Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Катар иска 14% възвращаемост, ако инвестира в магистрала “Черно море”

22 коментара
Сн. БГНЕС

Катар е поискал минимум 14 процента възвращаемост, ако се включи в проекта за изграждането на магистрала "Черно море", съобщи в петък министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя бе член на делегацията, придружаваща премира Бойко Борисов по време на визитата му в Катар, приключила в четвъртък.

Магистрала “Черно море” е продължението на “Тракия” от Бургас до Варна. Първоначалният план отсечката да се включи като отделен лот в проекта за “Тракия” и да се изгради с помощта на фондовете на ЕС отпадна, тъй като пътят не лежи на европейски коридор.

Идеята на правителството е да я отдаде на концесия, а трасето присъства в пакета оферти на всяка правителствена делегация до богатите близкоизточни държави. След посещението в Кувейт през март 2010 г. Борисов обяви пред медиите, че местни инвеститори имали интерес към автомагистралата и разговорите щели да продължат на министерско равнище.

Сега Павлова обясни, че България е предложила на Катар публично-частно партньорство в проекта за строителство на магистралата, за която няма осигурено финансиране. В зависимост от икономическия анализ пътят ще бъде магистрала или скоростен път, каза още Павлова.

Това означава, че Катар може да вземе магистралата на концесия – ще я изгради, а след това ще печели от таксите за преминаване на автомобилите. При недостатъчен трафик приходите от такси ще се компенсират от държавния бюджет.

Едва ли трафикът по магистралата ще осигури възвращаемост от 14% за разлика от проекта за летището в Балчик например, призна Павлова. Предстои да се водят преговори, допълни тя.

Павлова обясни, че е необходимо да се направи финансов и социално-икономически анализ, за да се прецени колко ще струва изграждането на магистралата, за колко време може да се възвърне инвестицията, при какъв тип публично-частно партньорство може да се постигне подобен процент на възвращаемост и т.н. Едва след това може да се говори за концесия.

Дотогава парламентът ще приеме закона за публично-частното партньорство, който ще даде добра основа за подобни инвестиции, каза Павлова. Министърът допълни, че целият процес по проекта ще се улесни при условие, че мине на междудържавно равнище чрез правителствени спогодби.

Запитана дали може да се потърси нисколихвен заем от Катар за проекта за магистралата, ако не се стигне до концесия, министърът каза, че в случая не се говори толкова за кредитиране, а по-скоро за инвестиция, която да има възвращаемост.

По време на срещите в Катар министър Павлова е представила и възможностите за инвестиции в инфраструктурни проекти от водния сектор – големи язовири с пречиствателни съоръжения и с възможност за производство на електроенергия.

България е предложила на Катар сградата на банята в "Овча купел" за осъществяването на проект за луксозен хотел, каза още Павлова.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    Николай Младенов, министър на външните работи: Вина за провала в Катар носи министерство на икономиката
    Организацията на бизнесфорума в Катар, за която отговаряше Министерството на икономиката, не се случи както трябваше. Тогава Външно министерство пое нещата в свои ръце. Направихме, каквото можахме.
    Туширахме липсващата организация от българска страна", каза външният министър Николай Младенов.
    Имахме спорове откъде да е финансирането централно или от министерството. Имаше списък от 160 фирми, които

  2. Анонимен
    #21

    Приемане на закон за публично-частното партньорство, който според Павлова ще даде добра основа за инвестиции? Законите в България нищо не означават, те са отворени врати в полето.

  3. Анонимен
    #20

    Uaaaaa..komunjagite,ato ne sa "tehnite " ot BSP/BKP ..kakvoto i da napravi ili da "ne" napravi pravitelstvoto ..pak "lajat" i vikat che sa ne-dovolni....hahahaaaa! E..njama opravija v strana kudeto komunjagite i ruskite imperski agenti sa mnogo!!! Njama i tova si e!

  4. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #19
  5. Анонимен
    #18

    Още едно недоразумение то във властта вече длуги няма

  6. Анонимен
    #17

    Неможахте ли тука да маате сирение и кашкавал.Отидохте в Катар да го ядете. Голям срам .Само не разбрах,кого овихте с чаршав и го изтипосахте в цирка.

  7. Анонимен
    #16

    Мерси, няма нужда от този проект при тези условия - напомня им едно към едно португалският проект на крадеца-цар.

  8. Анонимен
    #15

    Hi hi hi hi hi hi hi hi Ho ho ho ho ho ho ho ho He he he he he he he he Тия клоуни от правителството ще ме уморят... То не било компютри а компоти от дренки, разбираш ли...

  9. Анонимен
    #14

    България е предложила на Катар сградата на баня?! A telliak?

  10. Анонимен
    #13

    ясна-нищо нема да стане-то при нас за нищо нема възвращаемост....наивници

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.