Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева обвини Шенген за регреса на България през последното десетилетие

Вицепремиерът поиска Европа да покаже доверие към страната

13 коментара
Кунева обвини Шенген за регреса на България през последното десетилетие

Вицепремиерът Меглена Кунева настоя европейските партньори да покажат своето доверие към България и да я приемат в Шенген. Според нея липсата на перспектива за приемане в Шенгенското пространство има връзка с регреса на страната ни от 2005 година досега.

"Ние сме добър партньор. Доскоро финансовата ни дисциплина беше перфектна. Партньорите казват, че има доверие в нас. Когато обаче стане въпрос за Шенген, отговорът е, че няма пълно доверие. Шенген ще промени отношението към България – време е Европа да изрази доверието си към България", каза Кунева в събота пред бТВ.

Вицепремиерът обясни, че неприемането на страната в Шенген е един от симптомите за регрес в българската политика от подписването на Договора за членство в ЕС през 2005 година досега. Другият е липсата на план за членството на България в еврозоната.

"След 2007 година България застина – нито влезе в Шенген, нито направи план за влизане в еврозоната", каза Кунева и похвали финансовия министър Владислав Горанов за амбициите му за членство във валутния съюз.

"След 8 години и 14 доклада най-трудно е да повярваш, че може следващият път да го направиш различно. Когато подписвахме договора през 2005 година, имахме по-положителни доклади, което означава, че има регрес в някои области. Въпросът е кой колко енергия може да вложи в този процес, но не бива да се отчайваме. Трябва да съберем сили и да направим това най-трудно упражнение", препоръча Кунева.

В последния доклад на Европейската комисия ясно се казва, че политиците в София трябва да променят мисленето си и да постигнат консенсус за извършването на необходимите реформи в сферата на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Меглена Кунева отхвърли призива на главния прокурор Сотир Цацаров политиците да се въздържат от коментари относно критиките на Брюксел срещу магистратите. Според нея "всеки трябва да поеме отговорността си".

"Нека да отделим една отговорност от друга. Когато става дума за съдебна власт, трябва да обясним кой е по-виновен – който оказва натиск или който позволява оказването на такъв натиск. Нека някой политик или магистрат да каже дали е получил обаждане от мен – аз поемам собствената си отговорност. Не би ми минало през ум – дълбоко презирам подобни неща. Аз искам да видя друга и по-добра държава", коментира Меглена Кунева.

Тя се въздържа от коментар на назначението на Яне Янев като съветник на премиера Бойко Борисов в сферата на борбата с корупцията.

"Не мога да отговоря на въпроса каква ще бъде неговата добавена стойност. Премиерът има право да назначи за свой, подчертавам свой, съветник, когото поиска ", заяви Кунева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #13

    За да членува България в Шенген трябва да съществува взаимно доверие между отделните страни в този съюз (и съответното съгласие по най-важните въпроси) - доверие трудно се изгражда, а се разрушава много бързо.

  2. В и К
    #12
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  4. Rhapsody of fire
    #10

    Трудно ми е да си представя някой по-голям поддръжник на влизането ни в Шенген от мен. Но ако зависеше лично от мен, понастоящем няма да допусна това уродливо образувание, именуващо се Българска държава в такъв съюз като Шенген. Защото ключът към всичко е доверието. Аз самият нямам доверие на Българските "институции" и не мога да изисквам останалите да имат такова. На същото основание държави като Унгария и Гърция също вече доказаха, че мястото им не е в такъв съюз и трябва да бъдат изключени.

  5. peterkatzaroff
    #9

    Шенген е политическият ключ към доверието..!! С отказ от правосъдна система -случаят Цветанов и неговите прословути подслушвания на НЕВИННИ хора-над 200 магистрати,бизнесмени и политици България НИКОГА няма да влезе в Шенген!!! И още нещо-с Щенген трябва да се занимават професионалисти,защото и тн хакери ще разбият системата за броени минути.. Другото е БЕЗ КОМЕНТАР!! Петър Димитров-от системата на чофешката сигурност.....

  6. Panasonic
    #8

    Ако Иван Костов беше избран за министър председател с ДСБ като управляваща партия, приемането ни в Шенген щеше да бъде една формалност. Но ние упорито си избираме или мутри, или комунисти, или и двете.

  7. В и К, понеже не се сещам, може ли да изброите няколко от неудобните условия на ЕС!?

  8. В и К
    #6

    Куна удобно забравя, че навремето и беше излезнал прякор "мадам йес", заради безропотното и безкритично приемане на всички условия на ЕС, когато бяхме в процедура на приемане. Къде бля и защо не се опъна тогава, ма?

  9. След всеизвестна могъща корупция на всички нива в държавата ... След източването на КТБ пред очите на държавата, БНБ, ДАНС, ... След поредния фарс в правосъдето с Цецо физкулрника с многото апартаменти... След ... Какъв Шенген !??

  10. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.