Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидат-спасителят на КТБ иска държавата да поеме 1/2 от липсите

Управителят на БНБ обеща да подаде оставка като се реши казуса с банката и има стабилно правителство

18 коментара
Иван Искров (в средата) докладва пред парламента за свършеното по казуса КТБ. Сн. БГНЕС

Консорциум от инвеститори е готов да поеме 50 процента от сумата, необходима за капитализирането и оздравяването на КТБ, ако държавата осигури останалата половина. Това съобщи подуправителят на БНБ Калин Христов по време на заседание на временната бюджетна парламентарна комисия, която в сряда заседава повече от пет часа по проблемите на затворената "Корпоративна търговска банка".

Преди него управителят на БНБ Иван Искров каза, че по-рано през деня е проведена нова среща с ключови акционери в КТБ, на която е обсъдено оздравяването на банката. Шефът на Централната банка обаче бе категоричен, че при сегашното законодателство единственият вариант пред БНБ е да отнеме лиценза на КТБ, ако на 31 октомври финансовите отчети на квесторите на банката потвърдят обявената от одиторите миналата седмица дупка от 4.2 млрд. лв. във финансите на КТБ.

Кандидат-спасителят на банката в лицето на австрийския фонд ЕПИК, Оманския фонд и компанията "Джемкорп" предлагат да осигури половината от тази сума за капитализиране на банката, останалите трябвало да осигури държавата.

Христов обаче коментира пред депутатите, че в момента в нашето законодателство не е разписано как се дава държавна помощ за рекапитализиране на банка. Затова ако се премине към вариант оздравяване на банката, трябва да се изготви план от правителството за предоставяне на държавна помощ и да се поиска разрешение за това от ЕК, обясни той.

Подуправителят на БНБ допълни, че инвеститорите нямали намерение да спасяват банката само с частни капитали.

Другият подуправител на БНБ Димитър Костов обаче допълни, че само 4 млрд. лв. няма да са достатъчни за оздравяването на КТБ, която ще се нуждае от още 2 млрд. лв. като наличен капитал.

Ако правителството не се ангажира с такъв план, то БНБ следвайки европейските директиви, трябва да вземе лиценза на КТБ и да се върви към процедура по обявяване в несъстоятелност, каза Калин Христов.

Подобно решение трябва да бъде взето от БНБ до 20 ноември, когато изтича специалният надзор над КТБ, допълни Костов.

При обявяване на несъстоятелност, Фондът за гарантиране на влоговете в банките трябва да се допълни с около 1,5 млрд. лв., обясни той. В отговор на въпрос на народен представител Костов каза, че при обявяване на банката в несъстоятелност по предварителни индикации отражението върху икономическия растеж на страната ще е под 0.5 процента.

Председателят на временната парламентарна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ поиска БНБ да даде мнение кой от двата вариант е по-добър, но управителят на БНБ Иван Искров заяви, че БНБ не може да даде такова становище.

Преди това той обясни, че императивната буква на закона изисква от БНБ да отнеме лиценза на КТБ заради отрицателната ѝ ликвидност.

Той заяви също, че ще подаде оставка от поста, веднага след като се намери решение на казуса със затворената и заплашена от фалит "Корпоративна търговска банка" (КТБ), сформира се правителство и има сериозно мнозинство. При тези условия Искров щял да проведе "своите консултации с всички парламентарно представени политически сили, ще се оттегля и ще дам възможност да бъде избран друг управител на БНБ".

Нека не поставяме БНБ в хаос и в невъзможност да взема решения, призова Искров, който преди това заяви, че нито един банков надзорен орган в европейска страна не е бил подлаган на такъв натиск като него дори по време на банковата криза. "Иван Искров не е чиновник", каза той за себе си отново в трето лице и обясни, че е бил депутат, носил е отговорност и е оглавил БНБ след отправена му покана.

Нямам никакво основание да се притеснявам от свършените задачи през всичките тези години, каза Искров.

В момента БНБ е длъжна да спази императивната норма на закона и да отнеме лиценза на "Корпоративна търговска банка" (КТБ), ако окончателните финансови отчети на квесторите на затворената банка потвърдят на 31 октомври дупката от 4.2 млрд. лв., заяви Искров.

Той обясни, че при отрицателен капитал на една банка "БНБ не преценява, БНБ следва по закон, императивно, това е императивна норма, да отнеме лиценза на банката". "Дали вашата воля ще бъде да се промени законът, каквито анонси бяха направени през последните дни, законови промени, които да дадат някаква възможност за отлагане на вземането на решението в рамките на по-дълъг срок, но отново подчертавам, това за изискванията, които Законът за кредитните институции поставя пред Централната банка", каза управителят ѝ.

В същото време той заяви, че и в сряда е имало среща с ключови акционери в КТБ, с които да се обсъдят възможностите за преструктурирането и оздравяването на банката, но не даде детайли за водените разговори.

Искров подчерта, че е мит, че БНБ е против пазарно решение на проблема и отваряне на КТБ.

Той се оплака също така, че е бил подложен на невиждан натиск. "КТБ не е изолиран случай в световната история. В нито един случай Централната банка на тези страни не е била подлагана на такъв огромен, ужасен натиск от страна на публиката", каза Искров пред депутатите.

"Благодарение на последователната и ефективна работа на БНБ, в това число и на банковия надзор, по време на глобалната криза в България не фалира нито една банка", похвали се управителят на Централния трезор.

