Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КТБ, Пеевски, "Южен поток" и други катастрофи

5 коментара
КТБ, Пеевски, "Южен поток" и други катастрофи

България е в системна криза, 14-месечното управление на Орешарски беше фиаско, страната загуби цяла година. Такива са коментарите в немскоезичната преса по повод оставката на българското правителство, предаде Дойче веле.

 

Австрийският в. "Винер Цайтунг” припомня масовите граждански протести с призива "Оставка! Оставка!", който от сряда звучи така "Победа! Победа!" . Според автора Франк Щир изминалата година е била загубена за България, защото ситуацията в парламента беше патова, а това блокираше нужните реформи в здравеопазването, образованието и администрацията.


В друга публикация на същия автор в германския "Тагесшпигел” се казва: "Не е ясно дали политическата стагнация ще бъде преодоляна с парламентарните избори на 5 октомври. Според допитванията ГЕРБ може отново да стане най-силна партия, следван от социалистите и ДПС. Както и на европейските избори, "Атака” може да не прескочи изборната бариера, а на нейно място в парламента навярно ще влезе една друга партия - "България без цензура" (ББЦ) на бившия телевизионен водещ Николай Бареков. Тази партия се финансира от Цветан Василев, шеф на закъсалата КТБ, и се смята за "проект на политическото инженерство” в преследването на чисто властови интереси. Сценарият, който прогнозират социолозите, не дава надежди за демократична пролет в България. Банковата криза през юни, когато разтревожените вложители щурмуваха КТБ и още една банка, показа колко крехка е прехвалената през последните години българска финансова стабилност. А тя е само един от многобройните фундаментални проблеми на балканската страна, за чието решаване е необходимо дееспособно правителство”, пише "Тагесшпигел”.

Ипотеката на Орешарски

Сходни акценти поставя и Маркус Бернат в коментара си в австрийския "Дер Щандарт”: "Четиринайсетте месеца на коалицията в България бяха фиаско. Не толкова за обеднялото мнозинство в страната, което получи някои дребни надбавки – повече пари за самотните майки, известни отстъпки в сметките за ток. Повече социална политика от това няма как да се води в една страна, където и до днес се размахва антикомунистическата бухалка. Правителството на експерта Пламен Орешарски беше катастрофа най-вече за икономиката и за институциите в България. Оставката и предсрочните избори през октомври няма да сложат край на продължаващата от началото на 2013 година нестабилност в България. Страната е затънала в системна криза и трябва да започне наново да изгражда своята демокрация. Орешарски оставя респектиращ списък от стари и нови ипотеки: затънал в дългове енергиен сектор, "Южен поток", една банка с липсващи милиарди, олигарха Пеевски и неговите кукловоди, незадоволителната реформа на избирателното право, свиващите се инвестиции. Но в тунела се вижда и светлинка. Гражданското движение срещу Орешарски няма да остави на мира и неговите правоприемници - то ще притиска и тях за повече прозрачност,” пише Маркус Бернат.

 

В кореспонденция от София Михаел Мартенс от "Франкфуртер алгемайне цайтунг" пише: "В началото беше едно кадрово решение - кабинетът на Орешарски се опита да назначи за шеф на тайните служби 33-годишния медиен бос и бизнесмен Делян Пеевски. Олигарсите като него не са особено по вкуса на българите, но Пеевски, който членува в избираната главно от турци и мюсюлмани партия ДПС, е особено ненавиждан. За длъжността шеф на тайните служби той не притежаваше никаква квалификация, а номинацията му дойде в резултат от тайни договорки между двете партии в коалицията. След европейските избори "партията на турците” се дистанцира от БСП, а разпадът на коалицията се ускори и от юнската банкова криза, разпалена от "сблъсъка на олигарси” с участието на Пеевски – криза, която беше овладяна с цената на големи усилия. По политически причини забуксува и московският газопроводен проект "Южен поток”, който трябваше да мине през България и се подкрепяше най-вече от БСП – партия, открай време клоняща към Москва, когато става дума за пари.”
Ще се промени ли нещо?"


