Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ромите надуха музиката след спирането на багерите в Гърмен

Кметът обяви писмото на евросъда за препоръчително, местните отложиха протеста пред парламента

5 коментара
Снимка: БГНЕС

С мощно надути тонколони и шумна веселба ромите от кв."Кремиковци" в Гърмен отбелязаха спирането на багерите срещу незаконните им постройки. До щастливата развръзка се стигна след намесата на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), според който българските власти трябва да се намерят "привременно" решение като осигурят подслон за ромите.

Напрежението в Гърмен избухна преди около месец след побой между българи и роми като поводът беше силна музика. Последваха няколко протеста, намеса на полицията, бутане на няколко незаконни постройки и намеса на правозащитни организации, последвано от писмото на ЕСПЧ.

Междувременно кметът на община Гърмен Минка Капитанова обяви писмото на ЕСПЧ за препоръчително и поиска събарянето на къщите да продължи още днес. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което наложи мораториум срещу бутането на постройките, обаче съобщи че все още събира информация по случая, за да вземе решение дали и кога ще продължи събарянето на незаконно построените къщи.

Музика и танци в очакване на отмяна на заповедите за събаряне на къщите

Ромите отбелязаха подобаващо липсата на багери. Някои от тарторите в гетото извадиха мощни тонколони и огласиха с музика целия район, предаде БТА.

"Хората се успокоиха и вече не се притесняват, че ще останат без покрив над главите си. Очакваме да бъдат отменени заповедите за събаряне на всички незаконни постройки в квартала", каза местният ромски лидер Юлиян Герасимов.

На 29 юни багер събори четири незаконни потройки. На 13 юли беше ред на други две, в които живеят по едно болно дете. Но акцията по събарянето беше спряна по разпореждане от МРРБ след писмото на ЕСПЧ.

Красимир Христов Илиев и Стоян Любенов Айдаров, чиито къщи е трябвало да бъдат съборени в понеделник, са информирали съда в Страсбург. ЕСПЧ е поискал българските власти да вземат "привременни мерки", като такава е осигуряване на покрив над главите на ромите, става ясно от съобщение на МРРБ.

Регионалното министерство е било информирано за решението на ЕСПЧ от правосъдното министерство. По поставените в него въпроси МРРБ е изпратило писма до Министерството на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане и кмета на община Гърмен с искане да получи необходимата информация.

Получените отговори МРРБ ще предостави на Министерството на правосъдието, което да ги обобщи и изпрати на Европейския съд по правата на човека.

Без протест пред парламента

Междувременно жителите на община Гърмен решиха да не протестират пред парламента в събота срещу отлагането на акцията по премахването на незаконните ромски постройки, актовете за което са издадени още през 2011 г.

Все пак те ще са в София на същата дата, за да внесат протестна петиция в Министерския съвет и Президенството.

"Ще бъдем 200 души. Връчването на нашата петиция ще стане във времето от 11.30 до 12.30 часа. Събота е почивен ден, но в двете институции има дежурни, които ще приемат петицията", каза председателят на Инициативния комитет Иван Кременлиев. В нея настояваме за прилагането на законите с цялата им строгост към всички, които ги нарушават, допълни той.

Кметът на Гърмен: Бутането да продължи

"Смятам, че това писмо е препоръчително, не е задължително да се спре събарянето. Може би днес ще продължи процедурата. За тези две семейства, преди да започне събарянето, са предприети мерки от агенция "Закрила на детето" и "Социални грижи". Било им е предложено, но те отказват да бъдат настанени на друго място", каза кметът на Гърмен Минка Капитанова пред БНР в понеделник.

Тя обясни, че преди две седмици е била свикана извънредна сесия на общинския съвет за да бъде намерена сграда, която временно да се предостави за ползване от хората със съборените къщи. Като подходяща сграда било посочено изоставеното училище в съседното село Осиково. Жителите от селото обаче се вдигнали на протест и общинските съветници от Гърмен не взели решение.

По тази причина сега се търсят варианти за настаняване на засегнатите роми, заедно с агенцията за социално подпомагане. Според Капитанова, след като няма възможности за решаване на проблема на общинско ниво, трябва да се потърсят такива на областно.

Кметът на Гърмен съобщи още, че предстои среща между представители на всички институции, които имат отношение към събарянето на ромските къщи и едва след нея ще стане ясно какви действия ще се предприемат.

Запитана дали ситуацията в Гърмен ще създаде проблеми при съставянето на избирателните списъци за предстоящите местни избори, Капитанова обобщи, че "само постройките са незаконни, хората са регистрирани и могат да гласуват на местния вот".

Юлиян Герасимов от ромския инициативен комитет в града заяви, че на ромските семейства е било предложено да отидат да живеят в Благоевград. Той разкритикува общината за липсата на скорошни търгове за закупуване на земи

"Не може за един месец да се самосезират Европейският съд, Българският хелзинкски комитет, а 15 години никой не се самосезира, че тук има незаконни постройки, че има нарушаване на чл. 323 А от Наказателния кодекс и никой не взема наказателни мерки. Аз ромите не ги обвинявам. Не съм срещу ромите, а срещу беззаконието в държавата", включи се Иван Байрактаров, представител на протестиращите срещу незаконното строителство в Гърмен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  3. Ivo09
    #3

    do milan Вероятно, ЕС повече вярва на сръбските власти, че ще ги изразходват по предназначение, отколкото на нашите политически "елити"-апаши.

  4. milan
    #2

    Как може,Сърбия да усвои над 200 млн евро от европейските фондове,с които построи нови и удобни къщи за пострадалите от наводненията,бежанците и бездомните сърби,а България едва-смешните 6 млн?Човек би си помислил,че Сърбия членува от 8 години в ЕС,а не България.

  5. ромеите да отиват в брюлксел...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.