Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд отмени таксата върху приходите от зелена енергия

4 коментара
Конституционният съд отмени таксата върху приходите от зелена енергия

Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционна въведената от началото на годината 20-процентна такса върху приходите на слънчевите и вятърните централи. Решението е взето единодушно в четвъртък с гласовете на 10 конституционни съдии. Двама членове на КС са били в отпуск. Очаква се пълното решение да бъде публикувано по-късно през деня.

 

Съдия докладчик по делото бе Димитър Токушев, председател на КС.

 

Решенията на съда действат занапред и сумите, които са събрани до този момент, няма да бъдат възстановени на компаниите.

 

Таксата бе въведена по предложение на "Атака", внесено между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет за 2014 г. То бе подкрепено и от управляващите партии БСП и ДПС. Решението предизвика множество възражения от страна на ВЕИ- инвеститори.

 

Президентът Росен Плевнелиев сезира КС на 13 януари т.г. с мотива, че приетите разпоредби са в противоречие с основните конституционни принципи на правовата държава и свободната стопанска инициатива.

 

Пред Mediapool конституционни съдии разказаха, че КС напълно е възприел мотивите на президента че въпросната такса не е обоснована, не е съгласувана с бизнеса, не е ясно за какво ще се изразходват приходите от нея и срещу събираните суми държавата не предлага никакви услуги.

 

Съдът е приел, че няма как държавата да събира "такса" от производителите, при положение, че не предоставя услуга. КС е обсъдил и предположението дали не става дума само за сгрешена дума и дали проблемът не може да се реши, ако думата "такса" в закона не се смени с "данък". Оказва се, че вземането на пари от ВЕИ-тата и с 20-процентен "данък" би било противоконституционно.

 

Причината е, че гражданите и фирмите дължат данък върху своите приходи и имущество. В случая обаче държавата е решила да взема пари от стопански субект, който развива определена дейност. Данък върху дейност също не може да се събира, обясниха пред Mediapool съдии.

 

Конституционният съд е решил да отмени "таксата" и защото нарушава принципите за равнопоставеност между лицата, упражняващи стопанска дейност. При положение, че има над десет вида производство на възобновяема енергия, регламентирани в Закона за енергетиката, законодателят е решил да "обложи" само два – слънчевата и вятърната. КС е отменил и глобите за неплащане на отменените таксите, за да не става объркване в закона.

 

Таксата върху дейността на ВЕИ-тата бе изненадващо приета като част от преходните разпоредби на Закона за бюджета за 2014 г., в който бе записано, че отнея в хазната ще влязат 150 млн. лв., но за по-късно остана да се уточнява за какво ще се използват. Лансираните версии са – буфер в бюджета, за стабилизиране на състоянието на "Националната електрическа компания", което обаче ще е държавна помощ, за която е нужно разрешение на Брюксел, и за енергийни помощи за социално слабите.

 

Държавният глава се позова на член 19, ал. 2 от Конституцията, която гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност.

 

"Не се предвижда да плащат такава такса нито другите производители на енергия от възобновяеми източници – напр. водноелектрическа енергия, биомаса, нито останалите стопанските субекти, от които държавата изкупува електроенергия на преференциални цени - произведената по високоефективен комбиниран начин електроенергия от централи с комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия", обърна внимание Плевнелиев.

 

Според него с въвеждането на таксата се нарушават правната сигурност и предвидимост, които са предпоставка за привличане на инвестициите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #4

    Не е ясно защо комунистите решиха ,че живеят все още в безправова държава и могат да я карат през просото? Другари комунисти, времената за взимане на решения , които противоречат на законите, отминаха! Свършиха! Няма ги ! Колкото и да ви е неприятно, време е да го проумете дори и вие!

  2. Valentin Dimitrov
    #3

    Голям интерес .....

  3. Valentin Dimitrov
    #2

    Ако позволите, ето един малък курс по ВЕИ от един държавен експерт по енергийна ефективност! Да започнем с това, че ВЕИ са единствената алтернатива на човечеството, разкопаващо Земята за да търси жизнено важната енергия, защото просто му е по-лесно ! Да, ама, земните запаси на петрол, газ, въглища и ураний свършват СЛЕД БРОЕНИ ДЕСЕТИЛЕТИЯ ! Затова следва държавно да се подпомагат възобновяемите източници, които са в 4 големи групи - Слънце, Вятър, Води и Биомаси, за да могат те да получат навременно

  4. Rhapsody of fire
    #1

    То беше ясно от 1 първи, че е противоконституционно. Но другарят Токушев бави колкото може дело Но.1 за 2014, за да увеличат периода на събирането на 20-те % колкото може по-дълго, защото решенията на КС наистина действат занапред. Гадовете са си гадове и в Конституцията трябва да се вкара изричен текст, с който да се реализира персонална отговорност за тези "законотворци", които гласуват "за" или "въздържал се" при приемането на подобни "закони".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.