Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кредитният рейтинг на Великобритания тръгва надолу

0 коментара
Кредитният рейтинг на Великобритания тръгва надолу

Кредитният рейтинг на Великобритания, който в момента е най-високият - "ААА", вече не е обоснован, след като британците гласуваха за излизане от ЕС, смята международната рейтингова агенция Стандард енд Пуърс (Standard and Poor's - S&P), цитирана от в."Файненшъл таймс" и Ройтерс.

При сегашните условия този рейтинг е неоправдан, заяви ръководителят на отдела по суверенен рейтинг Мориц Кремер.

Другите рейтингови агенции "Фич" (Fitch) и "Мудис" (Moody's) вече лишиха Великобритания от максималния рейтинг още преди референдума.

S&P обаче задържаше ниво "ААА" за Великобритания на база очакванията, че референдума ще бъде за оставане на страната в ЕС.

Решението за "Брекзит" ще доведе до дълъг период на несигурност, който ще повлияе на икономическите и финансовите показатели на страната и ще се отрази негативно на кредитния рейтинг на Великобритания, коментираха след вота от "Мудис".

Агенцията очаква излизането на Великобритания да не окаже съществено влияние върху финансовото състояние на повечето емитенти в ЕС, но може да се засили рискът от политическа фрагментация в ЕС, ако народната подкрепа за по-нататъшна интеграция отслабне сред страните членки.

Според експертите от "Мудис" Великобритания и ЕС ще запазят по-голяма част от сегашните си търговски споразумения. Евентуалните промени в частите за достъпа до единния пазар и имиграцията ще се отразят значително на операционната среда на емитентите.

Потенциалните кредитни рискове, свързани с "Брекзита", излизат от пределите на Великобритания. По-конкретно представителите на нефинансовия корпоративен сектор, автомобилопроизводителите и производители на хранителни продукти могат да пострадат от евентуални високи търговски бариери и намаляване на обема на продажбите.
Телекомуникационните компании, авиокомпаниите и фармацевтичния сектор също ще бъдат подложени на рискове, отбелязва "Мудис".

Американският банков гигант "Джей Пи Морган" (JPMorgan), за който във Великобритания работят 16 000 души, пък предупреди, че може да премести работните места извън страната след победата на Брекзит на референдума, предаде Франс прес.

"Може би ще се наложи да внесем промени в структурата на европейското си юридическо дружество и в местоположението на някои работни места", посочва ръководството на банката във вътрешно писмо, цитирано от АФП и БТА.

Преди вота главният изпълнителен директор Джейми Даймън каза, че между 1000 и 4000 позиции могат да бъдат прехвърлени другаде.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.