Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кои европейски институции? Какви реформи?

5 коментара
Кои европейски институции? Какви реформи?

Чувствам се омерзен от "Брекзит" – и като човек, който активно е участвал в преговорния процес за присъединяване на България към Европейския Съюз, и като редови негов гражданин, който твърдо споделя определящите го ценности, обединени в думите "единна Европа“.

"Брекзит" затвърди впечатлението, че управляващите в момента политици на европейско ниво реално не могат да защитят основите на европейската идея. В последно време те позволиха два големи удара, като и двата не са еднократен акт – кризата с бежанците и решението на британците за излизането на страната им от Европейския Съюз. И ако за кризата с бежанците репликата "Wir schaffen das” (Ще се справим - израз на Ангела Меркел от август 2005 г. по повод бежанската криза) имаше някакъв положителен заряд в съдържанието си, сега ситуацията изглежда трагично тъжна.

А последиците за Европейския Съюз, за страните-членки, а и за останалите страни в Европа, тепърва предстоят и със сигурност няма да са положителни. След суверенното решение на британците вече и следващите процедурни стъпки по повод референдума нямат особено значение – независимо дали са във Великобритания или в Брюксел. Ударът е толкова голям, че към момента въпросът какво следва от юридическа гледна точка изглежда смешно ирелевантен.

И фактът, че на еврокомисарите, на членовете на Европейския парламент и еврочиновниците им предстоят тежки дни да се обясняват, да анализират и да търсят изход, въобще не ме прави по-спокоен. Първо – защото доверието ми в тях е силно накърнено, и второ - защото съм сигурен, че в днешната ситуация техният поглед върху нещата е пречупен до голяма степен през административния стремеж за оцеляване. И докато редовите служители в европейските институции имат някакво формално основание да очакват да запазят работата си, то за политическите назначения, вкл. и за членовете на Европейската комисия, нещата не изглеждат така през призмата на това, което позволиха да се случи. Защото то не касае тях, а се отнася до близо 500 милиона европейски граждани, които от вчера са наистина объркани и не знаят не само какво ще се случи утре, но и какво предстои в средносрочен и дългосрочен план. А и няма кой да им даде разумни обяснения – включително и на страните, които се стремят към ЕС.

И вината за това е изцяло на политиците на европейско ниво – и то на същите тези политици, които отскоро започнаха да говорят активно за реформиране на Европейския Съюз, но не успяха да направят нищо, за да предотвратят кризите. Явно е и намерението именно те да осъществяват реформи, макар че все още на никого не е ясно какви – и така на практика да реформират първо самите себе си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #5
  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  3. Pilgrim
    #3

    Явно при Славчо има дефицит на комуникация.От многословиято не е ясно,дори и на него, че България е в най-външният кръг на ЕС и сравняването на Б-я с Брекзит е неумесно и ирелевантно.

  4. Асенов
    #2

    Пепе, защо не прочетеш коментара, преди да го коментираш?

  5. pepe
    #1

    И от какво точно си "омерзен"/!?/ бе Славчо?
    От правото не британците да решават ли си омерзен? И как според теб трябваше да се предотврати тази "грешка" - че ЕС им разрешава да напуснат? Да им пратим танкове ли предлагаш Славчо? Български танкове ли? :)
    Това си е тяхна грешка и те ще си платят за нея по логиката на обективните обстоятелства, но това си е и тяхно право.
    Разбирам да си раздразнен, както и аз съм, но омерзен?
    Омерзен от кампанията която се водеше - може би, макар че аз не съм имал

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.