Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Клането в Сребреница е геноцид, потвърди трибуналът в Хага

0 коментара

Апелативен съд на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия потвърди окончателно в понеделник, че избиването на над 7 000 босненски мюсюлмани в Сребреница през 1995 г. е геноцид, предаде агенция Франс прес.

Съдът потвърди единодушно, че в Сребреница е бил извършен геноцид срещу босненските мюсюлмани, каза американският съдия Теодор Мерон, който прочете съдебното решение на апелативната инстанция срещу босненския сръбски генерал Радислав Кръстич.

Радислав Кръстич бе осъден от първа инстанция на 46 години затвор за геноцид, извършен в Сребреница през 1995 г.

Трибуналът на ООН обаче днес промени присъдата на Кръстич за клането в Сребреница от геноцид в "подпомагане и подстрекаване към геноцид" и намали присъдата му на 35 години затвор, предаде Ройтерс.

Апелативният съд на трибунала на ООН намали присъдата на Кръстич след като постанови, че той не е бил директен участник в геноцида по време на най-жестокото клане след Втората световна война, където бяха убити над 7000 мюсюлмани - мъже и момчета.

Съдът намери Кръстич за виновен в подпомагане и подстрекаване към геноцид.

Първоначалната присъда на Кръстич през 2001 г. бе важна, тъй като установи, че геноцид - престъплението на престъпленията в международните закони, е бил извършен по време на превземането от босненските сърби на обявения за "защитена зона на ООН" мюсюлмански анклав Сребреница през 1995.

Днешното решение на съда може да повлияе на процеса срещу бившия югославски президент Слободан Милошевич, който е обвинен за геноцид във връзка с ролята си във войната в Босна.

Геноцидът е най- сериозното военно престъпление и същевременно най-трудното за доказване. Според Женевската конвенция от 1948 г., геноцидът е дефиниран като "действия, извършени с намерение да се разруши, изцяло или от части, национална, етническа, расова или религиозна група", припомня Би Би Си. Присъдата на Кръстич разшири легалната дефиниция, покриваща само убийството на мъже, без включване на жени и деца. По този начин сега дефиницията може да се приложи към конфликти в малка общност.

56-годишният Кръстич е ръководил войските, които са превзели защитения от ООН анклав, заедно с командира на Босненската сръбска армия Ратко Младич.

След като направи признания през 2001 г., адвокатите на Кръстич поставиха под въпрос дефиницията за геноцид по отношение на клането в Сребреница.

За участието си в убийствата в Сребреница бе задържан още армейският командир Драган Обренович, който през декември бе осъден на 17 години затвор. На друг командир - Момир Николич - бяха дадени 27 години затвор, след като той призна престъпления срещу човечеството във връзка със Сребреница.

Ратко Младич и Радован Караджич, които все още се издирват, също са обвинени в геноцид за клането в Сребреница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.