Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корпоративна банка може да заработи само след няколко седмици

7 коментара
Муравей Радев

Активните мерки за фалирането на КТБ, на които бяхме свидетели след 20.юни т.г., напоследък се замениха от пасивни. Те са не по-малко ефикасни, защото след продължителното ѝ затваряне, на което БНБ я обрече , тя ще се самофалира. Докато умните се наумуват, а лудите се налудуват, банката ще фалира, след което ще последват верижни фирмени фалити, а активите ѝ ще бъдат разпродадени на безценица. Всичко това все още може да бъде избегнато, ако държавата се вземе в ръце и направи няколко бързи и решителни стъпки.

Ето някои от тях:

Дава се едноседмичен срок на сегашните собственици да рекапитализират КТБ и да внесат свеж финансов ресурс, ако е необходимо и колкото е необходимо. Никой по-добре от собствениците  не знае има ли капиталова дупка и колко е голяма тя. Те обаче със сигурност ще откажат, защото колкото и пари да вкарат в банката, огромното обществено недоверие към тях ще предизвика масово теглене и прехвърляне на сметки още в деня на отварянето ѝ, което ще предизвика бърз и този път реален фалит.

БНБ обезсилва акциите на собствениците на КТБ, с което фактически държавата придобива собствеността върху нея. Обявява нов едноседмичен срок за инвеститори /финансови институции или физически лица/, които искат да придобият банката. Това също вероятно няма да проработи, защото потенциалните инвеститори не знаят фактическото състояние на КТБ. Наивно е да се очаква друга банка или банков консорциум да прояви колегиална загриженост, закупувайки я, защото техният интерес е да придобият клиентите ѝ, а не да оздравят свой конкурент.
Горните две стъпки са задължителни за да се спази законът. Следва третата, най-важна стъпка.

БНБ обявява КТБ за държавна банка. Налива временно известна ликвидност, ако е необходимо. Държавата има огромни възможности и за допълнителна ликвидност и за необходими гаранции при нужда. На третата седмица отваря банката и застава зад нея с цялата си финансова и административна мощ. Паниката сред клиентите ще бъде преодоляна за броени  часове, ликвидният проблем ще изчезне и банката ще заработи нормално. Така както се случи преди месец с Първа инвестиционна банка. Това е най-евтиният и пряк път за изход от кризата. И зависи само от добрата воля на държавата. Обратно, ако държавата допусне фалит на банката, тя ще понесе  големи преки и косвени загуби. Тя е длъжна да доплати гарантираните депозити след изчерпване на Гаранционния фонд, а за размера на щетите от фирмените фалити можем само да гадаем.

След стабилизирането на КТБ, тя може да бъде продадена като добре функционираща институция на отговорен и прозрачен инвеститор. И държавата да спечели вместо да загуби.

Успоредно с тези стъпки, разследването на виновните лица в банковия сектор и извън него трябва да продължи, да стигне до край и обществото да бъде запознато с машинациите на банкери, политици и държавни институции, чието порочно кръвосмешение доведе до сегашните печални резултати.

Декларирам, че в казаното по-горе съм се ръководил само от обществения интерес.  Нито аз, нито членовете на семейството ми имаме депозити или сметки в КТБ или други финансови или корпоративни интереси, свързани с нея.                                                      

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pinocchio
    #7

    важното сега е да не допуснем да ни разделят на хора с влогове в банката и на хора без влогове. защото една от целите на йордан-цоневистите беше и остава да ни нахъсат едни срещу други. а истината е, че всички сме в една лодка. фалира ли КТБ, всеки ще го отнесе по един или друг начин. изключение ще направят само хиените, които ще си я поделят без пари. затова - протести до дупка! не ми се ще да казвам съд в чужбина до дупка, защото тогава пак ние ще плащаме. бнб и държавата да излязат от дупките

  2. Горскио
    #6

    Муравей изхожда от грешната презумпция, че КТБ е нормална банка, а не вече източено криминално предприятие с главен източник на ръста си корумпиране на политици.
    .
    Спасяването на КТБ с пари на данъкоплатеца е начин да се покрият корупционни схеми, в които са замесени известни държавни личности.
    .
    Ако искат, нека собствениците я спасят, но както Муравей пише, няма да стане. Не заради липса на доверие от вложителите обаче, а заради това, че кредитираните свързани фирми са зависими от обществени поръчки,

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  4. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Кои и на КОЙ са фирмите, основно кредитирани от КТБ? На Цветан Василев и Делян Пеевски! Банка, близка до Русия! Е сега трябва ли да рева? Или жертвоготовно да даря спестяванията си, за да плати банката на големите вложители, които са получавали 8-12% лихва?А когато Муравей бе финансов министър, държавната тогава и оглавявана от роднината на Муравей-Спас Русев-ДСК плати 80 млн $ за софтуер! И малко след това бе продадена за ...само 120 млн$! Чиста работа! Тоя ги разбира! Пак иска нещо такова да направи!

  5. Oanis
    #3

    Предложението е перфектно, даржавническо и в унисон с общественният интерес.Ако имаше подчтенност в таз държава, към първият вариянт можеше да се добави, че на собствениците ще се даде, срещу договорено обезпечение / временна държавна финансова гаранция или да се помогне банката да заработи под определен ограничителен режим на тегленията. Сигурно е, че при тези условия много хора няма да изтеглат депозитите си и банката ще заработи още при първото законово изискване. За второто законово изискване

  6. ultra
    #2

    Кратко, ясно, сбито и наум! В няколко изречения г-н Радев обобщи картинката и даде проста и реализируема рецепта, въпросът е има ли кой да я изпълни??? Но че трябва СПЕШНО да се направи нещо и то най-много до средата на септември, е повече от ясно, защото всички други вложители в момента наблюдават какво се случва с "колегите" им в КТБ, а това в крайна сметка ще рефлектира върху стабилността на цялата българска банкова система!

  7. Ганьо Сомов
    #1

    Машала и ашколсун на Муравей Радев! Само, че забравя, кой в момента е държавата и че и те ги разбират тези работи не по-зле от него, но личният интерес ги задължава да са срещу обществения...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.