Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Канадката Алис Мънро е с Нобеловата награда за литература

13 коментара
Алис Мънро, сн. БГНЕС

Канадската писателка Алис Мънро е носител на Нобеловата награда за литература за 2013 година.

 

Мънро е "майстор на съвременния разказ", се казва в съобщението на Нобеловия комитет във връзка с награждаването. В него се отбелязва още, че някои критици я определят като канадския Чехов.

 

Нобеловият комитет опроверга предположението, че при селектирането на лауреатите роля може да изиграе голямо събитие, случило се тази година, или политически ангажиран автор.

 

"Опитваме се да изключим всички фактори, които не засягат самото произведение, включително международната обстановка, дейността на писателя извън литературата, степента на неговата популярност. Решението се взима само въз основа на достойнствата на произведенията", заяви постоянният секретар на Шведската академия Петер Енглунд.

 

82-годишната Мънро е започнала да пише още като тийнейджър и е известна най-вече с разказите си, като е издавала много сборници през годините.

 

Сред най-известните ѝ произведения са "Скъпи живот" и "Танцът на веселите сенки".

 

Тя е едва 13-та жена, която е удостоена с наградата. За фаворити тази година, освен Мънро, се посочваха японецът Харуки Мураками, американецът Филип Рот и сирийският поет Адонис.

 

Паричната стойност на наградата е 1.25 млн. долара.

 

Миналата година неин носител бе китайският писател Мо Ян, през 2011 г, - Томас Транстромер, а през 2010 г.- Марио Варгас Льоса.

 

През годините наградата са получавали Уинстън Чърчил, Кнут Хамсун, Херман Хесе, Ърнест Хемингуей, Иво Андрич,Орхан Памук и други.

 

Борис Пастернак и Жан-Пол Сартър са единствените, които отказват да получат наградата.

 

Германката Дорис Лесинг, на 88 години, е най-възрастният автор, получил наградата, а Ръдиард Киплинг – най-младият. Той става неин носител на 42 години.

 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Анонимен
    #12

    Да има нейни преводи в няколко поредни издания на Съвременник! Едва ги изчетох, такова терзание и воднярка, съпротива с текста ... за мен напълно непонятно, явно северния канадски климат си казва думата! Защо никой не се сети за великолепния Ъпдайк докато беше жив... Defoto!

  3. Анонимен
    #11

    Теодор Момзен, Бьорнстерн Бьорнсон, Джозуе Кардучи, Рудолф Ойкен, Паул фон Хайзе, Герхарт Хауптман, Вернер фон Хейденстам, Хенрик Понтопидан, Карл Спителер, Хасинто Бенавенте, Сигрид Унсет, Ерик Аксел Карлфелт, Роже Мартен дю Гар, Пърл Бък, Франс Емил Силанпя, Йоханес Йенсен, Сен-Джон Перс, Шмуел Агнон, Хари Мартинсон, Ейвинд Юнсон, Исаак Башевис Сингер, Наджиб Махфуз, Дерек Уолкот, Тони Морисън, Жузе Сарамагу, Видиядхар Сураджпрасад Найпол, Херта Мюлер, Джон Максуел Кутси, Тумас Транстрьомер, Алис Мънро.

  4. Анонимен
    #10

    А някой да помни името на румънката пишеща срещу комунизма, бивша сътрудничка на Секуритате? Бивщият член на SS Гюнтер Грас поне се чете.

  5. Анонимен
    #9

    Пастернак е избран по политически причини и става жертва вътре в СССР също по политически причини. Малко по-късно другата крайност - Сартр, който в левичарството си стигна до маоизма е предложен. Той се отказва в полза на Шолохов за "Тихия Дон". Писачът Солженицин е лауреат и заедно с него и гениалният поет Бродски, също противник на системата. А как стоят днешните анонимни гении до такова име като Габриел Гарсия Маркес?

  6. Анонимен
    #8

    Историята на Нобеловите награди за литература изобилства с нелепи отсъждания от самото си създаване. Лев Толстой е подминат за сметка на някакви забравени дори от скандинавците местни писатели, Чърчил получава награда за литература за мемоари, когато всеки знае, че мемоарите на политиците се пишат от наети за целта журналисти. Името му стои нелепо до имената на Иво Андрич, Хемингуей, Фокнър, Томас Ман, Хайнрих Бьол.

  7. Анонимен
    #7

    Ами честито макар че не съм чувал за нея. Сигурно е известна в английско говорещият свят а тези награди Нобеловите въобще винаги имат политически бекграунд и влияние от големите и развити страни.

  8. Анонимен
    #6

    Има ли преведени на български произведения на Мънро? Може да се появи храна за размисъл, ако се окаже, че българските литературни сили не са усетили, че канадската писателка е значима фигура и българската културна общност не бива да няма представа за нейните творби.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  10. Анонимен
    #4

    Борис Пастернак беше принуден да откаже наградата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.