Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатът на следователите за ВСС обяви мониторинга на ЕК за изчерпан

Стига сме изпълнявали ролята на страшилище и торбалан за Европа, заяви Евгени Диков

9 коментара
Кандидатът на следователите за ВСС обяви мониторинга на ЕК за изчерпан

Мониторингът на Европейската комисия (ЕК) над България в сферата на правосъдието и вътрешната сигурност е изчерпан и трябва или да отпадне, или да бъде въведен за всички страни членки на Европейския съюз (ЕС).

Тази теза разви заместник главният прокурор и шеф на Националната следствена служба (НСлС) Евгени Диков, който е и единствен кандидат за член на Висшия съдебен съвет (ВСС) от квотата на следователите.

„Стига сме изпълнявали ролята на страшилище и торбалан за Европа”, заяви той в отговор на въпрос от Българския институт за правни инициативи (БИПИ), зададен по време на изслушването му пред следователите в столичната зала „Универсиада“ в събота.

Така Диков демонстрира пълно единомислие по темата за мониторинга на ЕК над България с главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на Върховния административен съд Георги Колев. Както е известно двамата участваха м.г. в конференция в Европейския парламент, организирана от евродепутатите на ГЕРБ, БСП и ДПС, чиято цел бе да призопва именно за прекратяване на механизма за сътрудничество и оценка по отношение на страната ни.

Цацаров не веднъж е коментирал, че докладите на ЕК за напредъка на България вече се използват само за вътрешно-политически интриги и не са ефективни.

На изслушването на Диков присъстваха 244 следователи от общо 444 имащи право на глас. С него реално започна процедурата по избор на следващия състав на ВСС. Следващата събота следователите ще гласуват, като това ще е първият пряк вот след последните конституционни промени. Предстои изслушването и на кандидатите от квотите на съдиите и прокурорите.

Той обяви, че няма да се връща обратно в съдебната система, ако стане член на ВСС, което определи като гаранция за независимостта му.

„Напускам завинаги съдебната система и няма да разчитам после на кариерно развитие. Гарантирам безпристрастно участие в дебатите и гласуванията във Висшия съдебен съвет”, увери колегите си Диков.

В края на изслушването си той бе запитан дали смята кадровата политика на ВСС за последователна, на което отговори: „Видимо всичко е според законовите изисквания, ако има нещо невидимо, аз няма как да го знам.“

Евгени Диков има над 35 години юридически стаж, от които над 25 години в органите на съдебната власт. Кариерата му в съдебната система започва през 1981 г. в Районна прокуратура в Бяла Слатина. Между 1983 и 1986 г. е заместник районен прокурор на София. От 1989 г. работи в Софийската градска прокуратура, където става и заместник градски прокурор. Между 1992 и 2003 г. е адвокат, след което се завръща в системата като следовател в Национална следствена служба. От 2006 г. е прокурор във Върховна касационна прокуратура, а през 2013 г. ВСС го избра за директор на Националната следствена служба по предложение на Цацаров. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борислав Дичев
    #9

    Г-н Диков, вместо да се гаврите с българските граждани и да говорите общи приказки с пропагандни внушения без никакво основание, по-добре положете усилия българската съдебна система да се измъкне от блатото, в което сте я натикали. Защо не отговорите на въпроса поради какви причини доверието на българските граждани в съдебната система е катастрофално ниско?! Защо мълчите за напредъка на Румъния в борбата с корупцията и престъпността - там не правят такива пропагандни внушения с общи приказки, а вървят с огромна преднина пред България в укрепването на ефективно правораздаване?!

  2. pepe
    #8

    Самоче ЕК въобще не го пита.

  3. АТ
    #7
  4. ivancho ivanov
    #6

    Цацаров не иска повече мониторинг и предлага Евгени Диков, който е на същото мнение или говори странни неща, напр. да се въведе мониторинг навсякъде в ЕС. Полседното несъстоятелно до глупост мнение налага нда бъде отстранен от "състезанието с един кон", г-на ! В Румъния мониторинга отпада от 2019 год.- България се люшка между Цацаров и подобни и действителна съд.реформа! Приказване обаче много!

  5. vatkov
    #5
  6. Nazgul
    #4

    как не те е срам бе!

  7. boriana
    #3

    Състоянието на българското правораздаване може да ИЗЧЕРПИ нервите и на вол. А ЕК има предел на нерви. Спомняте ли си онз виц за шопа пратен в Англия да учи английски завършващ с гореща молба от страна на учителите му : "ЕлатЕ да си земето шопо".

  8. Jordan*
    #2

    Ние знаем много добре, че да си следовател през времето са комунизма в България трябваше да си безрезервно верен на Партията и да изпълняваш нейните поръчения с плам в сърдечната област! По-старото поколение нашенци вероятно си спомнят как се разследваше, как се защитаваше и как се осъждаха бедните и беззащитни хора по тома време! Прокурор,съдия, адвокат, особено в по-малките градове изпълняваха поставените им задачи от органите! И нямаше 72 часа-трябваше да пишеш на бял лист толкова дълго, колкото беше необходимо да си признаеш! Та този другар на снимката дали е бил служител на органите?!

  9. lisavv
    #1

    Не ви требе мониторинг въобще, да ви вързва ръцете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.