Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Исторически ден за Колумбия: край на войната с ФАРК

1 коментар
Исторически ден за Колумбия: край на войната с ФАРК

Днес е исторически ден за Колумбия, където влиза в сила двустранно и окончателно примирие, подписано между партизаните от ФАРК и правителството за пръв път след 52 години въоръжен конфликт.

"На 29 август т. г. за Колумбия започва нова история. Нека пушките замлъкнат. Войната с ФАРК приключи!", написа в полунощ в Туитър президентът Хуан Мануел Сантос.
"В този момент започва двустранното и окончателно примирие", отбелязаха на свой ред в Туитър марксистките Революционни въоръжени сили на Колумбия (ФАРК). Основното партизанско движение в страната, дължащо появата си на селски бунт през 1964 г., наброява днес близо 7500 членове.

Часове преди това върховният водач на ФАРК Тимолеон Хименес с прякор Тимошенко заяви в Хавана: "Заповядвам на всички наши бойци окончателно да спрат огъня и враждебните действия срещу колумбийската държава".

Президентът Сантос, командващ армията, пръв бе заповядал в четвъртък на колумбийските войски да спрат огъня срещу ФАРК в 00.00 ч. през нощта срещу понеделник (05.00 по Гринуич).

Точно в полунощ, съобщиха местни радиостанции, пожарникарите в много градове от страната пуснаха сирените на колите си "в чест на примирието", както ги бе приканило вътрешното министерство.

Оръжейният пукот в Колумбия заглъхва за пръв път напълно, при все че ФАРК спряха огъня едностранно през юли 2015 г., а правителството на свой ред преустанови въздушните атаки срещу бунтовническите позиции.

От партизански действия към политика

Споразуменията предвиждат двустранното и окончателно примирие да влезе в сила най-късно в деня на подписването им, очаквано между 20 и 26 септември.

ФАРК свикаха между другото поредната - десета конференция на движението, която да ратифицира спогодбата, договаряна в Куба близо четири години и обобщена в документ от 297 страници, разпространен в интернет и социалните мрежи, както и чрез медиите.

Тази "последна конференция на нашата въоръжена организация ще ратифицира мирните споразумения и ще утвърди превръщането на ФАРК в легално политическо движение", заявиха отрядите в събота.

Насрочена за периода от 13 до 19 септември в долината Яри, в региона Сан Висенте дел Кагуан - някога крепост на партизаните в южната част от страната, конференцията ще събере 200 делегати от ФАРК, включително централното им командване.

Нещо изключително - на форума са поканени 50 гости от страната и чужбина, също и журналисти, "за да информират директно народите от Колумбия и от света", поясниха ФАРК.

"Тържественото подписване" на споразуменията от Сантос и "Тимошенко" ще се състои "между 20 и 26 септември", заяви министърът на отбраната Луис Карлос Вилегас.

Това ще е "големият ден", когато партизаните ще започнат да прегрупират силите си в общо 22 зони и осем лагера, слагайки начало на своето разоръжаване, което се предвижда да продължи шест месеца под надзора на Обединените нации.

Избор между войната и мира

Както заяви Сантос в интервю за телевизия Си Ен Ен, споразуменията може да бъдат подписани в Куба, в Богота или на сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

След това - на 2 октомври, се предвижда колумбийците да участват в референдум по въпроса. За одобрение на мирния изход трябва да бъдат събрани най-малко 4,4 милиона гласове (13 на сто от избирателите), за отхвърляне на мира - по-малко.

В Колумбия обаче няма да се възцари пълен мир. Правителството все още предстои да преговаря с геваристката Армия за национално освобождение (АНО) - друго все още действащо партизанско движение с около 1500 бойци. На 30 март страните изразиха воля да започнат преговори. Дата обаче не бе определена.

В неделя АНО пожела на ФАРК "успех" по пътя на очакваното им прерастване в "легална политическа организация или движение". В същото послание обаче, подписано от командира ѝ Николас Родригес с прякор Габино, "армията" заяви, че си запазва "правото на бунт" с оглед липсата на "реална воля за търсене на мир" от страна на сменящите се правителства.

Най-старият конфликт в двете Америки, в който през десетилетията бяха замесени партизани от крайната левица, ултрадесни паравоенни формирования и въоръжени сили всред кръвопролития, свързани с наркотрафика, взе най-малко 260 000 жертви; 45 000 изчезнаха безследно, а 6,8 милиона души бяха разселени.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #1

    Ключови думи и фрази в статията: марксистките Революционни въоръжени сили на Колумбия; Тимолеон Хименес с прякор Тимошенко; геваристката Армия за национално освобождение; Куба, Хавана; наркотрафик.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.