Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ксенофобия по британски: "Ние спечелихме! Сега ги върнете обратно!"

Проявите на нетърпимост след референдума във Великобритания зачестяват

11 коментара
Ксенофобия по британски: "Ние спечелихме! Сега ги върнете обратно!"

Източноевропейско семейство в Ръгби намира кучешки изпражнения, натъпкани в пощенската му кутия. Лондончанка за малко не се сбива заради пиянски обиди, отправени в препълнен вагон на метрото. Полско момиче в Глочестършир е тормозено в своята гимназия със заплахи за депортиране. Това са част от конкретните случаи за наблюдаващите се след гласуването за напускане на Европейския съюз миналия четвъртък във Великобритания прояви на ксенофобия, описани в репортаж на агенция Асошиейтед прес.

Става дума за подигравки, заплахи и по-лоши неща. За много хора, родени в чужбина или в страната, Великобритания изведнъж се превръща в доста по-опасно място, отбелязва агенцията.

"Преди петък живеехме в толерантно общество", казва прад АП 32-годишната румънка Оана Горчя, която живее във Великобритания от момиче. "Тук съм вече 13 години, но никога не съм се чувствала така, сякаш трябва да крия откъде идвам. Но от петък нещата напълно се промениха."

Горчя, която работи за многонационална компания в Ръгби, на около 85 мили (135 километра) северозападно от Лондон, каза, че по улицата ѝ патрулират "английски отряди, които обикалят и се опитват да сплашат хората, които не са бели и не са англичани". Целият квартал говореше за кучешките изпражнения, които местно имигрантско семейство намерило в пощенската си кутия.

Историята на Горчя и други като нея намират отглас в социалните медии през последните дни. Източноевропейци, мюсюлмани - дори американци и германци - съобщават за прояви на сплашване и тормоз. Жертвите казват, че гласуването в четвъртък е насърчило гневните изблици на крайни възгледи; новото отношение, изглежда, беше обобщено от надписа на тениска на мъж на парад в Деня на въоръжените сили в работническия лондонски квартал Хевъринг в края на седмицата: "ДА! НИЕ СПЕЧЕЛИХМЕ ! СЕГА ГИ ВЪРНЕТЕ ОБРАТНО."

Британските репортери в страната виждат отблизо и лично изпитват засилването на расизма. Водещият от британската телевизия "Скай нюз" Адам Боултън написа съобщение в Туитър, в което заяви, че той и семейството му са станали свидетели на три отделни случая на малтретиране в стил "кога ще си ходите у дома" срещу европейци в края на седмицата.

Киърън Дженкинс от "Ченъл фор" каза, че в рамките на пет минути в северния английски град Барнзли трима души крещяли "Пратете ги у дома!". Репортерката на Би Би Си Сайма Котеча каза, че била "напълно потресена", след като, прибирайки се вкъщи в южния английски град Бейзингстоук, била обидена със злостна расова забележка, която не била чувала "от 80-те години".

Полицията разследва вандалска проява в полски културен център в Западен Лондон и случаи в Кембриджшър, при които на полски жители са били дадени карти, на които те са били наречени "вредители" и им е било наредено да напуснат страната. Националният съвет на полицейските началници заяви, че през последните четири дни жалбите за престъпления от омраза са се увеличили с 57 процента в сравнение със същия период на миналия месец.

Многобройната мюсюлманска общност във Великобритания също се оказва засегната от враждебната реакция срещу имигрантите. Помощник-генералният секретар на Мюсюлманския съвет на Великобритания Микдад Верси каза, че в страната има съобщения за "стотици престъпления от омраза".

"Използваният език като "връщайте се във вашата страна", "ние гласувахме така, сега вие трябва да си ходите" - този тип език показва, че има някаква връзка" с референдума, смята той.

Тези, които поддържаха кампанията за излизане на Великобритания от ЕС, осъждат нападенията.

"Никога, ама никога не съм насърчавал или оправдавал подобно поведение и никога, ама никога не бих го направил", каза лидерът на Партията за независимост на Обединеното кралство Найджъл Фараж, след което добави, че "истинският предразсъдък е предразсъдъкът, който съществува от десетилетие и повече срещу всеки, който дръзне да се изправи срещу върхушката, всеки, който дръзне да каже, че ние не би трябвало да сме част от ЕС".

Други политици не са съгласни с това.

