Но в крайна сметка е добре да се предприеме и следващата стъпка – не само да си говорим и да се събираме хора мислещи еднакво. Посетителите идват в края на деня и ни казват: “Да, това беше вдъхновяващото” и вечерта се връщат в реалността и... нищо, това вдъхновение отива на кино. Искаме да използваме този заряд, защото забелязваме последните две години, че той съществува, даже държи една седмица след това и искаме да видим дали можем да го използваме по някакъв начин. И за нас ще е експеримент, обясняват тримата ентусиасти.

Стремежът им е още по-интересен подбор на лектори и по-безупречна организация.

Лекторите на TEDxBG 2012

Участието си в проявата са потвърдили Йордан Жечев (творчески директор на рекламна агенция DDB Sofia), който трябваше да говори пред участниците в миналото издание, но не успя поради болест. Като човек, който е имал една година да си подготви презентацията, се надяваме да е хубава, шегуват се организаторите.

Иванка Бързашка е ядрен физик от Федерацията на американските учени, един от чиито последни проекти е да оценят възможностите на иранската ядрена програма и как това ще повлияе на световния ред от американска гледна точка. И това го правят на базата на общодостъпна информация – статии, фотографии и т.н.

Ще има представител от Transformatori - сдружението, което се занимава с проблемите на градската среда, архитектурата и дизайна и седи зад редица необичайни акции в София. Това, което искаме от тях, не е да разкажат за това, което са правили до момента, ами имаме едно предизвикателство за тях. Питахме ги след пет години с горе долу неограничени ресурси какво биха направили.

Има вероятност да гостува Мартин Ангелов, който дебютира преди две години на TEDxBG и представи своята “Колелиния” в концептуален вариант. Оказва се, че две години по-късно може да има прототип на колелинията, който да монтираме и хората да могат да карат колело във въздуха. Би било страхотно след две години да има готов продукт, посочват Теди, Алек и Ники.

Поканили са и Кирил Митов, който е един от основателите на  училището по роботика “Робопартанс”.  В него деца от 1 до 12 клас учат математика, физика и информатика с помощта на роботи.

Още не може да се каже със сигурност кои ще са лекторите от чужбина. Колкото и дълги списъци да се правят накрая се избират хора от препоръки или от случайни попадения.

Като лектори вече са обявени Велислава Попова, главен редактор на Dnevnik.bg, Златин Цветков, един от основателите на ХаХаХа Импро Театър, както и Улрике Райнхард – консултант, автор, свободен дух и “digital native” в едно. Работата ѝ, било то разследване на глобални социални течения, или стартиране на проекти за взаимопощ в Африка, е вдъхновена от вярата в способността на интернет да дава сила на хората и да променя животите и световете ни към по-добро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.