Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каним китайски фирми в "София тех парк" и логистичен хъб в Пловдив

До два месеца започва строеж на китайски фуражен завод в област Добрич

0 коментара
Борисов говори на срещата на правителствените лидери от Инициативата 16+1

Българското правителство покани китайски инвеститори да развиват дейност в "София тех парк" и в логичистен хъб в Пловдив, за развиват по-добре търговията си с Европа. Това стана по време на  Петия икономически форум "Китай и страните от Централна и Източна Европа" в Суджоу, съпътстващ срещата на правителствените лидери на Инициативата 16+1, в която участва и българският премиер Бойко Борисов. Той е придружаван делегация, включваща редица министри.

Борисов посочи на срещата, че Инициативата 16+1 предоставя важна платформа за координиране на съвместни действия за ускоряване на икономическото развитие и повишаване жизненото равнище на участниците в нея.  "Целта ни е да се засили прагматичното, ориентирано към резултати сътрудничество в областта на търговията, селското стопанство, транспорта, машиностроенето, информационните технологии”, посочи Борисов. Той съобщи, че с китайската страна ще бъде обсъдено създаването на работна група, която да потърси взаимоизгодни бизнес модели за успешното изпълнение на инфраструктурни проекти.

"За нас най-значимият резултат от подобно партньорство би било увеличаването на китайските инвестиции в България и на стокообмена ни“, добави министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на икономическия форум.

Според него страната ни може да привлече китайски инвестиции в областта на  машиностроенето, автомобилната индустрия, електрониката и електротехниката, информационните и комуникационните технологии, химическата и фармацевтичната промишленост, земеделието и хранително-вкусовата промишленост, както и съвместното изграждане на индустриални зони и технологични паркове."Ние предлагаме индустриални и високотехнологични паркове и зони които се ползват с подкрепа от държавата, и които смятаме, че ще са от интерес за китайските компании, заяви министърът, цитиран от правителствата информационна служба.

Лукарски представил пред китайските бизнесмени Икономическа зона Божурище, която е близо до София, има около 27 млн. кв. метра терени, а с добре развитата си инфраструктура е насочена към производство, логистика и услуги.

Той лансира и"София Тех Парк“ като първия научен и технологичен парк в България, предоставящ отлична възможност за разширяване на дейността на раззвойните центрове от Китай в Европа.

Пред местния бизнес бе представена евро-китайската икономическа зона Тракия като публично-частна инициатива, включваща девет общини, шест индустриални зони и три клъстера в региона на Пловдив в Централна България. До момента зоната успешно е привлякла инвестиции от над 1 млрд. евро и над 110 чужди и местни водещи компании, посочи Лукарски. Целта на зоната е да създаде мост между Китай и Европа и да се превърне в център на индустрията, търговията и модерна логистика, допълни той. Зоната се намира на на магистрала "Тракия", която свързва Европа с Турция и Близкия Изток. Той изрази надежда, че е предстоящата концесия на летище Пловдив допълнително ще подпомогне логистиката и развитието на бизнеса в този регион. Първият етап от развитието на зоната предвижда инвестиции на стойност от 150 млн. евро.

"Логистичен хъб Пловдив има за цел за съчетае увеличаващия се карго трафик от Китай към ЕС чрез електронната търговия с интегрирана логистика и авиационен проект. Конкурентните предимства на проекта са в интегрирането на неговите компоненти – Пловдивското летище, намиращите се в близост икономически зони, свободната търговска зона, като по този начин се изгражда едно гише за китайските компании вносители в ЕС“, поясни икономическият ни министър. Според него, тези предимства, съчетани с благоприятния икономически, данъчен и ценови режим, правят България конкурентна спрямо другите европейски входни точки към пазара на ЕС.

Земеделският министър Десислава Танева пък съобщи, че до два месеца китайски инвеститор ще започне изграждането на най-големите предприятия за преработка на фуражи в България на териорията на област Добрич. По думите ѝ, е интересът за инвестиции на Китай в страната ни през последните години се увеличава. "Има още няколко инвеститора, които работят с предварителни проучвания за изграждане на производствени мощности за фуражи”, допълни агроминистърът.

Според нея, основният интерес на китайските фирми у нас е към производството на храни, зърнени суровини и производството от тях на фуражи за животни, които да бъдат изнасяни в Китай за задоволяване потребностите на местното животновъдство. Китайските инвеститори имали интерес и към слънчогледа и производството на олио. Надявам се още следващата година китайското правителство да даде одобрение на още процедури за износ на храни, каза още Танева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.