Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лошите кредити и загубите в Общинска банка растат

Това е единствената финансова институция у нас, в чиято управа е изпълнителен директор на чужда банка

18 коментара
Лошите кредити и загубите в Общинска банка растат

Финансовото състояние на Общинска банка се влошава, въпреки че общината си върна контрола върху институцията от бизнесмена Христо Ковачки в края на 2011 г. Това показват финансовите резултати на дружеството към 30 март 2012 г., публикувани на страницата на БНБ.

С близо един милион лева са се увеличили начислените разходи за обезценка на активите на годишна база. За първите три месеца на 2011 г. те са били 1.791 млн. лв., докато за същия период година по-късно нарастват на 2.784 млн. лв., сочат данните на Общинска банка. Този показател е един от индикаторите за влошаване на кредитния портфейл на дружеството.

 

С 4% пък са нараснали кредитите с просрочия (съгласно наредба 9 на БНБ) през първите месеци на годината. Към края на 2011 г. те са възлизали на 28%, докато в момента техният дял е 32%.

 

Макар и незначително, с около 300 хил. лв. привлечените средства също намаляват на годишна база. За първото тримесечие на 2012 г. новото ръководство е успяло да привлече само 1000 лева депозити въпреки обещанията за отваряне на банката и увеличаване на приходите. За сравнение за първите три месеца на 2011 г. привлечените депозити са за 92 000 лв.

 

Така Общинска банка продължава да трупа загуби. За първите три месеца на годината дружеството е с около 400 хил. лв. на червено, докато за същия период на 2011 г. е била на печалба. Общинска банка приключи 2011 г. със загуба от 11.4 млн. лв. Отрицателният резултат бе обяснен в края на март от изпълнителния директор на Общинска банка Сашо Чакалски с начислените провизии за обезценка на активите, вследствие на наследения кредитен портфейл и прикриване на реалното състояние на банката по времето на управлението на Ковачки. Сега Чакалски не бе открит за коментар.

 

Банкери от други финансови институции коментираха пред Mediapool, че причината за влошаващото се финансово състояние на Общинска банка е в недоброто управление на кредитния портфейл. Въпросът, според тях, е дали това се прави съзнателно и какви цели се преследват.

 

Криене на печалба или евтино изкупуване на дела на Ковачки

 

Криене на печалба или евтино изкупуване на дела на Христо Ковачки може да се крие зад лошото финансово състояние на Общинска банка, коментираха банкери.

 

С обезценяването на дружеството пада и цената на акциите на Ковачки. Така общината може да ги купи на по-ниска цена, а след това като едноличен собственик да продаде успешно банката на пазара, според една от възможните хипотези. Официалната позиция на управляващото мнозинство от ГЕРБ в Столичния общински съвет е, че на този етап банката няма да се продава заради кризата, казаха преди време председателят на СОС Елен Герджиков и шефът на бюджетната комисия в СОС Орлин Алексиев. С днешна дата няма индикации за промяна на позицията им.

 

Другата хипотеза е да се крие печалба, която се разпределя за финансиране на други мероприятия чрез увеличаване на дела на външните разходи. Намекът на банкери беше за финансиране на ГЕРБ. Същите упреци отправиха в края на март управляващите от ГЕРБ в СОС към Ковачки. “Общинска банка е работила изцяло в интерес на миноритарния акционер Христо Ковачки и е била умишлено ощетявана, като с парите бизнесменът е финансирал собствената си партия “Лидер”, каза тогава Орлин Алексиев.

Междувременно, след като Христо Ковачки беше осъден на първа инстанция за данъчни престъпления, миналата седмица съдът го оправда изненадващо. Това, според общински анализатори, накланя версията повече в полза, че Ковачки се е съгласил да се раздели с дела си в банката, но на ниска цена. Последната дума по присъдата на Ковачки предстои да каже все пак Върховният касационен съд.

