Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кисинджър: САЩ се опитват да сломят Русия, а е необходимо тя да бъде интегрирана

32 коментара

САЩ са превърнали в една от целите на външната си политика "да сломят Русия", казва патриархът на американската дипломация Хенри Кисинджър в интервю за списание "Нешънъл интерест", пубрикувано на сайта на изданието. Според бившия държавен секретар обаче дългосрочната цел трябва да бъде интегрирането на Русия.

Кисинджър се съгласява с водещия интервюто - главния редактор на списанието Джейкъб Хейлбрун, че тон във Вашингтон задават неоконсерваторите и либералните "ястреби", и именно те са изпълнени с решимост да сломят гръбнака на руското правителство, и добавя, че "те обаче още не са се сблъскали с последствията". После той припомня, че след края на Втората световна война САЩ с голяма охота са се впускали в нови войни, но ястребите в последна сметка не са побеждавали. "Ние не трябва да се намесваме в международни конфликти, ако от самото начало не можем да си представим края им и ако не сме готови да полагаме усилия за постигане на такъв край", посочва Кисинджър в интервюто си, цитирано от БТА в четвъртък.

Водещият пита не допускат ли САЩ грешка, като не участват пряко в дипломатическите усилия по уреждане на украинската криза. А бившият държавен секретар отговаря, че "ако ние сериозно се отнасяме към Русия като към световна сила, то трябва още на ранен етап да решим можем ли да намерим баланс между нейните опасения и това, което ни е необходимо"."Ние трябва да проучим възможността за статут на невоенно обединение на територията между Русия и сегашните граници на НАТО", предлага легендарният дипломат. По-нататък той уточнява, че следва най-малкото да се обсъди някакво взаимодействие между Запада и Русия за една неприсъединена във военно отношение Украйна.

САЩ трябва да отчитат особените отношения между Русия и Украйна, казва дипломатът. Запитан как САЩ да се измъкнат от украинската задънена улица, Кисинджър отбелязва, че въпросът следва да се постави по друг начин - как конфликтът да бъде уреден с полза за международния ред. И припомня, че още от времето на разпада на СССР той е лансирал идеята за независима Украйна в пределите на съществуващите граници, която подкрепя и сега.

"Трябва да се разбират няколко неща - пояснява той. - Русия винаги ще смята, че нейните отношения с Украйна имат особен характер. Те никога няма да бъдат ограничени в рамките на традиционни отношения между две суверенни държави - поне не от руска гледна точка, а може би дори и от украинска."

"Затова ставащото в Украйна не може да се впише в някаква проста схема за прилагане на принципи, действащи в Западна Европа", обяснява Кисинджър. Той напомня предисторията на проблема и обръща внимание, че Москва не би похарчила 60 млрд. евро за превръщане на един летен курортен град в столица на зимна олимпиада, за да започне военна криза само седмица след церемонията по закриването, в която Русия бе изобразена като част от западната цивилизация.

Според него е последвала верига от събития, в които "всяка от страните действаше като че ли рационално, но на основата на собствените си неверни представи за другата страна".

Кисинджър смята за първа грешка действията на ЕС, който "не осъзнаваше последствията от условията", които сам постави пред Киев.

Отговаряйки на въпрос за водещата роля на Германия в подходите към Украйна и Гърция, бившият държавен секретар на САЩ отбелязва, че Берлин "всъщност не се стреми към такава роля".

"Парадоксално е, че 70 г. след като разбиха Германия и нейните амбиции да доминира в Европа, победителите сега я молят, най-вече по икономически причини, да играе водеща роля в Европа. Германия може и трябва да играе важна роля в конструирането на европейския и международния ред, но тя не е идеалният водещ партньор за преговори относно сигурността на Европа, когато става въпрос за една граница, която е само на 300 км от Сталинград. А САЩ не са предложили никаква своя концепция, освен (хипотезата), че Русия някой ден ще се присъедини към световната общност чрез някакво автоматично превъплъщение", разсъждава Кисинджър. "Ролята на Германия е съществена, но американският принос в дипломацията около украинската криза е абсолютно необходим, за да се впише този проблем в глобален контекст", подчертава той.

Кисинджър отговаря и на други въпроси от глобален характер. Той посочва, че Китай представлява по-фундаментално предизвикателство за САЩ от това, което някога е представлявал СССР. Той отхвърля тезата, че САЩ сами са "създали Франкенщайн", като са помогнали на КНР да се открие за външния свят - намек за прочутата тайна мисия на Кисинджър в Пекин при Мао Цзедун в началото на 70-те години. Според него Китай не може да бъде смятан за фантом най-малкото защото три хиляди години е доминирал в своя регион. "Другата алтернатива би била да държим Китай в постоянна покорност в сговор със Съветския съюз и превръщането по този начин на СССР, който и без това вече бе развита ядрена сила, в доминираща държава в Евразия, докато САЩ си затварят очите", казва Кисинджър.