Накрая авторът, който е добър познавач на България, прави едно горчиво-саркастично обобщение: "Дали всичко ще продължи по старому? Безспорно е едно: през 2007 година България влезе в ЕС като най-бедната страна-членка и седем години по-късно все още е най-бедната. Страната може да се придвижи нагоре в класирането в един-единствен случай: ако ЕС приеме Албания, Косово или Босна и Херцеговина.”

 

Служебният кабинет ще се стреми да закрепи кораба и да поправи отношенията с ЕС

 

Бъдещото служебното правителство на България ще се стреми да закрепи кораба и да поправи отношенията с Европейския съюз. Това пише британският вестник "Файненшъл таймс" в материал за оставката на кабинета "Орешарски" и новото служебно правителство.

Изданието отбелязва, че българският парламент е одобрил оставката на премиера Орешарски след 14-месечно бурно управление, проправяйки път към предсрочни избори през октомври. Предстои президентът Росен Плевнелиев да назначи в началото на следващия месец служебно правителство, което да управлява страната до изборите на 5 октомври.

През лятото ще настъпи преструктуриране на политическото пространство. Има вероятност десноцентристите да излязат с мнозинство от изборите, казва анализаторът от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов пред британския вестник.


Няма очаквания временното правителство да се заеме със задълбочаващите се проблеми с Корпоративна търговска банка, след като миналата седмица Народното събрание отхвърли законопроект, предлагащ държавен спасителен план, който би коствал на данъкоплатците 1 млрд. евро, отбелязва Смилов.


Обруленото и недолюбвано българско правителство вчера подаде официално оставка с репутация, разклатена от политиката му, от съмненията за връзки със сенчестия бизнес, а съвсем наскоро и от банковата криза, отбелязва в друга статия вестникът.


При задаващите се предсрочни избори, служебното правителство ще се стреми да закрепи кораба и да поправи отношенията с Европейския съюз. Очаква се изборите да доведат на власт дясна опозиция с надежда тя да възприеме по-реформистки и западно ориентиран подход, пише "Файненшъл таймс".


Изданието цитира политолога Владимир Шопов, който очаква служебният кабинет да бъде съставен до голяма степен от близки до президента Росен Плевнелиев хора и от обществени фигури, известни с проевропейските си и проатлантически възгледи.


Кабинетът ще има много различни мнения и разбирания от тези на досегашното, а по отношение на политиката, то ще бъде необичайно служебно правителство, тъй като ще трябва да се заеме с множество спешни политически проблеми, които изискват незабавно внимание, казва политологът.


Всекидневникът цитира и по-скептична позиция на Цветослав Цачев от "Елана трейдинг", според когото служебният кабинет само ще запази настоящото статукво, което представлява наследството на бившето правителство и последния парламент – липса на реформи в енергийния сектор и пенсионната система, корупция и изключително зле функционираща държавна администрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. аз знам
    #5

    Когато е на влас-БСП-ДПС-винаги има катастрофи.Сега към тях е и ГЕРБ--това са хората на ДС

  2. Atanassov
    #4

    Коментар #1:Поток на съзнанието или умствено разстройство. Че поне напишето името БЪЛГАРИЯ като хората, ако по партизански явки не пеете съветски военни маршове.БСП и ДПС доведоха страната до катастрофа. Помогнаха им Атака и ГЕРБ, които трябва да си върнат заплатите поради системно отсъствие от НС.Изпекоха срамния журналист Бареков за мястото на Атака, но парите свършиха.Вместо да пишете със съкращения, викайте Батюшката от Кремъл, защото без неговите инвестиции българската политика ще вземе да се демократизира.

  3. Дедо Пене
    #3

    Според мен отдавна стана ясно, че ББЦ не се финансира от Василев.

  4. Таня
    #2

    Въпросъ е КОЙ дърпа конците!?

  5. Pilgrim
    #1

    Постоянното цитиране и преразказване на ФТ и Икономист като мантра и безспорна истина на българските и балкански проблеми и реалности винаги изразяват,често пъти с не толкова дипломатичност,англоамериканската политика и интереси в района както ги разбират и желаят,но често това не означава че са в интерес на Б-я.Най-лесно е да се бичува,оцветява в тъмни краски българската политическа и др.действителност зад което се крие желанието за мек! преход към политическа манипулираност,все пак Б-я има претенции

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.