Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Картбланш от Брюксел за газов хъб в България

Никой не ни вярваше за проекта, а сега правим голям пазар, "защото ако една стока минава само в една посока, то не е пазар", заяви Борисов

13 коментара
Мигел Ариас Канете, сн. БГНЕС

България има изключително силен потенциал да стане лидер с изграждането на европейски и балкански газов хъб, заяви еврокомисарят по климата и енергетиката Мигел Ариас Каньете и гарантира, че ЕС ще подкрепи проекта при спазване на европейското законодателство. В четвъртък, след среща с премиера Бойко Борисов в София, Каньете той даде висока оценка на усилията на България да разнообрази доставките на газ: "Имате и изключително добре изградена и разработена газопреносна мрежа. Приветстваме всичко направено."

Той отбеляза, че работата по интерконектора с Гърция върви добре, а също така и по финализирането на връзките с газовите системи на Румъния и със Сърбия.

"Ще подкрепим всяка друга инфраструктура, която отговаря на изискванията и законодателството на ЕС. Има явни възможности и потенциал България да е изключително ключов играч за газовата система на цяла Европа. Имате подкрепа на ЕК. Ние надградихме идеята, работихме цяла година и вече ще имаме истински газов хъб, той ще стане реалност", каза еврокомисарят.

Подкрепа от ЕК, но неясно точно каква

По думите му, посланието на ЕК е, че България има подкрепата на Брюксел.

"Миналата година започнахме с една идея, която през годината успяхме да я материализираме. Искаме да действаме в още по-тясно сътрудничество с вас, че да сме сигурни, че ще продължи в този дух и се спазва законодателството по отношение на енергетиката. Искаме да предотвратим кризи, каквито имаше през 2005 и 2009 година. Газът се ползваше не като газова стока, а като политически инструмент и не искаме да се повтаря. Искаме да имаме способите, за да имаме сигурност на доставките. България е ключова в тази посока. Затова ЕК подкрепя усилията на българското правителство за изработването на газовия хъб на територията на страната”, заяви Каньете.

Не стана ясно обаче как точно страната ни ще бъде подкрепена. Правителството очаква част от финансирането на проекта, оценяван преди година на 2.2 млрд. евро, да бъде осигурено от т.нар. план "Юнкер" на Европейската комисия. Брюксел вече отпусна 174 млн. евро на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" за модернизация на преносната мрежа, което ще спомогне за функционирането на бъдещия хъб.

По последни изявления на вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев, в момента с Брюксел се работи по регулаторната рамка на проекта, така че той да има разрешение и да се преговаря при ясни условия с Русия.

Бойко Борисов обърна внимание, че "днес предстои в Атина среща на министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас, с руския президент Владимир Путин", а Ципрас ще посети България на 1 юни. Според руски и гръцки медии Путин ще предложи нов газов проект на мястото на прекратения вече "Южен поток" за пренос на руски газ по дъното на Черно море през България до Южна Европа.

Намеренията на българското правителство са през есента да има инвестиционна конференция, на която да се представи финансовият модел и икономическия анализ за хъба, към който вече интерес проявявали първокласни играчи, пак по думите на Дончев.

Плановете са газоразпределителният център да се захранва от няколко различни източника: каспийски газ през ТАП и гръцката газова връзка; суровина от гръцки трлминали за регазификация на втечнен газ, както и руска тръба по дъното на Черно море на мястото на "Южен поток". В по-далечно бъдеще планът на Борисов към този микс да се включи и български газ от дълбоките води на Черно море. Възможно е от хъба край Варна да се търгува и узбекистански и ирански газ, както и такъв от Северна Африка.

Проектът "Балкан”, който ни беше мечта и никой не вярваше, че ще се случи, ние направихме така, че зад нас да стои ЕК, коментира на свой ред Бойко Борисов след срещата с Каньете.

Премиерът лансира настойчиво проекта за газов център в България след като в края на 2014 г. Русия се отказа от "Южен поток" заради възраженията на Европейската комисия, че газопроводът не отговаря на европейските правила. Борисов подари на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер рисунка на проекта за хъба, сътворена лично от него.

