Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конгресът на САЩ иска отговори за руските връзки на президентския екип

Тръмп обвини разузнаването в мръсни трикове и конспирация с медиите срещу него и "прекрасния човек" Флин

13 коментара
Конгресът на САЩ иска отговори за руските връзки на президентския екип

Кризата, избухнала около нерегламенитрани отношенията на сътрудници на президента Доналд Тръмп с Русия, се задълбочи в сряда, когато все повече съпартийци на Тръмп настояха за разширено разследване в Конгреса. Президентът се опита да прехвърли отговорността върху специалните служби, заявявайки, че са извършили престъпление с изтичане на информация към медиите за руските контакти на подалия оставка негов съветник по националната сигурност Майкъл Флин.

Според Тръмп става дума за конспирация, подклаждана от "сляпата ненавист" на медиите и на разузнавателните агенции, търсещи отмъщение. "Истинският скандал е този, че класифицирана информация е нелегално дадена от "разузнаването" като бонбон. Много не-американско", написа Тръмп в Туитър.

По време на съвместната си пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху президентът окачестви като "криминален акт" информацията, публикувана от "Ню Йорк таймс" и Си Ен Ен, че по време на предизборната кампания Майкъл Флин и други негови съветници са поддържали редовни контакти с руските тайни служби.

Президентът каза, че отстраненият му съветник по националната сигурност, е "прекрасен човек" и че медиите са се отнесли "много, много несправедливо" с него. Опитват се да покрият ужасната загуба на демократите с Хилари Клинтън, каза още Тръмп.

"Информацията е била незаконно предоставена на провалени медии като "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон поуст" от разузнавателната общност (АНС и ФБР?) Точно като Русия", бе друг от гневните коментари на президента в Туитър.

Флин подаде оставка в началото на седмицата след съобщения, че е обсъждал с руския посланик санкциите срещу Русия, преди Тръмп да встъпи в длъжност. Флин и други висши американски служители първоначално отрекоха темата за санкциите да е била разисквана, а говорителят на Белия дом Шон Спайсър каза, че Тръмп вече няма доверие на Флин.

В сряда Тръмп заяви, че според него наистина е много тъжно, че с Флин "са се отнесли толкова зле".

Той не оспори директно истинността на съобщенията за прихванати от американски агенции телефонни разговори, водени миналата година между служители на руското разузнаване и членове на предизборния щаб на президента. Той обаче осъди изтичането на информация и каза, че това е "престъпление".

Белият дом заяви, че Флин не е бил отстранен заради контактите си с руския посланик в САЩ Сергей Кисляк, а защото не е информирал подробно вицепрезидента Майк Пенс за разговорите си.

Драмата с оставката на Флин стана поредна ярка илюстрация на хаотичната и нестабилна ситуация в Белия дом след встъпването в длъжност на новия президент.

Междувременно Андрю Пъздър, номиниран от президента за министър на труда, оттегли кандидатурата си в сряда преди изслушването в Сената за одобряването му. Причината е, че предварително е станало ясно, че няма да получи достатъчно гласове.

Това е още един удар за Белия дом, на фона на нарастващия натиск за разширено разследване за връзките на екипа на Тръмп с Русия.

Миналата година американските разузнавателни агенции стигнаха до извода, че Москва се е намесила в президентските избори в САЩ с цел да подкопае шансовете на Хилари Клинтън и полза на Тръмп. Москва от самото начало отрича това. Кремъл заяви в сряда, че информациите за контакти с хора от екипа на Тръмп по време на кампанията са "смехотворни".

Пол Манафорт, който оглавяваше кампанията на Тръмп преди да бъде уволнен през август, също отрече, че той е съветникът, който е поддържал контакти с руското разузнаване.

Досега лидерите на републиканците в Конгреса удържаха на исканията на демократите за по-мащабно разследване на руските връзки на Тръмп. В новата ситуация обаче все повече републиканци настояват за независимо разследване, отвъд това, което в момента извършва ФБР. Освен сенаторите Джон Маккейн и Линдзи Греъм, това поиска и председателят на сенатската комисия по външна политика Боб Коркър, който бе поддръжник на Тръмп.

Коркър заяви, че проблемът с Русия заплашва външнополитическия курс на президентската администрация, както и вътрешнополитически теми като здравеопазването и данъчната политика. Той постави въпроса дали Белият дом може да се стабилизира и настоя Майкъл Флин да свидетелства пред Конгреса.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ливада
    #13

    Mediapool, защо ми изтрихте коментар 12 с аргумента, че не е по темата на статията? Аз само попитах Митов защо не ми отговаря на моя аргумент в коментар 10 в отговор на негов коментар 7 - и двата са точно по темата! Ако нещо не сте разбрали, питайте, преди да се правите на цензори!

  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #12
  3. Ливада
    #11
  4. Ливада
    #10
  5. анита хегерланд
    #9

    Тези контакти не би трябвало да се обсъждат в медиите.

  6. Васил Митов
    #8
  7. Васил Митов
    #7

    Ливада! Няма действие на президента, краля или кой да е държавен глава, което да е национално предателство. Това е по дефиниция. Всички действия на президента, дори и да не се харесват на някого, са ПОЛИТИКА (разбира се, той може да направи ГРЕШКА). Например, никой не определя действията на Горбачов за разпадането на СССР и на Варшавския договор като предателство, нали така? Лоялност към нацията, а не към президента, е безсмискено понятие.

  8. Ливада
    #6
  9. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #5

    Много банки/например Дойче банк-която изстрада аферата с рускот пране/ са направили или правят вътрешни проверки на сметки на Тръмп и семейството му, дали има вземане даване с русия.

  10. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам