Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Като директор на НИМ Божидар Димитров сключвал договори с дъщеря си

6 коментара
Като директор на НИМ Божидар Димитров сключвал договори с дъщеря си

Бившият директор на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров е уличен в конфликт на интереси, обяви в петък Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).

Става въпрос за два договора, сключени от него през 2015 г. с фирми на дъщеря му и племенниците му.

Комисията се е самосезирала от публикация в медиите, че НИМ има договорни отношения с търговското дружество "Акшаена -2007" ООД, в което собственици са дъщерята на Димитров Мария и племенниците му, уточниха от КПКОНПИ.

През септември м.г. депутатите от БСП Стоян Мирчев и Явор Божанков отправиха парламентарно питане до министъра на културата Боил Банов за договори между НИМ и "Акшаена-2007" ООД и Сдружение "Плиска".

Конфликт на интереси обаче е установен само по отношение на първата фирма, тъй като Димитров не е сключвал договори с другата, става ясно от решението на комисията. Става въпрос за отпечатването на каталог с общ тираж от 2000 броя, като за тях са платени общо 34 800 лева, въпреки че НИМ дори не е получил част от поръчаните бройки.

Димитров сключва първия договор с роднинската му фирма през април 2015 г., като поръчва каталог на колекция в тираж от 1000 броя на стойност 19 800 лв. и срок за изпълнение септември 2015 г.

Въпреки че в договора е предвидено половината от сумата да се плати авансово, а другата половина – 5 дни след предаването на готовите каталози, второто плащане е извършено два месеца след първото. И двете платежни нареждания са подписани от Божидар Димитров, като музеят е получил само половината от поръчката, при това с над 2 години закъснение.

"По преписката не е представен протокол за предаване на останалата част от каталозите до пълния му тираж от 1000 бройки. В хода на проверката не са установени данни и за представяне на колекцията в музея", уточняват от комисията "Антикорупция".

Очевидно обаче Димитров е останал доволен от работата на дъщеря му и племенниците и същата година сключва още един договор – за печатно издание в тираж от 1000 броя на стойност 15 000 лева. В двумесечния срок по договора фирмата е предала всичките бройки и е получила цялото плащане като платежните нареждания отново са с подписа на тогавашния шеф на НИМ.

От КПКОНПИ допълват още, че Димитров е имал възможност да упълномощи своя заместник да подпише въпросните договори и да си направи самоотвод, за да не изпадне в конфликт на интереси, но той е предпочел да лично да се занимае с казус. При нито един от двата договора няма подадена и декларация за конфликт на интереси.

Решението ан комисията "Антикорупция" обаче не е окончателно и може да се обжалва пред Административен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #6

    "Прах в очите" на "раята" е това - каталози за 34 000 лева. Това си е чиста имитация на дейност от страна на тази комисия.

  2. Един препатил
    #5

    Решението на комисията "Антикорупция" може да се обжалва пред административен съд. Добре де, ама какво точно е решението? Че Божидар Димитров е в конфликт на интереси? То това се вижда и за него няма нужда нито от решение, нито от комисия. А какво следва оттук? Нещо конфискация, възстановяване на платените суми? Ако тази комисия ще се занимава с вземане на такива констативни решение по-добре да се закрива. Такива решения можем да си вземаме и ние тук във форума.

  3. edin.drug
    #4

    Освен това созополчани знаят, че фирмите от кръга Божо рекетираха крайбрежните заведения, за да ги заобиколи стената. Това е само малка част от десетките (ако не стотици) злоупотреби и направо престъпления на "професора". По негово време артефактите, крадени от Гърция от експедициите на Дуйчев попаднаха в частната колекция на Банка Славяни. По негово време едни от най-скъпите тракийски експонати станаха частна колекция на Черепа.

  4. edin.drug
    #3

    Това за Божо се знае от години. Той и племениците му застроиха и обезобразиха Созопол. Така наречената крепостна стена, както и всеки "археологически" строеж, са невероятна ниша за корупция, защото строителната фирма трябва да е специално лицензирана, да има висококвалифицирани строители и да използва скъпоструващи материали. Като вземеш една обикновена ромска бригада и унищожиш скалите на Созопол за "материали" - разликата идва при теб (т. е. при Божо и роднини).

  5. Nikola Nikolov
    #2
  6. Bлaдo
    #1

    а как се казваше партията на тва прAce от гЭрБсп? ...беше нещо трибуквено с "к" или с "х", ама не се сещам в момента...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.