Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Криворазбраната либерализация на енергетиката

0 коментара

През седмицата от министерството на енергетиката, минната камара и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ поискаха правителството да въведе мито за внос на въглища, за да защити мините. От енергийното министерство вече са изпратили писмо до финансовото с искане за въвеждане на мита. Мотивът за това е, че вносните въглища са по-евтини от местното производство.

Като цяло либерализацията в енергетиката върви бавно и мъчително. Съществен проблем в тази връзка е разбирането, че търговията трябва да се либерализира, но без това да води до внос на по-ниски цени от местното производство. Само че въвеждането на вносни мита би означавало по-високи цени за електроенергията за всички потребители.

Така че ситуацията изглежда по следният начин - дали 7.9 млн. потребители трябва да плащат всеки месец по-високи сметки, за да могат да просъществуват малко по-дълго няколко предприятия. Спорен е и въпросът дори ако се въведат мерки, ограничаващи вноса, дали това ще помогне за финансовото стабилизиране на мините в България.

Либерализирането на даден пазар по никакъв начин не означава, че държавата трябва да се намесва всеки път, когато вносът на дадена суровина е по-евтин от вътрешното производство. Подобен подход би бил много по-подходящ за плановата икономика, но не и за "действаща пазарна икономика" като българската. Освобождаването на търговията неминуемо ще доведе до фалита на някои фирми, но за сметка на това потребителите ще получават все по-качествен и по-евтин продукт, а неконкурентните предприятия ще се насочат към други пазарни сегменти с по-добри конкурентни позиции.

Особено погрешно е, ако се действа по системата - пазарът е либерализиран, но правителството ще въвежда защитни мерки от време на време, когато реши. Това ще доведе до постоянни искания и непредвидимост на средата на бизнес. Липсата на предвидимост и ясни условия ще намали интереса на местни и чужди инвеститори да вложат парите си в енергетиката.

След продажбата на електро-разпределителните дружества (което безспорно беше стъпка в правилната посока) беше логично да се помисли за приватизацията на ТЕЦ-овете и ВЕЦ-овете, като преди това ясно се определят условията за бизнес на тези пазари (което изключва въвеждането на защитни мита дори и временно). Едно такова развитие би позволило привличането на "свежи" пари в отрасъла, което е предпоставка за постигане на по-висок производствен капацитет и по-добри ценови условия в резултат на засилването на конкуренцията.

Освен това правителството бърза да започне строителството на втора атомна централа, преди да е станало ясно какво ще се случи с търсенето и предлагането на електроенергия предвид частичната либерализация на пазара. Може да се окаже, че тази огромна инвестиция ще бъде напълно неоправдана и данъкоплатците ще трябва да плащат по-висока цена години наред, за да се изплати инвестицията. Освен това не е ясно защо при положение, че от правителството описват проекта като изключително изгоден, той да не се реализира от частни инвеститори без държавни гаранции?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.