Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво може да направи наистина Камерън за имиграцията от България и Румъния

3 коментара

За по-стриктна политика съществуват морални и прави пречки - най-добрият отговор е приспособяването за минимализиране на негативния ефект.

Температурата на дебатите за имиграцията от България и Румъния през 2014 г. продължава да се покачва. Дори отправната точка разделя мненията: колко голям ще е притокът? Говори се, че мигрантите от двете страни нямат желание да идват в Обединеното кралство и по културни причини предпочитат други дестинации. И наистина, по-голямата част от миграцията от България и Румъния през последните години е към Италия и Испания.

 

Но може да има и друго обяснение за този модел. След разширяването на ЕС през 2007 г. повечето страни, включително Великобритания, наложиха рестрикции върху трудовата миграция от България и Румъния, докато миграцията към Италия и Испания беше с най-малко ограничения.

 

Когато контролът отпадне, ще има силна подбуда за миграция към Обединеното кралство. Заплатите са много по-високи отколкото в България и Румъния и нашата социална система е сравнително щедра към имигрантите. Всяка прогноза за евентуалните мащаби на миграцията от тези страни би била обаче книжно упражнение.

 

Какъв ще е ефектът от тази миграция? За мигрантите и семействата им той ще е най-вече положителен. Повечето ще получат по-добри работни места или по-високи социални придобивки, отколкото в родината си. Отражението върху местното население ще е смесено. Много от новодошлите от България и Румъния ще имат мотивацията и уменията, които направиха имигрантите от страни като Полша привлекателни за работодателите в Обединеното кралство.

 

Идването им ще бъде заплаха за най-уязвимите сектори от британската трудова сила, за които ще е трудно да се конкурират. Научни проучвания показват, че този ефект ще е минимален, макар че не можем да сме съвсем сигурни. Имиграцията от България и Румъния ще засегне държавните финанси по няколко начина.

 

Повечето имигранти ще са млади и ще си намерят работа и първоначално облагите им от социалната система ще са по-малки от данъците, които ще плащат. Но ще има загуба на данъчни постъпления от местните, които ще изместят.

 

Също така ще има имигранти, които ще се установят в страната ни и ще разчитат на подкрепа от данъкоплатците, когато достигнат по-напреднала възраст.

 

Като се вземе предвид всичко, отражението на миграцията от България и Румъния върху държавните финанси няма да е голямо. Негативният ѝ ефект ще е върху числеността на населението. Великобритания вече е пренаселена и съществува сериозен недостиг на жилищен фонд. Националната статистическа агенция предвижда увеличаване на населението с 11 милиона през следващите 25 години. Имиграцията на българи и румънци ще допринесе за този ръст.

 

Един несигурен фактор е имиграцията на роми. Досега притокът на роми беше малък, но това може да се промени. В България и Румъния живеят между 0.9 и 2.3 милиона роми, според професор Ян Зельонка, автор на "Европа без граници".

 

Ако само малка част от тях дойде в Обединеното кралство, това ще е сериозно предизвикателство. Исторически ромите са преследвано малцинство, живяло в робство през вековете, а в по-ново време масово изтребвано. Проучване на фондация Сорос установява, че 0.5-0.6 на сто от ромите са с по-високо образование - те вероятно ще се помъчат да си намерят работа.

 

Картината е подобна, макар и не толкова лоша, сред ромските имигранти в Италия и Испания. От мъжкото ромско население на възраст между 26 и 54 години близо 33 на сто е безработно в Италия и 46 на сто в Испания.

 

Ромските мигранти от България като цяло се справят по-успешно от румънските. Тези модели най-вероятно ще се възпроизведат сред ромските имигранти в Обединеното кралство.

 

Какви ще са политическите отражения? Правителството в момента търси начини да спести пари и да предотврати този "туризъм за социални облаги", като ограничи достъпа на мигрантите до социални помощи, жилища и обществени услуги. То може също да прилага по-енергично европейските разпоредби за репатриране на имигранти без средства за живеене. Такива мерки на теория може да са ефективни.

 

Но има морални и прави пречки пред пълното им прилагане.

 

Наистина ли някой вярва сериозно, че правителството ще депортира тънещи в нищета семейства масово? Или ще им откаже медицински услуги и социални помощи, ако останат? Правителството може да приложи френския пример и да подкупи бедните имигранти да си тръгнат, но в тази област има предписания от законодателството на ЕС.

 

На практика миграцията от България и Румъния може да е в много по-голяма степен извън контрола ни. Ето защо ние трябва да помислим как най-добре да се нагодим към този приток, как да минимизираме негативния ефект върху местното население и как да увеличим изгодите за всички засегнати.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Англичаните обичат ци га ни те, защото им приличат на индуси или пакистанци, но знаят много добре, че не са живяли под английско владичество и не гледат на англичаните като към висша раса. Затова се страхуват.

  2. Анонимен
    #2

    Това което може да направи г-х Камерън е да спре с отвратителните и антиевропейскиси изказвания против българите,както и истерията против българските и румънските емигранти в английските медии!

  3. Анонимен
    #1

    Г-н Камерън,нали индииците са ви много приятни, а българските роми-не. Та бълг.роми са от Индия,науката го е доказала. Хем обичате,хем не обичате

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.