Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсата на колани увеличава броя на жертвите при катастрофи с автобуси

Промяна в закона и ефективен контрол поиска специалист по ПТП

1 коментар
Владимир Тодоров. Снимка: БГНЕС

Броят на жертвите при катастрофи с автобуси се увеличава заради липсата или неизползването на предпазни колани в превозното средство, коментира в петък шефът на Българската асоциация на пострадалите от катастрофи Владимир Тодоров.

"За съжаление в България колани за пътниците в автобусите не се ползват. Това е причина за големия брой загинали в автобусни катастрофи. Защото, когато се наклони превозното средство, жертвите са затова, че част от тях изпадат от автобуса и той ги затиска. Иначе това нямаше да се случи", заяви дългогодишният експерт по пътно-транспортни произшествия, цитиран от "Клуб Z".

Тодоров припомни, че действащото законодателство все още допуска по пътищата да се движат и автобуси, които не разполагат с предпазни колани. Използването им е задължително само в тези, които фабрично са снабдени с тях, но ефективен контрол така или иначе не се упражнява.

"Аз общо взето не съм чувал Пътна полиция да спре автобус и да провери пътниците дали са с колани", отбеляза Владимир Тодоров, уточнявайки, че контролът би трябвало да идва от две посоки – фирмата превозвач и органите на МВР.

В тази връзка шефът на Българската асоциация на пострадалите от катастрофи призова управляващите да предприемат законодателна промяна и "независимо от протестите на превозвачите" всички междуградски линии да се движат със задължителни колани на пътниците. Освен това според Тодоров трябва да се предвидят работеща система за контрол и видеорегитстратори, за да се виждат причините за катастрофите.

"За съжаление, в последните месеци имахме катастрофи – на Микре, имахме катастрофа на магистрала "Тракия" с автобус, те зачестяват", посочи експертът, подчертавайки, че "в много от тези катастрофи, ако пътниците бяха с колани, голяма част щяха да са живи".

Той се обърна и към пострадалите в подобни катастрофи, напомняйки им, че имат право на обезщетения по два типа застраховки – "Злополука на местата", и "Гражданска отговорност".

"Застраховката "Злополука на местата" е доста ограничена в своя обхват, докато "Гражданска отговорност" покрива много по-широк спектър. Моят съвет е пострадалите да си събират всички документи – от болничния престой, от медицински и да се обръщат към нас са за безплатни консултации", призова председателят на асоциацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #1

    Никъде не съм виждал пътна полиция да проверява за колани в автобуси. По-полека с демагогията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.