Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева: Без реформи, България няма как да върви напред

2 коментара
Кристалина Георгиева: Без реформи, България няма как да върви напред

Необходимо е най-сетне да бъдат осъществени дълго отлагани реформи, да се създаде доверие в съдебната система и върховенството на закона и да се подобри цялостната бизнес среда, за да привлече страната ни повече инвестиции и да се развива. Това коментира Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия с ресор Бюджет и човешки ресурси, във връзка със зимната икономическа прогноза на Европейската комисия.

Европа навлиза в четвърта поредна година на икономическо възстановяване, но то продължава да бъде с относително ниски темпове. Основните вътрешни и външни рискове пред растежа са политически - много важно е те да бъдат овладени чрез бързо приемане и прилагане на нужните за стабилността на Европейския съюз решения. Всичко това важи с пълна сила и за България, казва Георгиева. 

Европейската комисия потвърди прогнозата си отпреди 3 месеца за икономическия растеж у нас от 1.7% от БВП за 2016 г.

"Виждаме малко по-оптимистични прогнози за дефицита и дълга, което продължава тенденцията за стабилизиране на публичните финанси. България остава страната с третия най-нисък дълг в ЕС. Той е около три път под средния за ЕС и Еврозоната и според последните предвиждания, ще е дори по-нисък, отколкото се очакваше преди три месеца - 29.7 % от БВП през тази и 30.3% през 2017 г.", заявява Георгиева.

Същото важи и за дефицита, който остава под допустимите 3%, и спада по-бързо от заложеното през ноември – до 2.3% през тази година и 2% догодина.

ЕК излезе с по-оптимистични очаквания и за износа, вътрешното потребление и  заетостта у нас, като отчете, че по-добрата събираемост на данъците вече дава положителни резултати върху стабилността на публичните финанси, коментира още Георгиева.

Според нея обаче "това не може да ни успокоява, защото инвестициите у нас остават сред най-ниските в ЕС". В настоящата прогноза Европейската комисия дори заложи малко по-песимистични очаквания в това отношение, отколкото имаше през ноември миналата година.

"Това е ясен сигнал за необходимостта да се действа решително и най-сетне да бъдат осъществени дълго отлагани реформи, да се създаде доверие в съдебната система и върховенството на закона, и да се подобри цялостната бизнес среда. За по-сериозен растеж ни е нужен приток на капитали – а той зависи от фактори като доверие и предвидимост", казва Кристалина Георгиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. checho
    #2

    Двадесет и шест години вече всяка партия,която идва на власт променя законите в зависимост от собствените интереси и нарича това реформи.Като не пропуска напоително да обясни ,че реформата е в интерес на обществото и намазва като с глазура тези обяснения,за да изглежда реформата /промяна на някой закон /,много привлекателна за бедния народец.И всички т.н. реформи все са в ущърб на обществения интерес.Докога ще правим реформи,г-да управляващи ?

  2. Калико Джо
    #1

    1.7% растеж за най-бедната страна в ЕС не носи голям оптимизъм... Трябват ни поне 5% за да се измъкнем от блатото ама как да стане?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.