Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Караджова: Ако има риск, няма да се добива шистов газ

“Шеврон“ са обещали предварителна екооценка за сондажите край Нови пазар

11 коментара
Караджова: Ако има риск, няма да се добива шистов газ

Екоминистърът Нона Караджова увери, че ще бъдат направени проучвания за това как ще повлияят на околната среда плановете на “Шеврон“ за добив на шистов газ в Североизточна България и ако има риск, разрешение няма да им бъде дадено. След заседанието на кабинета в сряда тя съобщи пред журналисти, че премиерът Бойко Борисов е поискал за следващото заседание на Министерския съвет от нея и министъра на икономиката, енергетиката и туризма данни за добива на шистов газ в Европа – къде е разрешен, къде не, къде е имало проблеми.

Информацията е поискана, след като в неделя, по повод протест в Добрич срещу шистовия газ, Борисов заяви, че ще подпише “на инат“, ако продължават да го дразнят. Това предизвика негодуванието на социалистите и други опоненти на премиера, които поискаха от него да се извини на хората.

“И както премиерът ви каза, да има и най-малки рискове, просто това няма да се допусне. Гарантирам, че тази процедура ще бъде проведена така, както за всички останали разрешения за търсене и проучване“, каза Караджова. Тя обаче явно обърка процедурата с тази за добив, тъй като “Шеврон“ вече получиха разрешително за търсене и проучване за шистов газ през юни, но договорът с правителството все още не е подписан.

“Шеврон“ бяха предпочетени през другия участник в конкурса “Би Ен Кей Петролеум“, заради предоставения бонус от 30 млн. евро за държавата, който ще бъде платен в деня на подписването на контракта за проучването и търсенето на шистов газ в определения терен край Нови пазар..

По информация на Mediapool неговите параметри са изпратени за съгласуване с американската компания и се предвижда при необходимост “Шеврон“ да предостави предварителна екооценка за влиянието на планирането сондажи за търсене. Такава е задължителна, съгласно българското законодателство, едва при внасяне на заявление за търговско откритие на суровината и за издаване на концесия за добив.

Според специалисти петролните и газови компании имат практиката да обясняват на местното население влиянието на сондажите им за търсене върху природата още като решат къде ще са позиционирани пробивите.

Караджова обаче заяви, че когато инвеститорите дадат цялостните работни проекти за търсене и проучване за 3-4 години и годишния работен проект, Министерството на околната среда и водите може да започне процедура, която може да отнеме и три години. Понякога пък инвеститорите не си внасят уведомления за намеренията с години.

“Когато, обаче, бъдат внесени съответно тези проекти за търсене и проучване, които ще има чертежи през какви хоризонти минават, как влияят на води, биоразнообразие, здраве на хората, тогава ние можем да се произнесем. Как да се произнеса по нещо, което го няма, аз нямам нищо входирано при нас. Бъдете сигурни, че поради обществения интерес широко ще разпространим кога стартират тия процедури в момента, в който ни се входира такова уведомление от инвеститора“, обясни екоминистърът.

Ще се вземат предвид както конкретните параметри на разрешението за търсенето и проучването като дейност, така и мнението на учени, на геолози, на неправителствени организации. “Няма да се случи нищо, което би навредило, някой непрекъснато подклажда нещо по този въпрос“, заяви Караджова. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хем
    #11

    Re за деклараторите : Вие не желаете да отделите терен за рискови деиности.Добре,това е ваш избор.Ето ви една хипотеза за моя избор. В моя двор-в Малко Търново,Дуранкулак,Видин,Гоце Делчев ... аз премам да отделя такъв теран,който и без това не ползвам за земеделие и не е вододаина зона-извличам газ.И това гориво ви го продавам на вас,в Разград 20 пъти по-скъпо!Така правят производителите на петрол и газ по света.Харесва ли ви?!Или ще кажете,ама ние сме една държава!Сме ли една държава,граждани на Разград?Няма две хубавини на едно място.Важен е балансът,премереният риск и ясната представа ако стане лошото можем ли да поемем щетите.Дано сте ме разбрали!

  2. Анонимен
    #10


    Д Е К Л А Р А Ц И Я

    Ние, общинските съветници в Общински съвет Разград, мандат 2007-2011г, на основание чл.8, ал.1 от Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Разград, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, и
    • като констатираме с тревога решението на Министерския съвет за търсене и проучване на нефт и природен газ – подземни богатства по чл.2, ал.1, т.3 от Закона за подземните богатства, в площ „Блок 1 Нови пазар”, разположена на територията на областите

  3. Анонимен
    #9

    Американската корпорация „Шеврон” е спечелила търг на българската държава за извършване на проучване за бъдещ добив на шистов газ в Добруджа и Североизточна България. Предстои да се подпише договор. И за това г-н Петков така се старае да преспи общественото мнение.
    Градовете в които искат да го добиват : Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна.
    Известно е че в продължение на десетилетия компанията “Шеврон” е отравяла природата и хората на Еквадор, но сега нагло отказва да заплати почистването на

  4. Анонимен
    #8

    Екологични последствия

    Добивът на шистов газ представлява хоризонтален сондаж в глинести почви. След като пробие вертикално, сондата пробива хоризонтално на голямо разстояние, след което се наливат хиляди тонове вода, пясък и тонове изключително вредни химикали. Води до масивно отравяне на подпочвени води, реки и въздух, чешмяната става токсична и горима, населението започва да страда от сериозни нелечими болести.
    Експлоатацията на шистовия газ изисква огромно влагане на ценните водни ресурси. За

  5. Хем
    #7

    №6,това е отработено на световен терен.Организацията Грийн пийс се появяваше много шумно на точно определени места-те например,никога не атакуваха руски обекти.В комунистическите страни човешкият живот нищо не струваше,но те били загрижени за природата!Още проблеми ще създават такива скрити зад добри цели организации.Не твърдя,че всичко идващо от западни компании е безспорно чисто,но за това има независими експерти.

  6. Анонимен
    #6

    Никакви протести срещу Лукойл в Бургас! Никакви протести срещу руснаците на Камчия! Но добре организираните протести срещу приватизираната от унгарци "Калиакра" ги изгониха в Румъния. Е, след това малко безработни се появиха. Сега протести срещу Шеврон в подкрепа на Газпром. Западняги, Go home, искаме безвизов режим за САЩ, и Шенгенско пространство за булгаристанците, и руснаците от цялото Черномороие

  7. Хем
    #5

    Няма ли геолози и химици в тази държава за да обяснят що за животно е то "шистов газ"?!не е ли това природен газ,които се използва от сто години?И поради причината ,че се извлича повече от сто години проблемът с добива му е ФИЗИЧЕСКИ,НЕ ХИМИЧЕСКИ!Или хората трябва да бъдат плашени за да не намалеят печалбите на петролните вносители(и производители,преди всичко)?Цялата история е ужасно нечистоплътна.Но нека най-после чуем мнението на специалисти!

  8. Анонимен
    #4

    изключително добър филм относно въздействието в/у природата и не само: http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc

  9. Анонимен
    #3

    Предизборно "снишаване" Точно! Дедо Тошо

  10. Анонимен
    #2

    Ега ти шебека! Хиляди думи се изприказваха и написаха за шистовия газ, той чак сега възлага да му подготвят справка за европейските и световни практики по режима на проучване и добив. Тъпа банкенска мутра.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.