По думите му от юни досега БНБ, с подкрепата на две правителства и самите банки, успя да ограничи негативните ефекти върху останалата част от банковия сектор след поставянето на КТБ и ТБ "Виктория" под специален надзор. Дотук с огромни усилия е опазена финансовата стабилност на страната и доверието в банките в България, допълни той и даде данни на БНБ според която в края на септември депозитите на населението и фирмите в банките вече са надхвърлили нивата от преди затварянето на КТБ.

Авторитетът на БНБ, с или без Искров или който и да било от Управителния съвет на Централната банка, е изключително важен дълготраен нематериален актив, от който всички имаме нужда, каза още Искров и припомни, че БНБ се отчита само пред Народното събрание.

Пред депутатите говори и подуправителят на БНБ Цветан Гунев, който е обвиняем заради длъжностно престъпление заради неупражнен контрол върху отпускането на кредити от КТБ.

По думите му, при проверка на БНБ в Корпоративна банка през 2013 г. на 213 кредитни експозиции за 3 млрд. лв. е установено, че всичко е наред. Той не можа да обясни как при проверката на прокуратурата в банката, с която започнаха проблемите ѝ, се оказва, че липсват голяма част от документите по заемите.

Представители на одитерските компании обаче посочиха, че тяхната проверка е показала, че кредитните портфейли изкуствено са държани в добро състояние. При някои заеми е констатирано, че са предоговаряни 20 пъти.

Ликвидната атака е генезисът на проблема с КТБ, а това никой не можеше да го предвиди, заяви още Гунев. Сега вече има и капиталов проблем - заради липсата на документация за обезпеченията по кредитите, добави той. Гунев посочи пред депутатите, че е начело на банковия надзор от около година, но работи от 22 години в БНБ и никога не е била пропускана надзорна процедура по отношение на КТБ или други банки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  2. boby1945
    #17

    Не се гъбаркайте с Искров. Законът си е закон и трябва да се спазва... Ако седнат да пишат закони според кефа на всяка една банка, докъде ще го докараме....

  3. Анонимент
    #16

    ова прилича на сделката с Южен поток. Цената "казват" е четири милиарда, от които БГ плаща 2 и не получава никакви такси следващите 30 години, а фактически цената е 2 млрд, но само БГ ги плаща и не получава дори такси.

    Тук е същото - великите консултанти определят по никому неизвестна методика (известна е само на част от УС на БНБ, на консултантите и на инвеститора, разбира се) ръзмер на несъбиряемите кредити от четири милиарда, след което държавата се ръси два милиарда, а инвеститорът уж е дал

  4. Коментарът е изтрит в 12:25 на 30 октомври 2014 от автора.
    #15
  5. Анонимент
    #14

    До 11 - ами който гласува за БКП и нейните производни като Жорж Ганчев, Герб, БСП, ДПС и т.н. едва ли ще забележи че някой го лъже и краде. Ако народът беше забелязал до сега щеше да разбере, че не трябва да гласува за крадци, така че каво те интересува - може би, че и ти си част от тези които ще плащат. Търси начин да не плащаш.

  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #13
  7. marij
    #12

    Абсолютна наглост от страна на управителя и съвета на БНБ. Четири месеца не са в състояние да вземат решение но четири месеца взимат Огромни заплати и си редят още минимум един месец, защото политиците ги закрилят!?!?!? Децата им тънат в охолство, а за учениците в провинцията няма учебни помагала. Защо моите данъци трябва до хранят безотговорни, неграмотни, политически марионетки?????? И сега да плащам на алчни депозитари парите. Въпрос на култура е да не си оставяш парите в банки с политически чадър и депозитни лихви над средните за страната. Изобщо не коментирам привилигированите депозитни проценти и ползвотелите им - Доган, Иван Костов, Стоян Александров....

  8. pinocchio
    #11

    Т.нар народ ще плати 2 милиарда за да се изплатят гарантираните влогове всички останали сметки в следствие на фалирали държавни учреждения и частни фирми плюс изгубени дела от потърпевши срещу БНБ и останалите институции както е според международните закони. Дали това ще са още 5 или 10 милиарда, трудно е да се каже. Ако т.нар. народ плати само 2 милиарда за да подкрепи спасяването на банката, които ако е "народ" следва да си върне с печалба, то загубите ще са минимални. Но ние не сме народ, а мърша, не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле. Но всеки народ си заслужава съдбата, слаб народ, слаба държава, а какво да кажем за народ който изобщо няма държава...

  9. Kiril Kovatchev
    #10

    Не мисля че е справедливо народът да плаща половината от кражбите в мафиoтската банка. Фалирането на една банка няма да се отрази толкова на финансовата система на страната. Бих казал даже че фалирането на КТБ е наложително. По този начин много хора биха си извадили поука да не си държат парите в банки със съмнителна репутация.

  10. Pre5ian
    #9

    Да продължа темата 'защо': Защо никой не пита - Какво е положението в другите банки? След като БНБ проспаха всичките нередности в КТБ, дали са ги засекли в ПИБ, Инвестбанк, ЦКБ? Кога започва одита там? Защо никой не изнесе по-подробна информация за мистериозните инвеститори, които искат да инвестират в пробит кораб и държавата да им даде 4млрд лева, за да се спаси банката (2млрд капитал 2млрд ликвидност)? В коя държава собственик на системна банка е private equity/investment fund? Колко надежден е един такъв собственик? Поне EBRD би трябвало да участва, ако ще се прави това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.