 

Морален конфликт на интереси

 

Общинска банка е уникална и с факта, че е единствената в България, в чиято управа е изпълнителен директор на друга банка. Става въпрос за Петя Димитрова, която наскоро бе назначена за главен изпълнителен директор на Пощенска банка, след като преди това беше само директор. При назначаването ѝ за член на Надзорния съвет на Общинска банка Орлин Алексиев посочи, че Димитрова ще трябва да избере една от двете банки. Близо половин година по-късно се оказва, че Петя Димитрова няма намерение да напуска нито една от двете институции, защото БНБ ѝ била разрешила съвместяването на постовете, коментираха неофициално общински съветници пред Mediapool. Димитрова не беше открита за коментар.

 

Конфликт на интереси и нарушение на законите няма, но има морален конфликт, коментираха банкери и не се сетиха за друг такъв случай у нас.

 

Междувременно Надзорният съвет на банката е сменил Борислав Моянов от управителния съвет с Радослав Миленков, съобщиха официално от кредитната институция. Моянов минаваше за близък на Петя Димитрова.

 

Радослав Миленков идва от “Изи Асет Мениджмънт”, където е бил главен изпълнителен директор. Работил е още в Първа инвестиционна банка (2005-2011 г.) и македонската Унибанка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Каквото и да е имало "под чергата", 1000 лева нови депозити звучи смешно. Ако новите директори си бяха държали заплатите в банката, влоговете щяха да нарастнат в пъти повече.

  2. Анонимен
    #17

    А дали резултатите в банката не се влошават, защото на яве излизат доста неща, които преди това са били дълбоко заметени "под чергата"? Дали новите резултати и обема на проблемните кредити всъщност не е по-скоро избистряне на реалната картина, изкуствено поддържана и маскирана до момента... В Общинска банка не само общата криза е обективното овстоятелство, а част от движението на числата е свързано с избистряне и обявяване на реалностите, както е и в повечето от останалите банки. Не че е върховна банка, разбира се...

  3. Анонимен
    #16

    Според Закона за кредитните институции "свързани лица" са: "...лицата, в чийто управителен или контролен орган участва едно и също юридическо или физическо лице". В случая имаме едно физическо лице, което участва в управлението и контрола на две банки, и двете банки следва да спазват доста изисквания на закона, включително да докладват общ кредитен портфейл. За морал въобще не говорим.

  4. Анонимен
    #15

    "Финансовото състояние на Общинска банка се влошава, въпреки че общината си върна контрола върху институцията" ... Състоянието е такова, не "въпреки", а именно поради управлението й от безхаберници...

  5. Анонимен
    #14

    Тази Петя Димитрова е достатъчно некадърна да завлече надолу и 2-те банки. Аман от такива измислени "банкерки"

  6. Анонимен
    #13

    Колко хора уволниха без причина и назначиха "свои хора".На кой му пука.........

  7. Анонимен
    #12

    БНБ това е ФАРС. А на Искров и компания трябва да им се потърси къдебна отговорност. Управляват БНБ като частно дружество наслезено от бащите си. А Димитрова е толкова босичка горката че няма накъде прочетете и интервютата

  8. Анонимен
    #11

    Комбинацията Орлин Алексиев и Петя Димитрова е възможно най-лошата за Общинска банка. Нито Любомир Павлов, нито Огнян Донев, нито Иво Прокопиев или пък Христо Ковачки, поотделно или заедно могат да ги надминат по наглост и лакомия.

  9. Анонимен
    #10

    Мчи що не викнете Стефан Софиянски, Любо Пъпката и Антоан Николов - да я вдигнат отново на крака, де....

  10. Анонимен
    #9

    Ама така кажете, че пишете този материал от омраза и неприязън. Но не го представяйте като обективна журналистика, защото явно не е. Омразата е качество на слабия духом. Пише го в книгите, които иначе цитирате с голям плам. А междудругото с омраза никой не е прокопсал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.