Хейлбрун задава въпрос дали усилията на Пекин не са "синоцентрични", т.е. съсредоточени върху самия Китай, или са насочени към интеграция навън. "Именно това е предизвикателството, това е откритият въпрос, отговаря Кисинджър. Това е и нашата задача. А ние не сме достатъчно способни да я разрешим, защото не разбираме тяхната история и култура". След като се съгласява, че китайското мислене в основата си е "синецентрично", той отбелязва, че това може да има последствия, засягащи целия свят. "Именно затова предизвикателството от страна на Китай е много по-сложен проблем, отколкото някога бе СССР. Съветският проблем бе главно стратегически, а сегашният е културен: могат ли две цивилизации, разминаващи се във възгледите си, да намерят формула на съвместно съществуване, гарантираща световния ред?", пита риторично 92-годишният дипломат ветеран.

Запитан какви са шансовете за реално сближение между Китай и Русия, той отговаря, че това не е в природата нито на едната, нито на другата страна. Според него Русия сега се стреми към по-тясно сближение "донякъде защото ние не ѝ даваме друг избор".

Говорейки за сегашния президент на САЩ, Кисинджър изразява мнение, че на практическо равнище Барак Обама е реалист, но възгледите му са "по-скоро идеологически, отколкото стратегически". Според легендарния дипломат, заемал редица ключови постове при републиканското управление на САЩ в периода 1969-1977 г., тогавашният президент Ричард Никсън е бил "последният стратегически мислещ американски президент".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mihov
    #32

    САЩ желаеха да 'интегрират' Русия като я ограбят, точно както направиха с нас. Русия се усети навреме и затова никога няма да се съгласи на подобно интегриране, ще се бори до последна капка кръв. За да се помирят двете супер сили е нужна коренна промяна в подхода на САЩ към световната политика.

  2. П. Стоянов
    #31

    ​Късно е да се спасява Русия с отстраняване на Путин. Ако беше станало преди година имаше шанс. Вече е решено, че политиката на Запада по отношение на Русия няма да се промени и след смяната му. Защото 80% муджици го боготворяха. Те се чувстват като част от един човек и то Бащицата - най голяма обида за муджика е "индивидуалист". Лечението е изолация и диета. Докато започнат да се молят на украинците за безбивоя режим след доста години. Другите държави ще са недостъпни по финансови причини. Положението е ясно: вече GDP (official exchange rate): $1.857 trillion (2014 est.)

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  4. ЕБачев
    #29

    Нали това се мъчат Запада от 20 години да интегрират русия, но Путин преди 2 години започна да се дърпа. То процесът на интеграция има две страни, за интеграция и интегриращ. В момента страната за интеграция-Русия отказва и се държи враждебно! Срамота!

  5. ivancho ivanov
    #28

    Мъдър стар евреин цена няма, ама този път Кисинджър се е объркал - Русия не може да бъде интегрирана! От векове, още от времената на мирният договор във Вестфалия преди няколко стотин години до ден днешен руснакът знае само диктатура било царска, било болшевишка, било днес фашизмоидна. Какво значи да бъде интергрирана освен да приеме ценностите на Европа? За Путин интегриране означава обратното, Европа да приеме евразийските ценности, което е невъзможно! Има животни, които не могат да бъдат опитомени! За народи - остава да видим!

  6. severin
    #27

    Според руски опозицьонери Кисинджър е един от хората, които през 2000 г. подкрепят изборът на Путин за премиер. Дори иронично го наричали момчето на Кисинджър. През 2012 г. когато властта на Путин бе разклатена от многохилядни митинги в Москва, Кисинджър набързо долетя в Москва за да го подкрепи и да заяви, че той се е поучил от грешките и трябва да остане президент. Сега след като същият забърка такива огромни каши, Кисинджър не е спрял да търси начини да му адвокатства. Само че вече е твърде късно.

  7. Даниел
    #26

    "Патриарх на американската дипломация..." "легендарен дипломат" - ар ю аут ъф йор фъкинг майнд? Този генетичен юде.йски у.род е за всеизгаряне. Колко човешки живота и кръв "крещят" срещу него и делата му! Дори и превод от друга медия, нямате ли малко съвест да се дистанцирате от таквиз тиражирани абсурди!

  8. Kiril Kovatchev
    #25

    Разбира се че Русия трябва да бъде интегрирана, ама не става. Русия просто не е готова за това, когато стане готова и каквото е останало от нея ще се интегрира. Насила хубост не става. ЕС многократно е заявявал отвореността си за интеграция на изток. Русия се преструваше че приема жестовете на европейците. Последните дори простиха на Русия това че окупира територии на Молдова и Грузия, но войната срещу Украйна и аншлуса на Крим дойде на европа в повече. Как се интегрира варварска държава в цивилизацията?

  9. П. Стоянов
    #24

    За сведение: Италия: GDP (official exchange rate)$2.148 trillion

  10. П. Стоянов
    #23

    Не "непосредствено до руския му колега" а "непосредствено ЗАД руския му колега": Договорът за "Силата на Сибир-2" може и да не бъде подписан при визитата на Путин в Китай. Милия ПУТю, където се обърне ВСЕ ГОЛЕМИ И ДЕБЕЛИ го целят по всичките му "предимства". Азиатците не са като Запада. Отстрелват безпомощния ЛИДЕР на "най-великата" сила. Русия: GDP (official exchange rate) $1.857 trillion

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.