"Водачите на кампанията за Брекзит създават обстановка, при която някои хора смятат, че вече е настъпил подходящият момент за расизъм и ксенофобия", каза депутатката Хариет Харман, която беше лидер на опозиционната Лейбъристка партия.

За жертвите е ясна връзката между референдума и малтретирането. Имиграцията беше ключов въпрос в кампанията, а Фараж позираше пред голям, поставен на камион плакат, на който имаше снимка на стотици мургави мигранти с надпис "Точка на пречупване". Много избиратели, подкрепящи "напускането", изтъкнаха притока на чужденци като главна тревога.

"Само заради един референдум . . . всичко гнило излиза наяве", каза френско-германската гражданка Жули Сотер Дауд, която е прекарала във Великобритания по-голямата част от живота си. В неделя тя лично се сблъскала с ксенофобията, когато двама мъже застигнали колата ѝ и изкрещели "Върви си у дома, германка (обидна дума)".

По думите ѝ нападението, което станало, докато тя карала по улица в жилищен район в северния английски град Шефилд, я потресло толкова силно, че дори се страхувала да говори на френски на най-малкото си дете в супермаркета.

"Това е отвратително", каза тя в интервю по телефона. "Никога не съм преживявала подобно нещо. Никога." Тя спря за миг. "Навярно обаче няма да е за последно."

Историята на 44-годишната жена е една от стотиците, с които е пълна група във Фейсбук, наречена "Тревожни признаци", събираща доказателства за засилването на нетърпимостта напоследък. Но в понеделник вечерта сайтът беше задръстен с разкази и снимки със зловещи графити и дори счупени прозорци. Полско-британската гражданка Наталия Никълс написа на сайта, че 14-годишната ѝ сестра била тормозена в своята гимназия в Котсуолдс от момчета, които се хвалели, че "сега можем да се отървем от поляците и чернилките". 24-годишната Корин Ейбрахамс каза, че се връщала от музикален фестивал, когато за малко да се сбие с пиян мъж, който крещял обиди срещу чужденците в лондонското метро. Американка каза, че наскоро била заговорена на паркинг по агресивен начин от хора, които я нарекли "янки (обидна дума)".

Гневната вълна предизвиква смут в британската политическа класа, която вече е в безпорядък след гласуването за Брекзит. В първата си поява пред депутатите след гласуването министър-председателят Дейвид Камерън се опита да успокои европейците и другите етнически малцинства, които живеят във Великобритания, че ще бъдат защитени. "Нека си припомним, че тези хора идват тук и дават чудесен принос за нашата страна", каза той. "Няма да толерираме престъпления от омраза и подобни нападения. Те трябва да бъдат изкоренени."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. larry
    #11
  2. Valia Miteva
    #10

    Имам един въпрос от вчера след като гледах по телевизията как беше просрешнат Найджел Фараж представителя на UKIP и представiтелt на Шотланската Национална Партия (SNP), каква е приликата и разликата между тях, приликата е, че и двете са националини партии които искат да извадят една държава като Обединеното Kралство или част от държава каквато е Шотландия и използват различни популистки лозунги, разликата е че Н. Фараж UKIP беше освиркван, а представителя на SNPприет с аплодисменти, е ако това не

  3. [email protected]
    #9

    А и да попитам.КЪде е БХК,да осъди англичаните за ксенофобия????????

  4. [email protected]
    #8

    Какво стана драги ми смехурковци,оказа се че новата ви майка,е мащеха,а мащехата България,ще се окаже майка? И друг път не ни поучавайте как да си оправяме държавата.Явно вие живеете в много по нетолерантна държава,като си мислехте,че там сте пожелани от тука!А и другите българи живеещи в другите държави.Мислите ли че при един такъв референдум,няма да ви викат да изчезвате от държавата им?!

  5. Liberal
    #7
  6. larry
    #6
  7. Борис Б
    #5
  8. Калико Джо
    #4

    Както в много други страни и в Англия има две групи населиние - успяващите, образованите и толерантните, гледащи напред с оптимизъм и изоставащите, необразованите, ксенофобите, гледащи назад с носталгия. В някой страни втората група гласува за крайно леви, в Англия (или Франция) те се ориентират към крайно десните като ЮКИП. Но времето не е на тяхна страна - младите са масово от първата група.

  9. redoven.chitatel
    #3

    Истински нацизъм!

  10. larry
    #2

    Хехехе истинското лице на британците! ние си го знаехме още от руско-турската война, когато ни предадоха, сега не успяват да го скрият...една нация заграбила света не иска да споделя заграбените блага с никой :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.