Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалициите в Европейския парламент – по-важни и по-трудни

0 коментара
Коалициите в Европейския парламент – по-важни и по-трудни

Стратезите в Европейския парламент вече са започнали да търсят приемлива коалиция, въпреки политическото земетресение във Франция, Дания и Великобритания, където евроскептични партии спечелиха изборите за Европейски парламент, коментира Еuractiv.

 

Избирателите значително отслабиха основните политически партии досега.

 

Европейската народна партия (ЕНП) и Партията на европейските социалисти (ПЕС) все още имат двете най-големи партии в парламента съответно 213 и 190 места от общо 751.

 

ЕНП обаче записва и най-голямата загуба, губейки 61 места. Социалистите също губят, но значително по-малко – шест места. Така разликата между тях се е стопила от 81 до 25.

 

Удари са понесли и другите партии. Либералите имат 64 места при 83 в сегашния парламент.

Зелените са изгубили 4 места и така сега имат 57, а групата на Консерваторите и реформаторите вече имат 46 места при 57 преди.


Крайнолявата Европейска обединена левица печели 42 мандата или със седем повече, а крайнодясната Европа за свобода и демокрация печели 38 места, също седем места повече.

 

Въпреки това една група от 105 нови членове на ЕП от несвързани партии се очаква да наруши баланса на силите.

 

Част от обяснението е, че като цяло числата са намалени. Парламентът от 2009 година имаше общо 766 членове, а сега - 751.

 

Евродепутатите от Германия са намалени най-много – от 99 на 96. И други страни са загубили по едно място, включително Румъния, Гърция, Белгия, Португалия, България и други.

 

"Виждаме дълбоки структурни промени в европейската политика", казва пред Еuractiv Саймън Хикс, професор по европейска политика в Лондонското училище по икономика, отбелязвайки тревожните тенденции в Северна и Южна Европа в противоположни посоки към крайностите, съответно отдясно и отляво.


"Ще бъде много трудно на основните политически партии да реагират на това, което видяхме", добавя Хикс.


За разлика от националните парламенти, формирането на мнозинство в Брюксел често е плаващо вместо чрез дълготрайни коалиции.

 

"Консерваторите и социалдемократите ще трябва да работят заедно", казва Даниел Грос, директор на Центъра за европейски политически изследвания (CEPS).

В миналото широки и леви коалиции са се формирали за всеки различен вот. АЛДЕ и Зелените – третата и четвъртата група, също са правили мнозинства по определени политики.

Сега коалициите са по-важни

Според Стефан Ветер от изследователското звено на Дойче Банк във Франкфурт, изграждането на коалиции ще играе по-голяма роля, отколкото преди. Въпреки това "голямата коалиция" ( ЕНП и ПЕС) няма да бъде достатъчно голяма, защото дори ако работят заедно, събират малко над 50%.

"Числата показват , че групите ще трябва да бъдат по-добре организирани, да не позволяват на членовете си да се отклоняват " казва Ветер, като подчертава необходимостта от по-голяма дисциплина.

В същото време партиите ще трябва да бъдат по-стратегически и далновидни.

Според Ветер опитът показва, че коалиции с две партии са стабилни, тези с три са възможни, но с повече от три партии стават много трудни за управление.

"По теми, по които ЕНП и ПЕС не са съгласни, ще бъде трудно да се образува мнозинство ", добавя той.

И все пак, като се вземе за пример Германия, това което изглеждаше немислимо преди няколко години - канцлерът Ангела Меркел да приеме минимална работна заплата и намаляване на възрастта за пенсиониране - в момента се разработва от управляващата там коалиция.

PollWatch вече са разработили няколко сценарии за коалиции – с мнозинство от 376 места и с мнозинство от над 400 места:

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.