Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левон Хампарцумян: Предстои битка на банките за клиенти заради дигитализацията

3 коментара
Левон Хампарцумян: Предстои битка на банките за клиенти заради дигитализацията

В банковия бизнес ще стане изключително важна борбата за лоялността на клиента, тъй като, заради многобройните канали за предоставяне на услуги, става все по-трудно задържането на доверието на хората. Това коментира главният изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк" Левон Хампарцумян, който изнесе в петък пред студенти от УНСС първата от серията лекции Бизнес Мастър Клас. Инициативата предвижда топ мениджъри на банката да споделят своя опит и знания със студенти от различни университети.

Според Хампарцумян новите технологии ще променят вида на предлаганите от банките услуги, но не и същността на банковата дейност. Тя ще остане като от преди 500 години - да съхраняват депозитите на хората, да си оставят малко резерви и да дават кредити. "И след 20 години няма да се промени нуждата ни от финансово посредничество“, макар то да е станало по-сложно, допълни банкерът.

Клиентът е в центъра на предлагането на услуги, а финансовите услуги са просто един вид от всички останали услуги, смята още той. По думите му финансовите услуги ще стават все по-достъпни, на все по-разумна цена и ще бъдат все по-разнообразни. "Всеки от нас в бъдеще ще бъде в състояние да си сглобява като частички от Лего финансова услуга по собствен модел, според нуждите и възможностите си“, очерта бъдещето Хампарцумян. "Някои хора наричат това цифровизация или дигитализация, но тя не е цел. Целта е все по-добра и достъпна услуга, а дигитализацията е просто средството да го постигнем“, коментира главният изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк".

Той отбеляза, че все повече в бъдеще банковото обслужване в клоновете ще се трансформира от извършване на обикновени финансови операции (нещо, което клиентите вече могат да правят сами онлайн или чрез мобилното банкиране) към предоставянето на персонализирани финансови услуги и консултации.

"Биткойнът като валута, в момента, в който излезе извън хората, които ѝ вярват, не може да се приеме“, коментира Хампарцумян идеята за пари на бъдещето. Според него вероятността биткойнът да е новата валута, която ще превземе света, е твърде нереалистична, но технологията би могла да се използва от традиционните банки за подобряване на услугите им.

Банковият бизнес все повече се превръща в администриране на големи системи и бази данни, извършване на процеси в реално време, които изискват огромен ИТ ресурс, допълни той. Ако навремето ИТ е била само една от поддържащите банковата дейност системи, сега тя се превръща в сърцето на банката, посочи банкерът.

Той посъветва студентите да учат "счетоводство, защото това е финансовата математика, и информационни технологии“. През следващото десетилетие така, както сега се пишат приложения за смартфони, вече ще се пишат индустриални апликации и всеки с основни умения в ИТ сферата ще може сам да сглобява приложения за бизнеса, в който работи, коментира Хампарцумян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Американците са измислили тези услуги по друг начин. Всеки американец може да притежава кредитна/и карта/и, с различни условия и възможности. Това дава бързина на обслужването, няма кешови плащания /това ограничава носенето на куфарчета с пари и печатането на банкноти/. По този начин банката и държавните институции следят приходите, разходите и съответно данъците, които всеки плаща. При голяма кешова сума, търговецът е длъжен да подаде информация на полицията. У нас това не е така и ние развиваме банковото дело като информационен ресурс, а не като възможност, сигурност и предвидимост.

  2. Васил Антонов
    #2

    Ха де?

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Парцумяне,инженер-химико, кога си учил счетоводство, та десет години си главния в най-голямата банка в България!? Може би имаш други умения...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.