Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционните промени зациклиха още на старта

РБ ще предложи възможност за импийчмънт на главния прокурор, според Цацаров това е опит за "овладяване на прокуратурата"

0 коментара
Главният прокурор Сотир Цацаров, сн. БГНЕС

Още преди второто заседание на комисията, която трябва да подготви промени в конституцията, разговорите между самите управляващи зациклиха. Въпреки това обаче в четвъртък следобед стана ясно, че следващата сряда ГЕРБ ще започне събирането на необходимите 60 подписа за внасянето на предложенията за промяна в основния закон. Това стана ясно след две последователни срещи в парламента между представители на управляващите, ресорните министър и вицепремиер – Христо Иванов и Меглена Кунева, както и (незнайно защо) депутати от БДЦ.

Към момента само ГЕРБ и Реформаторския блок са готови за подкрепят в сегашния му вид правителствения законопроект за конституционни промени, които да регламентират разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две. Другите двама партньори във властта – Патриотичният фронт (ПФ) и АБВ - са изказали поредица резерви. Претенциите на ПФ най-вече са били най-вече за това, че текстовете не били съгласувани с тях. От групата също възразили, че едва ли сега и толкова набързо е време за ремонт на основния закон. От ПФ се опасявали дали поредната поправка в конституцията, чието евентуално трето четене ще съвпадне с кампанията за местния вот, няма да се използва предизборно.

От партията на Георги Първанов пък смятат, че кадровият орган на Темида не трябва да бъде разделян, а ако все пак това бъде сторено без избор на Велико Народно събрание (ВНС), промените ще бъдат противоконституционни.

"Има неща, които будят безпокойство, че са за ВНС – начинът на конструиране на ВСС, начинът на определяне на квотите, начинът на разделяне на ВСС на две", обясни по-късно пред журналисти тезата си заместник-председателят на АБВ Румен Петков.

"Неслучайно в нашият законопроект сме казали, че искаме пленарният състав да взима окончателните решения. Това е все едно Народното събрание да работи през комисиите си, а не да взима решение в зала”, добави той.

Петков уточни, че са постигнали договореност разговорите да продължат, като АБВ са заявили категорично на срещата, че варианти, които предизвикват ВНС, не са приемливи.

В същото време обаче вицеприемиерът Ивайло Калфин прогнозира, че мнозинство за промени ще бъде събрано. Той, обаче, предупреди, че АБВ ще подкрепи промените, но не на всяка цена: "АБВ помоли за допълнителни пояснения, разяснения и разговори, които няма да отнемат много време. Това, за което се противопоставихме и намерихме разбиране от страна на ГЕРБ, е да не се повтарят два или три случая, когато се предпоставят въпросите, внася се законопроектът в Народното събрание и се очаква гласуването. Ако искаме да имаме съгласие трябва да обсъдим преди това".

Никой от управляващите не уточни какъв е форматът на срещата и защо на нея не са поканени опозиционните партии, от чиито гласове също зависи приемането на текстовете. По неофициална информация на Mediapool към момента от ГЕРБ все още не са инициирали срещи с останалите формации, от които ще търсят подкрепа за промените.

"Никой не ни е търсил от ГЕРБ, дори неофициални разговори не сме водили", заявиха пред Mediapool от ръководството на левицата. "Ние засега сме против, но те не са се опитали да ни убедят", казаха още от БСП.

Христо Иванов: Има разнобои всякакви

Правосъдният министър Христо Иванов заяви след срещата, че предговорите би трябвало да се водят между депутатите. Въпреки това обаче той твърди, че е провел разговори с опозицията.

"На този етап търсим в момента съгласие в рамките на управляващото мнозинство", отбеляза обаче Иванов.

По думите му на срещата в четвъртък партиите са подкрепили стратегията и политическата декларация, която е предложена, а там е заложено разделяне на ВСС. "Има разнобои всякакви, има различни мнения и допълнителни предложения“, посочи той.

Иванов отново подчерта, че самите депутати трябва да водят преговори помежду си.

Възможност за импийчмънт на главния прокурор и по-голяма отчетност

Междувременно стана ясно, че Реформаторският блок ще предложи с готвените промени в конституцията да бъде въведена и възможност за освобождаване на главния прокурор в случай на системно нарушение на конституцията, законите и уронване на престижа на съдебната власт. Както се очакваше, главният прокурор Сотир Цацаров окачестви идеята като опит за "овладяване на прокуратурата".

Депутатът от РБ и от "Движение България на гражданите" Димитър Делчев, който е и член на контактната група в парламента за измененията в основния закон, каза, че има няколко идеи и за това как да бъде освобождаван главният прокурор. Една от тях е Народното събрание с мнозинство от две трети да може да предлага на това на президента. За тази идея обаче, според Делчев погрешно, е прието решение на Конституционния съд, че трябва да се случи от ВНС. Поради тази причина от РБ имат идея НС да предлага на Висшия съдебен съвет, който от своя страна да предлага на президента освобождаване на главния прокурор.

"Идеята ни е обаче всички промени да влязат в сила за следващия главен прокурор, за да е ясно, че ние нямаме нищо против и не влагаме политически смисъл", уточни Делчев.

Реформаторите ще предложат и да се повиши отчетността на прокуратурата и главният прокурор да може да бъде викан в НС по конкретни казуси. "Идеята ни е да може да бъде викан главният прокурор и да бъде длъжен да дава информация", каза Делчев.

Сред другите предложения на реформаторите е възможността за индивидуална конституционна жалба. Целта на РБ е гражданите да получат възможността да сезират КС, за да може защитават права си.

Цацаров определи предложението като "овладяване на прокуратурата"

"Едва ли някой ще погледне добре на това главният прокурор и председателите на върховните съдилища да могат да се сменят като в някои наши близки балкански страни", коментира по-късно Сотир Цацаров

Той посочи, че проблемът не е в това дали три четвърти от депутатите ще могат да свалят главния прокурор, а доколко този поход към овладяване на прокуратурата ще бъде реализиран.

По думите му Конституционният съд вече се произнесъл дали парламентът може да сменя главния прокурор и председателите на върховните съдилища. Цацаров добави, че проблемът не е персонален, а става въпрос за прокуратурата и съдебната власт като цяло.

"Дали парламентът ще може да освобождава с мнозинство от 3/4, мисля, че по този въпрос има някакво произнасяне от Конституционния съд, това първо, и второ - хайде да чуем една идея, това, което говори Европейската комисия. Аз осъществих две срещи. Някакси, тези критики, които чух, и ги чувам тук ежедневно - от реформатори, псевдореформатори, нереформатори и т.н., не че прокуратурата работи перфектно, но извинявайте, никой не ми ги каза в Брюксел", коментира Цацаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.