Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон иска Брекзит без връщане на проверките по границата с Ирландия

Ще се запази и свободното движение на хора без паспортен контрол и имиграционна проверка

2 коментара

Британското правителство обяви, че не иска да въвежда отново проверките по границата между Северна Ирландия и Република Ирландия, след като напусне ЕС през март 2019 г., предаде Ройтерс в сряда.

Избягването на всякакъв вид физическа инфраструктура на границата ще бъде приоритет номер едно за Лондон, когато води преговори относно единствената си сухопътна граница с ЕС, посочи британското министерство за Брекзит.

Лондон също така заяви, че иска да запази свободата на движение с Ирландия, която датира отпреди членството в ЕС. Но не става ясно каква ще бъде политиката на Великобритания по отношение на влизането на хора от други националности през границата с Ирландия, отбелязва ДПА.

Въпросът за границата е източник за безпокойство за Дъблин, който се страхува от икономически загуби и потенциален блокаж на мирния процес в Северна Ирландия.

Около 30 000 души преминават всекидневно 500-километровата граница без митнически или имиграционен контрол. Преговарящите трябва да разработят нови договорености, без да предизвикват напрежение в регион, претърпял десетилетия кървави размирици преди мирно споразумение през 1998 г.

Изявленията на Лондон за границата с Ирландия бяха направени ден след като Великобритания обяви позицията си за дългосрочните митнически споразумения с ЕС.

Лондон иска да напусне европейския митнически съюз, което ще му позволи да договаря свои собствени търговски сделки с други страни. Сега това е прерогатив на Брюксел и Лондон не може сам да сключи никакво търговско споразумение, докато не напусне ЕС.

Вчера Лондон предложи временен митнически съюз с ЕС след Брекзит, докато договаря свои собствени търговски сделки, припомня ДПА.

Имаме много ясни принципи. Нашият приоритет е да се разберем по въпроса за отсъствието на гранична инфраструктура, което ще бъде връщане към граничните пропускателни пунктове от миналото - нещо напълно неприемливо за Великобритания, се казва в изявлението на британското министерство за Брекзит относно границата с Ирландия.

За да се стигне до този резултат британското правителство предлага на ЕС два подхода - ново митническо партньорство, което ще позволи да няма изобщо граница между Великобритания и Ирландия или митнически договорки, които биха могли да включват по-специално премахването на декларациите за внос и износ на имущество и специфични търговски споразумения със Северна Ирландия.

"Документът предлага гъвкави и изобретателни идеи и показва желанието ни да намерим практическо решение, което да признава уникалния икономически, социален и културен контекст на сухопътната граница с Ирландия, без да създава нови пречки за търговията в Обединеното кралство", заяви министърът на Северна Ирландия Джеймс Брокеншър.

Мей добави, че Великобритания ще обмисли намеса, за да замени част от финансирането от ЕС за мирни проекти в Северна Ирландия, след като напусне блока през 2019-та, за да предотврати възобновяването на насилието между пробритански протестанти и католически ирландски националисти.

Коментирайки предварителния прочит на въпросния документ, ирландското правителство заяви, че той е "навременен и полезен" и, че се надява на постигането на достатъчен напредък, за да се премине към преговорите.

"Защитата на мирния процес е от решаващо значение и не трябва да се превръща в пазарлъци по време на преговорите", каза още правителството.

Сенаторът Марк Дали, заместник-председател на опозиционната ирландска партия Фиана Файл, обаче заяви, че предложенията изглеждат по-скоро като "проза и безсмислица на този остров".

"Това ще улесни контрабандистите," каза той пред Радио ББС 4.

Според официални данни, Северна Ирландия е продала в Ирландия стоки за 2 млрд. паунда през 2015-та, а много от бизнесите имат сложни схеми за доставки, които включват многократно преминаване на границата по време на производствения процес.

Без имиграционни проверки

Великобритания заяви, че иска да запази Общата пътна зона (СТА), пакт, който позволява свободно движение между Обединеното кралство и Ирландия за британските и ирландските граждани, без да е необходим паспортен контрол и "без да става дума за нови имиграционни проверки между Северна Ирландия и Ирландия".

Това би означавало, че гражданите на ЕС, които желаят да влязат във Великобритания, биха могли да направят това, като пътуват законно в Ирландия и преминават границата без проверка - нещо, което вероятно ще вбеси голяма част от британците, за които контролът над имиграцията е основен мотив да подкрепят Брекзит.

Правителството заяви, че контролът върху миграцията от ЕС към Великобритания може да се упражнява чрез ограничения за достъп до британската система за социална сигурност и пазара на труда. Допълнителни подробности ще бъдат изложени в бъдещ документ за имиграцията.

Великобритания също така иска да въведе нови договорености за "доверен търговец", за да помогне на по-големите компании и да освободи по-малките фирми от митнически процедури.

Лондон отхвърли идеята за ефективна митническа граница в Ирландско море, разделяща Англия, Уелс и Шотландия от Ирландия и Северна Ирландия като "неконституционна и икономически нежизнеспособна".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Тук има някаква уловка: да се отделиш от ЕС, без да имаш ясна граница означава единствено, че с хитрост и злост Англия ще приобщи цялата територия на Ирландия към Великобритания, като й даде особен статут и предимства. Знаете, че Ирландия привлече много инвестиции от САЩ в обозримото минало?!

  2. Real ''Mickey''
    #1

    Проблем НЯМА!!!!! Швеция и Норвегия почти нямат фиическа граница и няма проверки. Въпреки че едната е в ЕС а другата- не е.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.