Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конфликтите понижават качеството на живот в градовете по света

Класацията се води от Мелбърн, Виена, Ванкувър и Торонто, в дъното са Дамаск и Дака

0 коментара
Изглед от Мелбърн

Нарастващият брой конфликти в света е довел до спад на качеството на живот в градовете през изминалите пет години. Това сочи публикуваното днес годишно проучване на Икономист интелиджънс юнит (Economist Intelligence Unit), цитирано във вторник от ДПА.  

От 2009 г. средното качество на живот в света се е понижило, "подчертавайки факта, че последните пет години бяха белязани от засилване на вълненията", посочват експертите. Сред 140-те града, обхванати в класацията, 51 са слезли на по-ниска позиция.

Градовете се подреждат според показатели като стабилност, здравеопазване, култура и околна среда. Сред тези градове са украинската столица Киев, Триполи в Либия, сирийската столица Дамаск, които отчитат силно понижение на качеството на живот.

Голяма част от ниските резултати се дължат на конфликти, отбелязва Икономист интелиджънс юнит. "Последните конфликти в Украйна и Близкия изток подчертаха продължаващия ефект от десетилетие на дестабилизиращи събития - от войната в Ирак до палестинската интифада и Арабската пролет", посочва организацията.

Ограничена нестабилност е засегнала и места като Банкок, се допълва в доклада, като се имат предвид месеците политически вълнения, които започнаха миналата година в Тайланд.

Мелбърн за четвърта поредна година е най-доброто място за живеене в света, следван от австрийската столица Виена и канадските градове Ванкувър и Торонто. Още три австралийски града - Аделаида, Сидни и Пърт - са сред 10-те най-добри места за живеене в света.

На последно място в класацията е Дамаск. На ниски позиции са също така Дака в Бангладеш, Порт Морсби - столицата на Папуа Нова Гвинея, Лаос в Нигерия и Карачи в Пакистан.

"Градовете с най-добри условия за живот изглежда са средноголеми градове в по-богати страни със сравнително ниска гъстота на населението. По този начин могат да бъдат насърчавани широка гама развлекателни дейности, без да се стигне до високи нива на престъпност или претоварена инфраструктура", според Икономист интелиджънс юнит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.