Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лихвите по депозити и заеми ще продължат да намаляват

Гражданите теглят повече ипотечни кредити, бизнес кредитирането още е в застой

2 коментара
Лихвите по депозити и заеми ще продължат да намаляват

Лихвите по депозити и кредити ще продължат да намаляват, но с по-бавно темпо. Ниската доходност на средствата на влог, е накарала повече хора да инвестират в жилища, което раздвижи имотния сектор и пазара на ипотечни кредити. Заради конкуренцията на банките в този сегмент и лихвените нива намаляват и се очаква това да продължи до края на годината. Фирменото кредитиране обаче още е застинало въпреки ниските цени на кредитните продукти за бизнеса. Очаква се обаче, че и то ще се раздвижи в следващите месеци.

Това прогнозираха банкери и представители на индустрията по време на конференцията "Шумът на парите".

Повече инвестиции в имоти

"Лихвите по ипотечните кредити сега са с около 1.5 - дори до 2 процента по-ниски, отколкото през времето на кредитния бум - годините от 2006 до средата на 2008 г.", коментира изпълнителният директор на Пощенска банка Асен Ягодин. Той обясни намалението на лихвите с конкуренцията между банките в този сегмент, провокирана от раздвижването на имотния пазар. Според Ягодин интересът към инвестиции в имоти е нараснал през 2014 г., а причините са както намалението на цените на имотите, така и големият паричен ресурс, акумулиран като депозити в банките. В същото време влоговете вече не носят добра доходност като в последните месеци статистиката на Българската народна банка постоянно отбелязва рекордно ниски нива по спестовните продукти.

"Това прави инвестирането в имот, било за собствено ползване или за отдаване под наем, изгодна инвестиция", коментира Ягодин. Той добави, че сега хората имат и по-голям дял самоучастие в купуването на жилище, т.е. вземат по-малка част от сумата като заем, което прави ръста на този вид кредитиране по-здравословен в сравнение с бума на ипотечния и имотния пазар от преди години.

Ново поевтиняване на ипотеките през есента

Според председателя на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев лихвите по ипотечните кредити ще намалеят още веднъж през тази година. Първото понижение беше в първите месеци на годината, а Тошев очаква допълнително поевтиняване на жилищните кредити през есента. "Очаквам, че в края на тази година ще завършим с лихви, близки до средноевропейските", каза Тошев. Той прогнозира, че в края на годината нивата по тези продукти ще са между 4.75 и 5.75 процента.

Представители на бизнеса отбелязаха, че в конкуренция за клиенти банките предлагат по-дълги периоди на фиксирани лихви за клиентите. Около 30% от клиентите се насочват към тези продукти, които са по-скъпи от заемите с плаващи лихви, но пък дават сигурност, че за определено време вноската към банката няма да се променя.

Тихомир Тошев прогнозира още, че през тази година за пръв път от шест години насам, ще има раздвижване и при потребителското кредитиране.

Застой при фирменото кредитиране

Според представителите на банковия сектор по-важно от раздвижването при потребителските кредити е това в сектора за бизнес заеми, тъй като то означава повече инвестиции и откриване на работни места. Към момента статистиката не показва ръст при фирмените заеми, въпреки че и те, както продуктите за домакинствата, поевтиняват. Според някои експерти застоят се дължи на това, че банките, най-вече с български собственици, са затегнали условията за отпускане на фирмени кредити след кризата с КТБ и проблемите на Първа инвестиционна банка.

"Когато бизнесът се почувства достатъчно спокоен, ще се повиши и търсенето на инвестиционно кредитиране, а това ще отвори нови работни места, ще даде по-голяма стабилност на доходите на домакинствата и така ще генерира и ръст при всички други кредити и банкови продукти", коментира Асен Ягодин. Според него обаче пречка пред кредитирането на са условията на банките, а бизнес средата, която трябва да се подобри.

„Очакваме кредитният пазар да се възползва от добрата цена на ресурса. Не са редки случаите, при които фирмените кредити са на нива, които бяха в периода 2006-2008 г. Вече не е стряскащо, ако клиентът поиска лихвен процент под 4%, дори към 3%“, допълни директорът на Пощенска банка.

Лихвите по депозитите дълбаят дъното

Въпреки че са на рекордно ниски нива от месеци насам, лихвите по депозитите ще продължат да намаляват, прогнозираха банкери. Все пак според тях спадът ще е с по-бавно темпо.

„Не трябва да забравяме, че в последните години банките сами търсеха привлечени средства, като даваха високи лихви по депозитите. Но тази тенденция приключи през 2013 г. Само за месец се видя, че цената върху привлечените ресурси спадна с 1 процентен пункт“, коментира членът на управителния съвет и главен финансов директор на Societe Generale Експресбанк Славейко Славейков. Според него това трябва да стимулира търсенето на алтернативни спестовни схеми.

Цели - еврозоната и единният банков надзор

„Предизвикателствата пред българската икономика и финансовата инфраструктура на нашата икономика са много големи. Миналата година загубихме директно 3-4 млрд. лв. (от фалита на КТБ - бел. ред.). Това не бива да се допуска“, заяви главният изпълнителен директор и председател на управителния съвет на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. Той за пореден път каза, че България трябва да си постави като национална цел присъединяването към еврозоната. Преди ден проф. Стив Ханке, известен като бащата на валутния борд у нас, предупреди, че страната ще загуби от влизане в европейския валутен съюз.

„Влизането в еврозоната е по-важно като процес, а не като резултат. Резултатът и в момента го имаме“, каза Хампарцумян и добави, че „никой няма да ни пусне в еврозоната, ако не си подредим нещата“.

Според него България трябва да се цели и в по-бързо членство в банковия съюз. Главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов добави, че присъединяването към банковия съюз ще подобри качеството на надзора над банковата система у нас и няма да допусне повторение на случаи като този с КТБ. Доброволното прилагане на този механизъм означава, че Европейската централна банка ще наблюдава българските банки за сметка на Българската народна банка. Според Павлов това ще направи невъзможно съществуването на "банки любимци на властта“.

Правителството обяви, че не се е отказало от присъединяването към единния банков надзор, но процесът се бави заради предварителната подготовка и нуждата от промяна на ръководството на БНБ. Очаква се процедурата за избор на нов управител на централната банка на мястото на Иван Искров да започне в началото на юли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. rihanna
    #1

    Явно банките вече няма кой да ги напсува - БРАВО! Скоро даването на кредит ще бъде обявено за криминално престъпление - каквото си е всъщност, а банкерите - за престъпници. Рекламата на кредити отдавна трябваше да е забранена и да вкарват в затвора, или на билбордовете с реклами на ниски лихви по диагонал да пише - "КРЕДИТИТЕ УБИВАТ" - като при цигарите. Колко народ затриха или оставиха без дом тия кредити. Всеки ден се самоубива по някой, че и цели семейства. Крайно време е нещо да се направи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.