Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КНСБ: Пропастта между регионите се увеличава

Една трета живеят под границата на бедността от 296 лв., издръжката на едно домакинство - 2242 лв.

1 коментар
КНСБ: Пропастта между регионите се увеличава

Въпреки правителствената програма за стимули за развитието на западналите региони, пропастта между тях и икономически по-напредналите региони се увеличава, рискът от бедност расте, като разликата в стандарта на живот е драстична.

Причините за това са трудовата емиграция, застаряващото население в малките населени райони, неразвитата бизнес среда, както и липсата на мерки и инициативи за стимулиране на местните инвестиции. Необходима е целенасочена политика за преодоляване на големия дисбаланс. Това е основният извод от наблюдението на потребителските цени и издръжката на живот на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ през декември 2015 г.

Издръжката на едно домакинство от двама възрастни и две деца е около 2242 лв. месечно в края на 2015 г., което е намаление с 0.1% на годишна база. Тези средства покриват разходите за храна, образование, здравеопазване и поддържане на жилище. С такъв доход разполага една пета от населението у нас – над 561 лв. месечно на човек.

В същото време близо една трета – около 2.2 милиона българи, живеят под границата на бедността от 296 лв., която отбелязва ръст от 0.6% спрямо декември 2014 г., сочи анализът на ИССИ на КНСБ.

Според КНСБ данните сочат, че все още българската икономика не се е отдалечила от дефлационните процеси, които доминират през последните две години. Освен прякото влияние на понижаващите се цени на основните суровини, съществен принос за трайната дефлация има и рестриктивното бюджетиране, което потиска ръста на заплати и пенсии и пречи за увеличаване на вътрешното потребление, смятат от синдиката.

Темпът на нарастване на работните заплати се задържа на ниски нива, а крайното потребление на домакинствата расте само с 2% през трето тримесечие на 2015 г., след като през първата половина на годината поддържа низходящ тренд. Това са индикации, че доходите не нарастват с необходимите темпове, така че да доведат до такъв ръст на потреблението, който устойчиво да преодолее дефлационната спирала и да съживи икономиката на страната, посочват от КНСБ.

Живеещите в бедност растат

Около една трета у нас (30%) живеят под границата на бедността от 296 лв.

Близо половината от българите (48%) живеят с доходи между 296 и 561 лв. Това са около три и половина милиона души, като доходите на около една трета от тях са по-близо до издръжката на бедните домакинства. Това предполага, че е голяма вероятността да попаднат отново в групата на бедните при непредвидени ситуации - загуба на работа, навършване на пенсионна възраст, болен член в семейството.

Над една пета от домакинствата (22%) имат доход от над 561 лв. на член от семейството.

След продължилата повече от шест години политика на "замразяване на доходите" и тенденциозно поддържане на ниска цена на труда е налице относително умерено нарастване на средната работна заплата. Все още обаче повишението на работната заплата почти не се усеща, тъй като базовия ѝ размер е на изключително ниски нива. Това показва, че нарастването на работната заплата не е с необходимите темпове, за да се достигне по-висок стандарт на живота и да повлияе за задържането на квалифицираните работници в България, смятат от КНСБ.

За деветмесечието на 2015 г. средната работна заплата е нараснала средно със 7.8% спрямо същия период на предходната година. През този период наетите се увеличават с 0.9%, което е около 19 000 души.

По-осезаемо свиване на наетите, съпроводено с намаление на средната работна заплата, се наблюдава при производство на тютюневи изделия, добив на нефт и природен газ и в металургията.

Регионалните различия

Все по-голяма става разликата между доходите в различните региони, което задълбочава социалните неравенства между областите. В 10 от 28 области размерът на средната работна заплата (СРЗ) представлява около 75% от тази за страната. Тези области се очертават с най-голяма концентрация на нископлатени работници. Водещи в класацията са Видин (588 лв), Благоевград (602 лв), Кюстендил (627 лв.), Хасково (631 лв.), Силистра (610 лв.).

В 22 от областите се отчита по-нисък от средния темп на нарастване на СРЗ. За три от тях дори е отчетено намаление. Това са Смолян (-1.5%), Кърджали (-0.3%) и Силистра (-0.3%).

Това е доказателство, че ако се изключи София от общата съвкупност, тогава ръстът на СРЗ няма да бъде със същите измерения. Така че все още е твърде рано да се говори за постигнати успехи в областта на заплатите, смятат в КНСБ.

Регионални различия се наблюдават и при наетите лица. Ако средно за деветмесечието се отчита ръст от 0.9%, то в 12 от областите се очертава спад в диапазон от -4 до -0.3%. Най-силно изразено намаление на наетите лица се наблюдава в Видин (-4.2%), Враца (-4%), Монтана (-3%) и Велико Търново (-2.9%).

Очертаните регионални различия в равнището на заплащане и заетостта между областите сочат необходимост от предприемане на политика за целенасочено и диференцирано териториално въздействие, отчитащо местните социално-икономически условия, посочват от КНСБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.