Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата с боклука в Ливан прераства в политическа, след като и "Хизбула" подкрепи протестите

0 коментара
Кризата с боклука в Ливан прераства в политическа, след като и "Хизбула" подкрепи протестите

Мощната ливанска шиитска групировка "Хизбула" застана зад масовите протести с искания за оставка на правителството, което още повече задълбочи кризата, започнала с натрупването на камари несъбрани боклуци по улиците на столицата, предаде Асошиейтед прес. Експлозията на гняв е насочена срещу повсеместната корупция, парализата на властта и религиозните различия в една уязвима страна, излязла неотдавна от гражданска война и която сега се бори с наплив от стотици хиляди сирийски бежанци.

Едно спонтанно възникнало младежко движение, нарекло се "Вие смърдите", успя да мобилизира хиляди хора за два големи митинга през уикенда и призова за нов голям протест в събота. Обявявайки подкрепата си за протестите, Хизбула вероятно ще породи опасения, че подкрепяната от Иран групировка ще се опита да яхне едно рядко, неполитическо движение за собствени политически цели.

Министрите от Хизбула и техните съюзници напуснаха заседанието на правителството вчера, на което трябваше да се обсъжда влошаващата се криза с боклука. Премиерът Тамам Салам свика извънредното заседание след сблъсъците през уикенда между силите за сигурност и демонстрантите, протестиращи срещу корупцията и влошаването на обществените услуги. Шестимата министри напуснаха след четвъртия час на заседанието.

Външният министър Гибран Басил, чието Свободно патриотично движение е съюзник на Хизбула, каза, че напуска заради политическия "театър", който се разиграва около проблема с боклука. На същото заседание министрите единодушно отказаха на спечелилата търга фирма да бъде поверено сметосъбирането в Бейрут с аргумента, че цената е твърде висока и че тръжната процедура, според някои твърдения, е опорочена. Правителството възложи на министерска комисия да организира нов търг, което означава, че краят на кризата в града не се вижда.

Премиерът предложи сметта да се изхвърля в отдалечения бедняшки район Акар, който от години е занемарен, в замяна на проекти за развитието му в размер на 100 млн. долара като стимул. Това обаче още повече разпали протестите. Появиха се лозунги "Акар не е сметище".
"Боклучената" криза задълбочи старите разделителни линии в Ливан, които в миналите години противопоставяха подкрепяната от Иран Хизбула на прозападния, свързан със Саудитска Арабия лагер. Тези линии отразяват по-голямото регионално разделение на шиити и сунити, и от дълго време са парализирали и правителството.

Макар че кабинетът на Салам съдържа елементи и от двата лагера, Хизбула смята премиера за съюзник на Саудитска Арабия. Съюзникът на шиитския лагер, християнският лидер Мишел Аун, обвинява министър-председателя за начина, по който ръководи кабинета и прави назначения в сферата на сигурността. В декларация вчера Хизбула посочва, че кризата с боклука е отражение на "повсеместната и задълбочила се през последните две десетилетия корупция" и на политики, които служат само на "лични и политически интереси в ущърб на гражданите". Мирните протести са легитимно право, се казва в декларацията.

Междувременно политическата парализа в страната продължава. Политиците вече повече от година не могат да се споразумеят за избиране на президент - пост, на който по традиция е запазен за християнин в една система на подялба на властта по религиозен признак. Според тази система премиерът трябва да бъда сунит, а лидерът на парламента - шиит. Сегашният парламентарен лидер Набих Бери е на този пост от 23 години.

Парламентът на два пъти удължи мандата си без избори и е парализиран, защото някои депутати настояват да бъде избран президент преди провеждането на парламентарни избори. Кабинетът не е в състояние да вземе никакви важни решения, тъй като съперничещите си партии се препират относно начина на вземане на решения в правителството в отсъствието на президент, който да председателства заседанията.

Гневът от купищата боклуци, насъбрали се по улиците на Бейрут, отново изкипя тази седмица, през която хиляди се вдигнаха на протест срещу неспособността на правителството да осигури основни публични услуги. Протестите преляха в изблици на насилие, което пък принуди правителството да издигне бетонна стена край главната си сграда, за да не позволи на протестиращите да стигнат до нея. За броени часове стената беше нашарена с антиправителствени графити. Вчера властите започнаха да я демонтират само 24 часа след издигането ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.