Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лидерската битка в БСП се оформя между Миков и Нинова

Изборът ще покаже чия сфера на влияние ще бъде партията – на АБВ или на ГЕРБ

7 коментара
Колаж: <i>mediapool.bg</i>

Конгресът на БСП е в началото на май, но подготовката отдавна е в ход. След серия тежки изборни поражения, продължаващи и в мандата на лидера Михаил Миков, за външните наблюдатели неговата смяна изглежда почти неизбежна, но от гледна точка на БСП това не нито сигурно, нито необходимо. Към момента единственият сериозен претендент е депутатът Корнелия Нинова.

От разговорите с представители на БСП обаче може да се разбере твърде малко за това каква по-различна политика очакват от различните кандидати за лидерския пост. Повечето обяснения опират до апаратните механизми и вътрешнопартийните схеми, чрез които да се гарантира изборът.

Отчетно-изборните конференции, които трябва да номинират кандидати за председател, текат от началото на февруари. Засега нито Нинова, нито Миков са дали официална заявка за поста. Единственият, обявил кандидатурата си, е депутатът Красимир Янков. Той обаче по-скоро ще демонстрира "сила" с твърдата подкрепа, с която разполага, за да може да търгува гласовете на подкрепящите го делегати, да си осигури впоследствие място във висшия партиен ешелон. Със същата стратегия за лидер ще се кандидатира и Георги Гергов.

Конгресът ще се проведе на 7 и 8 май, а до края на март местните организации могат да номинират кандидатите си за председател. Очакванията, както и при предишни конгреси, са за десетина имена. Повечето от тях обаче ще се оттеглят и накрая изборът най-вероятно ще бъде сведен до четирима: Михаил Миков, Корнелия Нинова, Красимир Янков и Георги Гергов. Като се има предвид, че Янков и Гергов нямат потенциал да спечелят, битката ще е между Миков и Нинова.

Според източници на Mediapool засега Михаил Миков удържа партийния апарат и това му дава сериозни предимства при подготовката на самия конгрес, определянето на делегатите и въздействието върху местните партийни организации, от които в крайна сметка зависят гласовете в най-висшия орган на БСП.

Нинова пък е успяла да привлече подкрепа от различни вътрешнопартийни лобита, някои от които с трудно съчетаващи се интереси. Твърди се, че към момента зад нея застават софийската организация на БСП (в която сериозно влияние има Румен Овчаров), групата около депутата Кирил Добрев, както и бившият енергиен министър Драгомир Стойнев, който е изоставил лидерските си амбиции. На предишния конгрес той се кандидатира за председател, но сега няма да прави това, за не разсейва гласове.

"Този път трябва да сме по-единни, да се действа концентрирано, защото Михаил Миков спечели именно от разпиляването на гласове между Нинова, Мая Манолова и Драгомир Стойнев, на миналия конгрес", обясниха социалисти.

Друга важна подробност е, че зад Нинова стои и бившият лидер на БСП Георги Първанов, който разцепи партията със създаването на собствената си формация АБВ, която има десет депутати в НС и е част от управляващата коалиция начело с Бойко Борисов.

"Ясно е, че ако Нинова стане председател на БСП, със сигурност ще вървим към общ кандидат президент с АБВ и към някакво единодействие, а това за част от нашите съпартийци е важно", коментират депутати от левицата.

Според опонентите на Нинова обаче това означава връщането на Първанов на бял кон в БСП. Много социалисти не могат да простят разцеплението на столетницата, настъпило с раждането на АБВ. Това е аргумент, който може да бъде използван от поддръжниците на Миков.

Засега не е ясно зад кого застава председателят на ПЕС и бивш лидер на БСП Сергей Станишев. Според запознати той е имал срещи и с двамата основни кандидати за председателския пост в БСП, но е бил твърде уклончив и не е дал да се разбере кого евентуално би подкрепил.

"Вероятно е Станишев да подкрепи Миков, тъй като той поддържа доста добри отношения с ГЕРБ, а Нинова има опасност да предаде партията на Първанов", споделят впечатленията си поддръжниците на Миков.

От лагера на Нинова обаче изтъкват, че за партията би било добре ляво обединение, а не предаване в ръцете на Борисов.

И докато основният упрек към левицата е, че електоралната ѝ подкрепа главоломно спада, двамата основни претенденти за председателския пост на този етап изглежда, че имат две основни различния – единият работи през апарата, другият – през лобита, като и в двата случая това е свързано с редица ангажименти.

Другото очертаващо се различие е дали БСП да върви към някакъв тип пряко съглашателство с ГЕРБ или да направи това чрез посредничеството на АБВ и Първанов, който също е в чудесни отношения с Борисов.

Именно затова и големият залог, който се крие зад председателската битка са бъдещите президентски избори. На този етап версиите, които се лансират в тази посока, също са две. Ако Миков остане начело на БСП, партията най-вероятно ще търси свой автентичен кандидат за президент – като зам.-председателя ѝ Янаки Стоилов, например.

Ако спечели Корнелия Нинова, е твърде вероятно БСП и АБВ да излязат с обща номинация за президент. Спряганата от АБВ кандидатура е на вицепремиера Ивайло Калфин. Така на формално равнище левицата ще преиграе президентските избори от 2011 г., когато БСП все още беше единна и атакува "Дондуков" 2 с кандидатурата на Калфин, който изгуби срещу Росен Плевнелиев, издигнат от ГЕРБ.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dacho Osata
    #7

    Ако БСП иска да я има ,имането минава задължитерлна смяна не само на лидера си(то такъв има ли исега?),но и на редица ояли се и имащи се за вся и всьо другари,втръснали се на хората с комформизма,популизма и клишираните си изказвания.Те са изчерпени за голяма политика-М.Миков,Ан.Найденов, Ат.Мерджанов,Д.Дъбов,П.Мутафчийски,Д.Янкова,П.Кънев и доста др.А,защо не и такива като Я.Стоилов,К.Добрев и плеяда безмълмвни души в НС,ИБ и ПГ.Новия лидер трябва стои настрани от ГЕРБ и Борисов и от АБВ и Гоце,които

  2. анита хегерланд
    #6

    Обикновено в такива дълголетни партии в момент на криза се избира лидера, който обединява множеството. Това най-вероятно е Миков.

  3. Филка Русофилка
    #5
  4. морски
    #4

    суппер!! който и от двамата да стане председател на бсп,ще затрие комунистите най-сетне и вовеки!!!

  5. Boriana Boneva
    #3

    дамата е железна, но е доста комунистка, Миков е мек, по-сговорен, но не отговаря на твърдото ядро. Ако стане господЖата ще последват още сътресения, защото тя е устата, ама ще удържи ли на цетробежните сили. Все пак едно свястно ляво ни е нужно. Иначе току виж ГЕРБ стъпи напълно с двата крака в лявото и дясното. А това най- се харесва на българите- ни щука, ни рак и тако и вако и горе и долу, кажи речи и пр. умнотии с които балансираме когато не искаме да кажем какво мислим и гледаме да се нагодим.

  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  7. Vassil D. Vassilev
    #1

    За бъдещето на нас и на децата ни по-полезно би било БСП да се оглавява от онзи лидер, който повече носи на пиене.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.