Руският газ е добре дошъл

Изграждането на газовия хъб не е насочено срещу доставките от Русия, коментира в четвъртък Борисов. "То не е насочено срещу Русия – руският газ е добре дошъл, ако се спазват европейските правила. Плюс нашите находища, плюс интерконектора през Гърция и от други места, които в момента изграждаме, на практика ние правим един голям пазар. Защото ако една стока минава само в една посока, то не е пазар", заключи министър-председателят.

"Когато можем да си търгуваме с гърци, турци и румънци, македонци и изобщо в целия регион и нашите тръби са достъпни до всеки, който иска да превози газ, това отговаря на третия либерализационен пакет, отговаря на разбирането на Брюксел”, каза още Бойко Борисов.

Каньете посочи, че ЕК оценява добре свършената работа от вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова. "Ние успяхме да стартираме и почти финализираме 14 проекта от общ интерес, свързани с енергетиката, и искам да подчертая, че по отношение на България нещата вървят ускорено, защото вашата страна е лидер по отношение на сигурността на доставките и също така имате потенциала да станете един от най-важните газови хъбове”, заяви еврокомисарят.

Той посочи още, че е изключително горд, че България е надежден член на ЕС.

"Това се базира на три неща-постигнахте редуциране на вредните емисии, енергийна сигурност и ефективност, вие превишавате бенч маркерите, които сме си заложили”, каза още Каньете. По думите му, България върви в посока на пълната либерализация на българския енергиен пазар, но с това зачита и уязвимостта на социалните групи.

По-късно еврокомисарят се срещна и с президента Росен Плевнелиев, пред когото заяви, че "България е надежден партньор на Европейската комисия в сферата на енергетиката, има ключово географско местоположение и в бъдеще ще има решаваща роля за свързаността на енергийните мрежи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #13
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #12

    Г-7 ще продължат санкциите и ще ги усилят! Рашките ще правят "референдум"-/Южной Осетии в состав России/. Накратко-края на санкциите не се вижда!
    Конкретно за нефтогазовият бизнес има голямо отражение. Добивът на петрол в Русия може да бъде намален с 46% през следващите 20 години, ако Западът остави технологичните санкции в сила и цените на суровините останат ниски. Това заключение се съдържа в общата схема на развитие на руската петролна индустрия, която е подготвила на Министерството на енергетиката.
    Россия

  3. dimitardi100
    #11

    Браво! Много добър успех за България! Това е правилната политика!

  4. Венелин Велев
    #10
  5. Венелин Велев
    #9

    Европа няма да има проблеми с нашия бокопровод. Тръбите ни са на склад във Варна, газовият поток - на отсрещния бряг. Ще има и малко газ от гръцкия конектор - за букет.

  6. Димитър Мавров
    #8

    Този хъб по всяка вероятност ще работи поне 5 г. само с руски газ, а след неопределено време и с друг,а може би и с български.

  7. ARROGANT
    #7

    Това значи, че Путин ще си прокара "Южен поток" през България към Гърция и Италия... Е, тогава "оти ручахме жабетата"? Очаквайте новини в тази посока! От банкянският негодник с неговия газов хъб нищо не зависи.

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    А защо нашите управляващи не казват на матриала, водят ли преговори с Русия? Дано не, но да не стане "шлема" на Гоце и библиотекарите! Днес и утре ще ни надуят ушите: "В момента се разглеждат варианти да се доставя синьо гориво на Гърция и Италия чрез трети страни. Черноморският газопровод от Русия ще минава през България, предаде Интерфакс. Агенцията цитира помощника на руския президент Владимир Путин по въпросите на енергетиката Юрий Ушаков, който разясни част от програмата на държавния глава по време на двудневното му посещение в Гърция, започващо утре. "

  9. Какво значи "подкрепа": а)няма да пречатб)пари на заемв)безвъзмездно финансиране?

  10. [email protected]
    #4

    Сещате ли се за "ОНАЗИ" салфетка,която Юнкер си я беше сложил в рамка която Борисов е начертал на ръка.Е този план е в действие,благодарение на "про.тия пожарникар".Аз все пак си пожелава повече такива "про.ти" пожарникари,отколкото "умни" юристи(ще се сетите за кого иде реч!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.